FOTO: Užavā novērota reta dabas parādība - miglas varavīksne
Ar spilgtu foto sociālajā vietnē "Facebook" 29. novembrī dalījies Aivars - viņš norāda, ka Užavā "pie debesīm parādījies kupols". Vīrieša publicētajā foto redzama šķietama varavīksne, kas iekrāsojusies gaišos toņos.
Kamēr vairāki iedzīvotāji izteikuši sajūsmu par skaisto skatu un Aivara iemūžināto dēvē par "dabas brīnumu" vai norāda, ka "tā ir liela laime, ko tādu ieraudzīt", citi izplūduši diskusijās, prātojot, kas īsti ir šis "kupols", ko vīrietim izdevies iemūžināt.
"Vai kāds varētu paskaidrot, kas tas ir? Nekad neko tādu neesmu redzējusi," norāda Marija. Iveta skaidro, ka "šādi skati [pēdējās dienās] manīti pār visu Latviju un tā esot aizsardzība". "Jums laimējies redzēt šo dabas brīnumu!" uzsver sieviete. Sandra vēsta, ka "tā ir miglas varavīksne", bet Daumants stingri uzsver, ka "tā esot parasta varavīksne". "Es nesaprotu, kā gan cilvēki varavīksni var uztvert kā kupolu? Katru reizi, kad es laistu dārzu vai puķes ar šļūteni vai lejkannu, saulainā laikā es redzu divas varavīksnes ūdens pilēs," norāda vīrietis.
Lai noskaidrotu, kas konkrēti redzams fotoattēlā, Jauns.lv vērsās pie Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) speciālistiem. "Bez papildus informācijas ir grūti precīzi noteikt, kāda parādība tā ir, tomēr pēc bildēm spriežot, tā varētu būt tā sauktā miglas varavīksne," norāda sinoptiķi.
"Tā veidojas līdzīgi kā "parastā" varavīksne, saules stariem sastopoties ar ūdens pilieniem, tikai šajā gadījumā šie ūdens pilieni nav lietuslāses, bet gan pilieni, kas atrodas miglā, dūmakā vai mākonī," skaidro LVĢMC, norādot, ka šādā gadījumā pilienu izmērs ir mazāks nekā lietuslāses izmērs.
Tomēr sinoptiķi skaidro, ka pastāv vēl kāds variants, kas varētu izskaidrot attēlā redzamo dabas parādību - tā saucamais "kupols" varētu būt arī monohroma jeb vienkrāsaina varavīksne, kas veidojas tāpat kā "parasta" varavīksne tad, kad saule atrodas tuvu horizontam. "Tajā laikā saules stari šķērso biezāku atmosfēras slāni, rezultātā īsāka garuma gaismas viļņi (zilas, zaļas, dzeltenas krāsas) izkliedējas un līdz ūdens pilieniem nonāk galvenokārt sarkanas vai oranžas krāsas gaismas viļņi," norāda LVĢMC. Jāpiemin, ka gan miglas varavīksne, gan monohroma dabā ir novērojama reti.