Pārrunā farmācijas komersantu iebildumus pret jauno zāļu uzcenojumu modeli
Šodien, 15.jūlijā, veselības ministrs Hosams Abu Meri tikās ar farmācijas jomas komersantus un pacientus pārstāvošajām sabiedriskajām organizācijām, lai pārrunātu komersantu iebildumus pret jauno zāļu uzcenojumu modeli.
Veselības ministrija (VM) skaidro, ka tās izstrādātais modelis ir solidārs visām zāļu apgādē iesaistītajām pusēm ar kopējo mērķi uzlabot recepšu zāļu finansiālo pieejamību pacientiem un sasniedz šī gada 16. janvārī Ministru kabineta apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā izvirzītos mērķus un atbilst Konkurences padomes ieteikumiem cenu politikas veidošanai, Saeimas analītiskā dienesta ziņojumam, PVO rekomendācijām, Ekonomikas ministrijas ziņojumam.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri uzsvēra, ka no pagājušā gada rudens regulāri, dažādos formātos gan klātienē, gan atbildot rakstiski uz vēstulēm, gan informatīvā ziņojuma publiskās saskaņošanas laikā ar nozari tiek uzturēta savstarpēja saruna. Modelis ticis prezentēts arī Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē. Pēc nozares priekšlikumiem un iebildumiem, sākotnējā piedāvājumā tika veiktas korekcijas aptieku uzcenojuma modeli. Tad tas atkārtoti tika prezentēts un diskutēts Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē un vēl veiktas individuālas konsultācijas ar nozares organizācijām.
VM informē, ka uzcenojumu modelis paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas zāļu uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas. Tā vietā būs viens fiksēts uzcenojums visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas lieltirgotāvām un fiksētu uzcenojumu 3 cenu grupās aptiekām. Ražotāju zāļu cena nedrīkstēs pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas. Tiks noteikts, ka ražotājs cenu izmaiņas varēs veikt tikai reizi 12 mēnešos.
VM skaidro, ka jaunais modelis nodrošina caurspīdīgu cenas veidošanu un fiksētu uzcenojumu par iepakojumu un maksu par recepti. Maksa par receptes apkalpošanu ir daļa no aptiekas ieņēmumiem, ko šobrīd pacients sedz ar neskaidro un pārmērīgo uzcenojumu un farmaceitam nav motivācijas pārdod lētākas zāles. Aptiekām nomaļākos reģionos, kas pilda arī sociālo funkciju, valsts veiks augstāku pakalpojuma samaksu līdzīgi kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību.
VM uzsver, ka neatkarīgi no recepšu apkalpošanas maksas ieviešanas, iedzīvotājiem tāpat būs ievērojami jūtams recepšu cenu samazinājums. Turklāt bērni līdz 18 gadu vecumam un trūcīgas personas būs atbrīvotas no recepšu apkalpošanas maksas.
VM ziņo, ka piedāvāto recepšu zāļu cenu veidošanas modeli ir izvērtējuši Pasaules Veselības organizācijas eksperti un apliecina, ka jaunais uzcenojuma modelis kopumā atbilst piedāvātajām iespējām un ieteikumiem, kas izklāstīti Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālā biroja Latvijas Veselības ministrijai 2021. gadā iesniegtajā “Ceļvedī zāļu pieejamības uzlabošanai Latvijā”. PVO atbalsta šo modeli, atzīmējot arī, ka ļoti svarīgi būs cieši uzraudzīt un novērtēt jaunā regulējuma ietekmi visā farmācijas piegādes un izplatīšanas ķēdē uz zāļu cenām, pieejamību un pieejamību, kā arī finansiālās sekas dalībniekiem, un vajadzības gadījumā regulējumu pielāgot.