
Otrdien Latvijā sāksies vilku un zeltaino šakāļu medību sezona

Latvijā otrdien, 15.jūlijā, sāksies vilku un zeltaino šakāļu medību sezona, informēja Valsts meža dienestā (VMD).
Šajā sezonā atļauts nomedīt 370 vilku, kas ir vairāk nekā gadu iepriekš, jo vilku populācijas stāvoklis Latvijā ir stabils un medības to nepasliktina. Tomēr VMD patur tiesības samazināt nomedījamo vilku skaitu atbilstoši medību sezonas laikā iegūtajiem datiem par vilku populācijas stāvokli. Tāpat dienests medību sezonas laikā var noteikt citus vilku medību ierobežojumus.
Šogad medīt atļauto vilku apmērs ir sadalīts "A" un "B" vilku apsaimniekošanas zonās, nosakot tām divus atsevišķus medību termiņus un apmērus.
Dienestā skaidro, ka "A" zonā, kas aizņem lielāko daļu Latvijas teritorijas, vilku klātbūtne ir pastāvīga. "A" zonas teritorijā pieļaujamais vilku nomedīšanas pamatapjoms noteikts 330 dzīvnieku apmērā un medības ilgs līdz šī apmēra izpildei, bet ne vēlāk kā līdz sezonas noslēgumam 2025.gada 31.martā.
Savukārt "B" zonā vilku klātbūtnei ir gadījuma raksturs. "B" zonas teritorijā ir noteikts atsevišķs vilku nomedīšanas apmērs 40 dzīvnieku apmērā, un vilku medību termiņš būs spēkā līdz šī apmēra izpildei, bet ne vēlāk kā līdz 2024.gada 31.decembrim.
VMD skaidro, ka vilks Latvijā ir īpaši aizsargājama ierobežoti izmantojama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apmēros, saglabājot labvēlīgu vilku populācijas stāvokli. VMD katru gadu nosaka vilku pieļaujamo nomedīšanas apmēru medību platībās. Iepriekšējā medību sezonā vilku medību apmērs tika noteikts 300 dzīvnieku apmērā, un tas tika izpildīts 2024.gada beigās.
Dienestā akcentē, ka vilku medību apmēru nepieciešams noteikt, domājot arī par lauku apvidu iedzīvotājiem un respektējot lauksaimnieku intereses. Vilku medības ļauj iedzīvotājiem justies komfortablāk un drošāk, uzlabojot spēju dzīvot līdzās vilku populācijai.
VMD min, ka vilki katru gadu uzbrūk mājlopiem, nodarot lopkopjiem finansiālus zaudējumus. Līdz šā gada 10.jūlijam VMD ziņots par 31 apstiprinātu vilku uzbrukumu, kuros cietuši 133 mājdzīvnieki. Pagājušajā gadā kopumā dienests saņēma informāciju par 89 apstiprinātiem vilku uzbrukumiem, kuros cieta 336 mājdzīvnieki.
Pēc VMD vērtējuma, Latvijā patlaban mitinās apmēram 1400 vilku.
Savukārt zeltainos šakāļus Latvijā varēs medīt līdz 2026.gada 31.martam.
Zeltainais šakālis atbilstoši Medību noteikumiem ir Latvijas faunai neraksturīga, invazīva suga, un tas ir nelimitētais medījamais dzīvnieks.
Šakālim noteikts tāds pats medību termiņš kā vilkam, jo arī vairošanās periods šakāļiem ir tāds pats. 2024.-2025.gada medību sezonā VMD saņēmis informāciju par 16 zeltaino šakāļu nomedīšanu.
VMD ir zemkopības ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem.