Aptauja: trešdaļa Latvijas iedzīvotāju regulāri finansiāli atbalsta savus tuviniekus
Foto: Shutterstock
Sabiedrība

Aptauja: trešdaļa Latvijas iedzīvotāju regulāri finansiāli atbalsta savus tuviniekus

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Trešdaļa jeb 32 % Latvijas iedzīvotāju regulāri sniedz finansiālu palīdzību saviem ģimenes locekļiem, draugiem vai paziņām, taču salīdzinājumā ar gadu iepriekš pieaudzis to cilvēku skaits, kas to nevar darīt līdzšinējā apmērā, liecina bankas "Citadele" veiktā Baltijas iedzīvotāju aptauja 2023. un 2024. gada janvārī. 

Aptauja: trešdaļa Latvijas iedzīvotāju regulāri fi...

Latvijā tuviniekus finansiāli atbalsta 32 % un dara to tādā pašā apjomā kā pirms gada. Šī iedzīvotāju daļa Latvijā ir lielāka nekā kaimiņvalstīs – Lietuvā regulāru atbalstu tuviniekiem sniedz 26 %, bet Igaunijā – 18 %. Vēl lielākā apjomā nekā līdz šim tuviniekus ir spējīgi atbalstīt 4 % respondentu Latvijā (Lietuvā – 2 %, Igaunijā – 1 %).

Visbiežāk tuviniekiem finansiālu atbalstu sniedz iedzīvotāji vecumā no 40 līdz 49 gadiem, Pierīgas iedzīvotāji un tie, kas ikdienā strādā kā vadītāji un kvalificēti speciālisti. 

Aptaujas dati liecina, ka Latvijā pieaudzis to iedzīvotāju skaits (22 % salīdzinot ar 19 % pirms gada), kas ekonomisko apstākļu dēļ nevar atbalstīt savus tuviniekus tādā pašā apjomā kā līdz šim. 

Savukārt aptuveni katrs desmitais Baltijas iedzīvotājs šobrīd nevar finansiāli palīdzēt tuvākajiem, jo atbalstu saņem pats – tā norāda 9 % Latvijā, 8 % Lietuvā un 15 % Igaunijā. 

Visbiežāk finansiālu atbalstu no tuviniekiem Latvijā saņem studenti (28 %) un bezdarbnieki, kuri ir darba meklējumos (23 %).

Salīdzinoši liela iedzīvotāju daļa nesniedz finansiālu atbalstu nevienam – šādi atbildējuši 15 % Latvijā, 17 % Igaunijā un 23 % Lietuvā. 

Savukārt 15 % Latvijā, 20 % Lietuvā un 22 % Igaunijā norāda, ka tuvinieku lokā nav neviena, kam šobrīd nepieciešams finansiāls atbalsts. 

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par finansiāla atbalsta sniegšanu tuviniekiem banka Citadele kopā ar pētījumu aģentūru Norstat veica 2023. un 2024. gada janvārī, tiešsaistē aptaujājot vairāk nekā 3000 cilvēkus Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.