Ventspils muzeja unikālais dārgums - simtgadīga maiznieku brālības lāde
Ventspils muzejs par vienu no pēdējos gados jauniegūtajiem vērtīgākajiem un unikālākajiem priekšmetiem uzskata Ventspils amatnieku ģildes Brālības maiznieku sekcijas lādi no 1924. gada. Uz lādes vāka izgrebts gada skaitlis 1924, kas ļauj domāt, ka lāde izgatavota izveidojoties jaunajai amatnieku ģildei, kas šajā periodā sāka veidoties pēc vācisko amatnieku cunfšu izzušanas.
Uz lādes izgrebts arī pilsētas nosaukums “Windau” (Ventspils vāciskais nosaukums), kas apliecina lādes piederību Ventspils maiznieku sekcijai, Jauns.lv pastāstīja muzeja krājuma nodaļas vadītāja Maija Štrumfa. Ventspils Amatnieku ģildes Brālības maiznieku sekcijas lāde ir izgatavota no koka un ir slēdzama ar trim atslēgām.
Ingrīdas Štrumfas “Ventspils grāmatā” rakstīts, ka 1924. gadā dibinātās Ventspils amatnieku biedrības Brālības statūtos tās ierakstītais mērķis ir rūpēties par amatnieku profesionālo un komercizglītību, organizēt tālākizglītību, veicināt amatnieku profesionālo izaugsmi un jaunu tehnoloģiju apguvi. Biedrībā apvienojās dažādas amatu brālības. 1926. gada 6. jūnijā, kad iesvētīja biedrības karogu, organizācijā bija 12 sekcijas ar 68 biedriem. Viss mainījās līdz ar 1934. gada Kārļa Ulmaņa apvērsumu. Sākumā tika aizliegtas visas, tai skaitā arī amatnieku biedrības, pēc kāda laika daļa no tām atvērtas no jauna, bet jau ar mainītiem statūtiem. 1935. gadā tika dibināta Amatniecības kamera, kura gadu vēlāk pieņēma lēmumu par Ventspils amatnieku ģildes Brālības likvidēšanu.
Maija Štrumfa par Ventspils muzeja krājuma papildināšanu saka: “Ja privātpersonas īpašumā ir kāda lieta, kas, viņasprāt, varētu būt noderīga muzejam, tad tā var vērsties sev tuvākajā muzejā ar piedāvājumu. Muzeji krājumu papildina saskaņā ar katra muzeja Krājuma politiku. Ja konkrētajam muzejam piedāvātā lieta nederēs, tad muzeja darbinieki ieteiks, kurā muzejā vērsties. Ja muzeja budžetā ir paredzēta nauda krājuma priekšmetu iepirkumiem, tad atsevišķos gadījumos muzejs var arī maksāt atlīdzību. Ventspils muzeja budžetā ir paredzēta nauda šādiem mērķiem.”