
Apkures izmaksas Rīgā varētu pieaugt par 22 procentiem. Rīgas mērs tajā vaino uzņēmumus, kas iedzīvojas uz rīdzinieku rēķina

"Rīgas siltuma" iesniegtais tarifa projekts paredz, ka rudenī apkures cena Rīgā pieaugs par 21,5 procentiem. Rīgas mērs Viesturs Kleinbergs tajā vaino šī brīža siltuma tarifu sistēmu, kas ļauj daudziem uzņēmumiem gūt nepamatoti lielu peļņu uz rīdzinieku rēķina.
Kā Latvijas Televīzijai norāda "Rīgas Siltums", jaunā tarifa straujajā pieaugumā esot vainojams siltuma iepirkuma izmaksu kāpums, īpaši Daugavas labajā krastā, kur uzņēmums iepērk siltumu no citiem ražotājiem, galvenokārt, "Latvenergo". Tikmēr "Latvenergo" norāda, ka tā siltumenerģijas ražošanas tarifi ir noteikti tādā līmenī, kādi tie bija iepriekšējās – 2024./2025. gada apkures sezonas sākumā un pat zemāki, kādi tie bija gada aukstākajos mēnešos".
Rīgas mērs Kleinbergs notikušajā vaino ārējo pakalpojumu sniedzējus. ""Rīgas siltuma" pusē tarifu pieaugums ir tikai 3 procentu robežās. Pārējo veido ārējie pakalpojuma sniedzēji," norāda politiķis.
"Esošā sistēma ļauj uzņēmumiem gūt nepamatoti lielu peļņu uz rīdzinieku rēķina. Šis tirgus Rīgā netiek īstenots konkurences apstākļos un līdz ar to veidojas situācija, kad cenas ir uzpūstas," norāda Kleinbergs.
Savu vārdu par notikušo vēl nav sniegusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, kuras kompetencē ir tarifu vērtēšana. Bet Rīgas mērs norāda, ka nākamnedēļ paredzējis tikšanos ar Ekonomikas ministriju, lai kopā pārrunātu kā šo situāciju iespējams labot un kā nodrošināt to, lai rīdziniekiem nebūtu jāpārmaksā.
Kā ziņots, "Rīgas siltums" ir iesniedzis SPRK siltumenerģijas tarifa projektu, kas paredz, ka no 2025.gada 1.septembra tarifs pieaugs par 21,5% - no 74,17 eiro par megavatstundu (MWh) bez pievienotās vērtības nodokļa līdz 90,15 eiro par MWh.
Tostarp siltumenerģijas ražošanas tarifa pieaugums paredzēts par 16,6% - līdz 62,99 eiro par MWh, pārvades un sadales tarifa pieaugums - par 5,6% līdz 22,88 eiro par MWh, bet tirdzniecības tarifs saglabāsies 1,83 eiro apmērā par MWh. Akcīzes nodokļa komponente pieaugs par 53,8%, sasniedzot 0,4 eiro par MWh, bet neparedzētie izdevumi veidos 2,05 eiro par MWh.