Ideja Upīša pieminekli pārzāģēt uz pusēm ir amorāla, norāda bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers
foto: Jauns.lv
Valdis Zatlers norāda, ka pats pieminekļa pārvietošanas process, viņaprāt, nav nekas tik slikts.
Viedokļi

Ideja Upīša pieminekli pārzāģēt uz pusēm ir amorāla, norāda bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Bijušais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers norāda, ka rakstnieka Andreja Upīša pieminekļa pārzāģēšana uz pusēm vērtējama kā amorāla un necilvēcīga rīcība.

Ideja Upīša pieminekli pārzāģēt uz pusēm ir amorāl...

Zatlers TV24 raidījumā „Ziņu TOP” pauda, ka „pats pieminekļa pārvietošanas process, viņaprāt, nav nekas tik slikts, piebilstot, ka cilvēki gan pārsvarā atminas Upīša rakstu, nevis politiskos darbus". "Rakstu darbi turpina dzīvot, bet politiskie aizgājuši vēsturē. Bet nu labi. Esam nolēmuši, nu pārvietojam. Bet kas attiecas uz pārzāģēšanu, man tas šķiet ļoti necilvēcīgi un amorāli,” vēstīja Valdis Zatlers.

„Man šķiet, ja gribas radīt pieminekli no divām daļām, tad tas jāveido no jauna. Bet zāģēt viena cilvēka tēlu uz pusēm?...Tu jau viņu fiziski pārzāģē, ne jau garīgajā dimensijā. Es vispār pabrīnījos par tādu necilvēcīgu, nehumānu attieksmi gan pret mākslas darbu, gan cilvēku. Gribi, uzbūvē no divām daļām jaunu, visi sapratīs un teiks: re, kāda interesanta pieeja... Bet zāģēt šādā veidā... Tas jau būtu tas pats, ja mēs dzīvus cilvēkus sāktu zāģēt, jo viņiem ir divas dabas: labā un ļaunā. Manuprāt, vienīgais pieminekļa pārvietošanas kritērijs ir, vai tas dara kaut ko sliktu mūsu valstij un sabiedrībai, bet, ja mums ir neitrāla attieksme, tad tas nav jāpārvieto,” vēsta bijušais Valsts prezidents.

Jau ziņots, ka Rīgas centrā, Kronvalda parkā, pie topošās Nacionālās akustiskās koncertzāles esošo "Zaļās zemes" autora Andreja Upīša (1877-1970) pieminekli pārzāģēs uz pusēm un pēc tam atkal uzstādīs pilsētvidē, paziņoja ieceres autors, tēlnieks un Rīgas domes deputāts Ivars Drulle ("Par"). 

Kā paskaidroja Drulle, sākotnēji Upīša piemineklis tiks pārvests uz Rīgas pieminekļu aģentūras teritoriju Varoņu ielā, kur to pārzāģēs vertikāli uz pusēm. Pēc tam, tiks izraudzīta vieta, kur to novietot atpakaļ pilsētvidē un pieminekļa abas daļas tiks novietotas blakus tādā atstatumā, lai tām cauri var iziet cilvēks.

Atbilstoši Drulles iecerei, līdz ar šīm pārmaiņām Upīša piemineklis gan atspoguļos Upīša dzīves divējādo dabu - gan pozitīvo kā rakstniekam, gan negatīvo kā padomju varas kolaborantam, gan simbolizēs katra cilvēka atšķirīgās puses.

Drulle iepriekš komitejas sēdē norādīja, ka pieminekli transformējot, simboliski tiks nodalīts labais no sliktā, radot "izlīguma pieminekli", kas iegūtu jaunu māksliniecisku un vēsturisku nozīmi, vienlaikus kļūstot par laikmetīgu mākslas darbu un simbolu no pagātnes uz tagadni. Atvērta palikusi diskusija par to, kur pēc transformācija pieminekli uzstādīt.

Kā ziņots, Rīgas dome šodien atbalstīja Esplanādes parkā esošā Krievijas karavadoņa Mihaela Andreasa Barklaja de Tolli pieminekļa demontāžu un pārvietošanu, kā arī Upīša un Sudrabu Edžus pieminekļu demontāžu.