Dūklavs: "Vairākas dalībvalstis uzsver atbalsta nepieciešamību cūkgaļas nozarē"
Šodien vairākas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis uzsvēra atbalsta pasākumu nepieciešamību arī cūkgaļas nozarē, šodien pēc ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmes žurnālistiem sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Ministrs paskaidroja, ka šodien sanāksmē tika pārrunātas tādas prioritātes kā kopējās lauksaimniecības politikas vienkāršošana un bioloģiskā lauksaimniecība, kā arī tiks turpināts darbs pie priekšlikumiem par dzīvnieku un augu veselību.
Svarīgs jautājums šodien bija par pārtikas tirgus situāciju, dalībvalstīm norādot uz problēmām trīs sektoros - augļu un dārzeņu, piena un cūkkopības nozarēs. Attiecīgi tika diskutēts arī par to, kā šos sektorus ietekmēja Krievijas embargo. Dūklavs arī norādīja, ka vairākas dalībvalstis uzsvēra atbalsta pasākumu nepieciešamību arī cūkgaļas nozarē.
Dūklavs arī norādīja, ka, piemēram, Polija aicināja dalībvalstis uz diskusiju par iespējamu vienošanos par lauksaimniecības produktu eksporta atsākšanu uz Krieviju. Tomēr ministrs pēc kopējām diskusijām pauda, ka nav pieļaujama atšķirīga attieksme pret dalībvalstīm - ES ir jārīkojas vienoti un solidāri.
Kopumā zemkopības ministrs pauda gandarījumu, ka jau pirmajā reizē un pirmajā sanāksmē notika auglīgas diskusijas.
Eiropas Komisijas (EK) komisārs lauksaimniecības jautājumos Fils Hogans atzina, ka pastāv problēma cūkgaļas sektorā, un to, ka cūkgaļas cenas ir kritušas, atgādinot, ka 77% cūkgaļas no Eiropas tika eksportēti uz Krieviju. Komisārs pauda, ka tiek meklēti tirgi, taču tas nav tik ātri realizējams.
Attiecībā uz piena sektoru komisārs norādīja, ka tirgus darbojas samērā labi, piebilstot, ka patlaban 32 centi par litru ir vidējā piena cena ES, lai gan norādīja, ka arvien pastāv uztraukums par to, kas notiks pēc piena kvotu atcelšanas.
Šodien ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē tika apspriestas problēmas saistībā ar zivju nozveju Baltijas jūrā, kā arī tika runāts par lauksaimniecības attīstību saistībā ar Krievijas noteikto importa aizliegumu lauksaimniecības produktiem, kas ir spēkā jau piecus mēnešus.
Galvenais jautājums, ko izskata ministri, būs priekšlikums Eiropas Padomes regulai, ar kuru izveido daudzgadu plānu mencas, reņģes un brētliņas krājumiem Baltijas jūrā.
Pēc reformētās zivsaimniecības politikas ir mainījusies pieeja krājumu pārvaldībā, un šis ir pirmais jauna veida daudzgadu plāns. Visas valstis ir izrādījušas interesi iesaistīties diskusijās par regulas projektu. Tādēļ Latvijas prezidentūra ir uzsākusi priekšlikuma izskatīšanu ES Padomes Iekšējās un ārējās zivsaimniecības politikas jautājumu darba grupā.
Ministri apspriež arī lauksaimniecības tirgus attīstību, iekļaujot Krievijas noteikto importa aizliegumu lauksaimniecības produktiem, kas ir spēkā jau piecus mēnešus un atstājis nopietnu ietekmi uz ES lauksaimniecību un negatīvas sekas uz ekonomiku kopumā.
Komisija ir apstiprinājusi nodomu turpināt vairākus kopējās lauksaimniecības politikas tirgus atbalsta pasākumus, kas tika pieņemti pēc aizlieguma stāšanās spēkā, kā arī pieņēmusi virkni kompensējošu pasākumu, lai atbalstītu ražotājus, īpaši piena un augļu un dārzeņu sektorā.