Slavenais Jūrmalas globuss: kas ir autors, kāpēc to demontēja, un cik tajā ir vara kniežu
Viens no ievērojamākajiem apskates objektiem Jūrmalā pēdējā pusgadsimta laikā ir Latvijā lielākais globuss, kas atrodas Jūrmalas galvenās gājēju Jomas ielas krustojumā un vienā no ielām, kas ved uz pludmali.
Pie šī globusa parasti fotografējas tūristi, tas kalpo kā ierasta tikšanās vieta, īpaši tiem, kas ne visai labi pazīst Jūrmalu. Fotogrāfija uz globusa fona bija gandrīz obligāts rituāls. Savukārt bērniem iespēja izritināt globusu pašu rokām ir ne mazāka bauda kā iespēja izklaidēties kādās atrakcijās.
Par globusa autoru kļuva Jānis Krūmiņš, pazīstams basketbolists, kurš vecumā profesionāli apguvis kalšanu. Lielās pilsētas uz globusa uz metāla virsmas atzīmētas ar stikla atverēm, zem kurām droši paslēptas spuldzītes. Vakarā lampiņas iedegas un globuss izskatās īpaši interesanti un vilinoši, Latvijas Radio 4 rīta raidījumā "Doma laukums" pastāstīja vēsturnieks un novadpētnieks Oļegs Puhļaks. Globuss tik ļoti piesaistīja atpūtniekus, ka jau 1981. gada vasarā to nācās uz laiku demontēt, lai izlabotu visus saliektos fragmentus, kā arī pielabotu elektrosistēmu.
Nākamā restaurācija notika 2003. gadā. Tērauda plāksnes, kas bija saskārušās ar bronzas kaltu Globusa virsmu, bija pamatīgi izrūsējušas. Rekonstrukcijas laikā globusu izveidoja izjaucamu, lai nepieciešamības gadījumā vienkāršāk būtu veikt labošanas darbus, jo summā visas tā daļas sver aptuveni tonnu. Pavisam drīz šī apdomīgā pieeja sevi attaisnoja: 2015. gada ziemā būvdarbu laikā globuss tika bojāts. Nācās globusu demontēt un atjaunot, bet tagad to izdarīt bija vieglāk nekā iepriekš, lai gan uz visas globusa virsmas arī atrodas ap 3000 vara kniežu. Līdz 2016. gada jūlijam globuss ir ieņēmis savu vietu un joprojām ir viens no galvenajiem slavenajiem Jūrmalas objektiem.