foto: Evija Trifanova/LETA
Valkas novadā dzēsts šogad lielākais meža ugunsgrēks
Ilustratīvs attēls.
112
2024. gada 7. maijs, 11:55

Valkas novadā dzēsts šogad lielākais meža ugunsgrēks

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Brīvdienās Valkas novada Zvārtavas pagastā dzēsts šogad lielākais meža ugunsgrēks - netālu no Cepurītes ezera izdeguši 14,49 hektāri pieauguša meža, informēja Valsts meža dienestā (VMD).

Dienesta pārstāvji norāda, ka ugunsgrēks izcēlies iespējamas cilvēka darbības rezultātā. Brīvdienās mežā uzturējās liels atpūtnieku skaits, kā arī konstatēti vairāki mehāniskie transportlīdzekļi, kas neatļauti brauca pa meža teritoriju ārpus ceļiem.

Kopš meža ugunsnedrošā perioda sākuma dzēsti seši meža ugunsgrēki, kuros izdeguši 17,04 hektāri meža zemes. Kopumā šogad reģistrēti 23 meža ugunsgrēki, kuros izdeguši 19,01 hektāri meža platību.

Jau ziņots, ka 3.maijā Latvijā sākās meža ugunsnedrošais laikposms, kurā noteikti aizliegumi un ierobežojumi. Par to neievērošanu var piemērot administratīvo, civiltiesisko un arī kriminālatbildību.

Lai samazinātu meža ugunsgrēka izcelšanās iespējas, cilvēkiem, uzturoties mežos un purvos ugunsnedrošajā laikposmā, ir aizliegts nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus, kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotās vietās, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas, atstāt ugunskurus bez uzraudzības, dedzināt atkritumus, braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem vai veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Tāpat bez saskaņošanas ar VMD tuvāko mežniecību ir aizliegts veikt jebkādu dedzināšanu, kas rada dūmus, jo tas var maldināt uguns novērošanas torņu dežurantus.

Meža ugunsnedrošajā laikposmā cirsmā dedzināt ciršanas atlikumus drīkst tikai ar VMD mežziņa ikreizēju rakstisku atļauju.

Vienlaikus meža īpašniekiem ir jāparūpējas, lai meža ceļi un stigas būtu atbrīvotas no sagāztajiem kokiem un krūmiem, lai nepieciešamības gadījumā meža ugunsdzēsības automašīnām būtu iespējams brīvi pārvietoties.

Pēc meža ugunsgrēka likvidācijas ugunsgrēka vietas uzraudzību ir īpašnieka pienākums.

VMD ir valsts pārvaldes iestāde, kas atrodas zemkopības ministra padotībā. Dienests uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību un uzkrāj informāciju par mežu un tajā notikušo mežsaimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem.