
Ēdot Jelgavas veikalā pirktas Grieķijas zemenes, ierauga svešzemju čūsku

Dzīvs pārsteigums gadījies kādai “Maxima” pircējai Jelgavā – piedevā Grieķijas zemenēm nācis turienes faunas pārstāvis.Sieviete to nav pamanījusi uzreiz, ielikusi zemenes ledusskapī, un tikai pēc piecām dienām atklājies, ka kopā ar ogām atceļojusi Peloponēsas glodene.
Kaut arī ārēji tā atgādina čūsku, šis rāpulis ir bezkāju ķirzaka, tāpat kā Latvijā izplatītā glodene, nav indīgs un cilvēkiem bīstams. Neraugoties uz ledusskapī pavadīto laiku, glodene joprojām ir dzīva.
Dabas pārsteigumus pilnībā izslēgt nevar
“Maxima Latvija” komunikāciju vadītāja Liene Dupate-Ugule “Kas Jauns Avīzei” komentē: “Redzam, ka šīs sezonas sulīgās un izdevīgās Grieķijas zemenes sagādājušas ne tikai prieku, bet arī negaidītu pārsteigumu.”
Viņa norāda, ka “Maxima Latvija” katru dienas rūpējas, lai piedāvātu kvalitatīvus produktus, īpašu uzmanību pievēršot augļiem un dārzeņiem – katra krava piegādes laikā tiek pārbaudīta pēc noteiktām iekšējām procedūrām, arī piegādātājs zemenes fasē ar rokām, rūpīgi apskatot katru ogu.
“Taču dabas radītos pārsteigumus pilnībā izslēgt nav iespējams – mazais ceļotājs, iespējams, bija paslēpies zem kādas zemenes lapas vai starp ogām un tā nonācis līdz Latvijai,” teic Dupate-Ugule. “Atvainojamies klientei par sagādātajām neērtībām un pateicamies par atbildīgo rīcību, nogādājot tālo ceļotāju drošībā!”
Varde mandarīnos, skorpions čemodānā
Grieķijas glodeni solīts nodot Rīgas zoodārzam, kas laiku pa laikam pārņem savā aprūpē šādus dienvidzemju viesus. “Ziemā ar Grieķijas mandarīnu kravu uz Latviju bija atbraukusi turienes kokvarde. Veikalā vienā brīdī sēdēja uz kastes. Kāda kundze ieraudzīja, aiznesa mājās un zvanīja mums, tad nu kokvarde nonāca zoodārzā,” “Kas Jauns Avīzei” stāsta zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Daudz ekstrēmāks līdzbraucējs gadījās kādai tūristei, atgriežoties no Centrālamerikas – čemodānā bija ielīdis skorpions. Zoodārzā atklājās, ka tā ir grūsna mātīte – skorpioni ir dzīvdzemdētāji. Drīz pasaulē nāca vairāk nekā simts mazuļu, un ceļotājai paveicās, ka tas nenotika mājās. Tagad šie skorpioni dzīvo zoodārzā, daļa ir citos medību laukos, bet 70 līdz 80 vēl ir, un domāts posmkājus izlikt ekspozīcijā.

Bezbiļetnieki kravas konteineros
“Terārijā mums dzīvo seši dažādi gekoni, kas atrasti kravas konteineros,” teic Lielkalns. “Reiz no Vjetnamas atbrauca ļoti interesants zirneklītis, ar trīsstūrveida ķermeni un diviem ragiem uz aizmuguri. Šiem kustoņiem ceļi ir dažādi, gan ar pārtikas, gan nepārtikas konteineriem, arī ar augiem. Vasarās pie lielveikaliem gadās sastapt zarkukaiņus vai dievlūdzējus, kas bijuši starp augiem.” Bromēliju ziedos mēdz sēdēt vardes, gaidot kukaiņus, un gadījies, ka abinieks atceļojis uz Latviju.

Kāda ķirzaka no Ungārijas pat pamanījās ielīst sapresētu PET pudeļu bloka šķirbā, kas bija atvests pārstrādei uz rūpnīcu Jelgavā. Par šo radību zoodārzam ziņots, tomēr atvesta nav. 2022. gada oktobrī kāda pircēja “Rimi” Daugavpilī kopā ar vīnogām nopirka zaļo ķirzaku (Lacerta viridis), kas izplatīta Centrālajā un Dienvideiropā. Kustonis rada jaunu mājvietu Latgales zoodārzā.
Ziemu tomēr nepārdzīvos
Visbiežāk šādi atceļo aukstasiņu dzīvnieki – kukaiņi, zirnekļi, rāpuļi, abinieki. “Ja transportēšanas laikā ir vēss, viņi kļūst mazkustīgi, ēst nevajag. Kad nonāk siltumā, atkal aktivizējas,” skaidro Lielkalns.

Pats prātīgākais ir par šādiem ieceļotājiem ziņot zoodārzam, kas uzņemsies turpmāko gādību. Izlaist dabā nav ne likumīgi, ne prāta darbs. Vasarā dienvidu ķirzakas, kukaiņi un citi eksotiskie radījumi vēl izdzīvo, bet ziema visdrīzāk būs par bargu. “Taču šiem ienācējiem iespējami kādi parazīti, kas var iedzīvoties,” brīdina Lielkalns.