"Tas nav nekas jauns!" Eksperts par Ķīnas vēstniecības mēģinājumiem ietekmēt Dailes teātri
foto: Evija Trifanova/LETA
Dailes teātris.
Sabiedrība

"Tas nav nekas jauns!" Eksperts par Ķīnas vēstniecības mēģinājumiem ietekmēt Dailes teātri

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Ķīnas vēstniecības mēģinājumi ietekmēt pasākumu vai vizīšu atcelšanu citās valstīs nav nekas jauns, pauda Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks Sergejs Potapkins, komentējot Ķīnas vēstniecības mēģinājumus ietekmēt Dailes teātrī notiekošos pasākumus.

"Tas nav nekas jauns!" Eksperts par Ķīnas vēstniec...

Viņš piebilda, ka Ķīnas vēstniecībai nav nekādu instrumentu, lai ietekmētu Dailes teātra lēmumu par reliģiskās organizācijas "Faluņguņ" sastāvā esošās deju grupas "Shen Yun" izrādēm.

Viņš norādīja, ka organizācija "Faluņguņ" ir garīga organizācija, taču ar totalitāras sektas pazīmēm. Organizācija nav aizliegta, tāpēc Latvijai nav nekāda legāla pamatojuma šīs izrādes aizliegt. Potapkins skaidroja, ka tāda ir ierastā Ķīnas vēstniecības prakse - ilgus gadus tā asi reaģē uz tibetiešu trimdas garīgā līdera Dalailamas vizītēm, piemēram, izpērkot reklāmas laukumus, lai pēc iespējas mazāk pievērstu šādam notikumam uzmanību.

"Latvija vienmēr veiksmīgi un korekti uz to ir reaģējusi. Nostāja ir bijusi tāda, ka Latvija nesaredz Dalailamu kā politisku personu, bet kā garīgo līderi, līdz ar to nav nekāda pamata aizliegt viņa vizīti vai pasākumus Latvijā. No Latvijas pusei šī nostāja ir diezgan konsekventa," teica Potapkins.

LĀI pētnieks atzīmēja, ka līdz šim Ķīnas vēstniecība Latvijā nav panākusi vēlamo, mēģinot atcelt kādu vizīti vai pasākumu. Viņš skaidroja, ka Ķīnas vēstniecība šādu rīcību neuzskata par spiedienu, bet gan kā izglītojošu darbu. Potapkins sacīja, ka pēc šāda veida vizītēm un pasākumiem Ķīnas vēstniecība organizē tikšanos, piemēram, ar Saeimas deputātiem, kuri darbojas grupā sadarbības veicināšanai ar Ķīnas parlamentu, prezidiju, kas faktiski ir jebkuras valsts vēstniecības funkcija.

Potapkins atzīmēja, ka tā ir daļa no vispārīgās Ķīnas prakses. Viņš aicināja saprast, ka Ķīnā ir stingra varas vertikāle, arī vēstniecībai ir plāns, kādā veidā jāreaģē uz pasākumiem. Taču, ja plāns netiek izpildīts, Ķīnas valdība uzskata, ka vēstniecība nespēj pildīt savus pienākumus pret valsti.

"Jāatzīst, ka tas nav nekas jauns. Vienkārši Dailes teātris ar to ir saskāries pirmo reizi, bet politiskā līmenī šāda vēstniecības uzvedība ir sen zināma," sacīja pētnieks.

Svētdien TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka Ķīnas vēstniecība mēģinājusi ietekmēt Dailes teātrī notiekošos pasākumus. Janvārī Dailes teātrī baleta viesizrādē "Ķīna pirms komunisma" uzstāsies reliģiskas organizācijas "Faluņguņ" sastāvā esoša deju grupa "Shen Yun". Ķīnā organizācija pasludināta par kultu.

Teātra direktors Juris Žagars novembra nogalē saņēma oficiālu vēstuli no Ķīnas vēstniecības, kurā plaši pausts "laipns atgādinājums", ka 1999. gadā Ķīnas valdība organizāciju aizliedza, tālāk rekomendējot pārdomāt plānotā uzveduma izrādīšanu.

Žagars raidījumam pauda, ka uz vēstuli netika reaģēts, kādas valsts vēstniecības mēģinājumu ietekmēt teātra repertuāru uzskatot par absolūti nepieņemamu. Līdztekus aicinājumam pārdomāt izrādes izrādīšanu saņemts arī uzaicinājums tikties ar Ķīnas vēstniecības pārstāvi, lai pārrunātu sadarbības iespējas, arī pēc jautājumiem neprecizējot, par kādu sadarbību runa.

Šis esot bijis pirmais gadījums Dailes teātra vēsturē, kad citas valsts vēstniecība mēģinājusi ietekmēt tā darbu. Šāda rīcība pārkāpjot diplomātisko attiecību regulējošo Vīnes konvenciju. Taču tā nav pirmā šāda rakstura rīcība no Ķīnas puses. Piemēram, 2019. gadā Ķīnas vēstnieks Spānijā personīgi ieradās Madrides Karaliskajā operā, lai piespiestu direktoru atcelt plānotās izrādes.