Brīdina, ka Valentīndienā var aktivizēties krāpnieki
foto: Shutterstock
“Tele2” brīdina, ka šodien, Valentīndienā, var pieaugt krāpniecisko aktivitāšu skaits un aicina cilvēkus saglabāt modrību arī svētku noskaņā.
Sabiedrība

Brīdina, ka Valentīndienā var aktivizēties krāpnieki

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

0

“Tele2” brīdina, ka šodien, Valentīndienā, var pieaugt krāpniecisko aktivitāšu skaits un aicina cilvēkus saglabāt modrību arī svētku noskaņā.

Brīdina, ka Valentīndienā var aktivizēties krāpnie...

Krāpnieki var aktivizēties gan digitālajā vidē, piemēram, ar viltus iepazīšanās lapām un viltus sarakstēm sociālajos tīklos, gan veikt krāpnieciskus zvanus. Lai gan izskatās, ka zvana vietējais, Latvijas, numurs, patiesībā bieži vien tos veic krāpnieki no ārvalstīm. Šo krāpniecības metodi angliski sauc par "spoofing". 

“Ja runājam, piemēram, pa tiem krāpniekiem, kas zvana pa telefonu, varam novērot, ka viņiem ir savs “darba laiks” – viņi  reti zvana agri no rīta vai vēlu vakarā, savukārt aktīvākajā dienas laikā mēs bloķējam vairākus simtus zvanu stundā. Tāpat ir novērojama zināma sezonalitāte, jo, ja aplūkojam kopējo krāpnieku aktivitāti digitālajā vidē, vasaras mēneši, kad ir atvaļinājumu laiks, ir nedaudz mierīgāki,” piebilst saka “Tele2” drošības nodaļas vadītājs Mārtiņš Melnis.

Krāpnieki izmanto cilvēku emocijas, tāpēc svētku un citu sabiedrībā aktuālu notikumu laikā bloķēto zvanu skaitam un dažādiem krāpnieku centieniem digitālajā vidē apkrāpt cilvēkus, ir tendence pieaugt. Jāpievērš uzmanība tam, ka Valentīndienā krāpnieki var manipulēt ar cilvēku emocijām, izmantojot to, ka viņi ir atvērtāki, meklē jaunas attiecības un satikšanās iespējas. Krāpnieki var, piemēram, izrādīt interesi iepazīties vai aicināt uz satikšanos, taču, lai uz to nokļūtu, var lūgt nosūtīt naudu vai dalīties ar privātiem finanšu datiem.

“Tele2” atgādina, ka krāpnieki parasti dramatizē situāciju un steidzina pieņemt lēmumu vai veikt noteiktas darbības. Ja tiek izdarīts spiediens rīkoties nekavējoties, tas ir nopietns “sarkanais karogs”, kas liecina par krāpniecisku mēģinājumu un sarunu vai saraksti ieteicams nekavējoties pārtraukt. Lai pārliecinātos, ka zvans vai kāda rakstītā ziņa tiešām ir no attiecīgā uzņēmuma vai iestādes, aicinām internetā atrast oficiālo tālruņa numuru, piezvanīt un noskaidrot, vai tiešām ar jums kāds vēlas sazināties par attiecīgo jautājumu.