Krematorijas jaunajā Jūrmalas kapsētā nebūšot. Kūrortpilsētā kapavietu pietiks tikai līdz 2026. gadam
foto: Art Directors & TRIP / Alamy/ Vida Press
Jūrmalas dome noliedz izskanējušās bažas, ka Priedainē, ierīkojot jauno kapsētu, būšot arī krematorija.
Novadu ziņas

Krematorijas jaunajā Jūrmalas kapsētā nebūšot. Kūrortpilsētā kapavietu pietiks tikai līdz 2026. gadam

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Jūrmalas Priedaines iedzīvotāji jau kopš pērnā gada nogales satraukušies par iecerēto jaunas kapsētas izveidi uzreiz aiz pilsētas robežas – tā paredzēta vietā, kura labi redzama, iebraucot Jūrmalā pa šoseju no Rīgas puses pirms Lielupes tilta labajā pusē, - Bražciemā. Tāpat jūrmalniekus satrauc, ka nu par Jūrmalas vizītkarti tur redzamā ainaviskā priežu meža vietā kļūs ne tikai krusti, bet arī krematorijas dūmenis. Un, saprotams, neviens negrib dzīvot kapsētas tuvumā.

Krematorijas jaunajā Jūrmalas kapsētā nebūšot. Kūr...

Kapsētu problemātika Jūrmalā ir aktuāla jau gadu gadiem: pilsētā vienkārši trūkst kapavietu. Pēc vieniem aprēķiniem tās pilsētā pietikšot tikai līdz nākamā gada vidum, bet pēc citiem – līdz aiznākamajam gadam. Tas nozīmē, ka jaunas kapsētas ierīkošana ir vairāk nekā aktuāla. Tāpat jūrmalnieki arī satraukušies, ka tur iecerēta arī krematorijas izbūve, par ko risinājušās karstas diskusijas jeb iebildumi: gan pilsētnieku vēstules domniekiem un politiķie, gan presei un satraukti ieraksti sociālajos tīklos. 8. janvārī par to rakstīja arī Jauns.lv rakstā „Vai Jūrmalas vizītkarte būs kapsēta un krematorijas dūmenis? “Kapsētu kari” kūrortpilsētā”.

foto: Jūrmalas dome
Ieplānotā Jūrmalas kapsētas vieta Priedainē - Bražciemā starp dzelzceļu un Jūrmalas šoseju.
Ieplānotā Jūrmalas kapsētas vieta Priedainē - Bražciemā starp dzelzceļu un Jūrmalas šoseju.

Par iecerētiem vietvaras nodomiem un kapsētas nepieciešamību pilsētā Jauns.lv pastāstīja Jūrmalas administrācijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Elita Cepurīte.

„Jūrmalas kapi”: apbedījumu vietas pietiks tikai līdz 2025. gada maijam

Jaunas kapsētu teritorijas izvērtēšana Jūrmalas pilsētā uzsākta jau 2016. gadā, kad pēc Jūrmalas pašvaldības iestādes „Jūrmalas kapi” iesnieguma pašvaldība uzsāka detālplānojuma izstrādi zemes vienībai „Krastciems”, plānojot Meža kapsētas Slokā paplašināšanu otrpus Mežmalas ielai. 

foto: Jūrmalas dome
Pēc kūrortpilsētas pašvaldības aprēķiniem Jūrmalas kapos apbedījumu vietas labākajā gadījumā pietiks vēl tikai pāris gadiem (attēlā – Slokas Jaunie (Meža) kapi).
Pēc kūrortpilsētas pašvaldības aprēķiniem Jūrmalas kapos apbedījumu vietas labākajā gadījumā pietiks vēl tikai pāris gadiem (attēlā – Slokas Jaunie (Meža) kapi).

Detālplānojuma izstrādes ietvaros tika saņemti iedzīvotāju iebildumi, bet „Jūrmalas kapi” veica aktuālo prognozējamo kapa vietu aprēķinu un sniedza informāciju, ka kapa vietu skaits būs pietiekams līdz 2026. gadam. Līdz ar to 2019.gadā Jūrmalas domes deputāti lēma detālplānojuma izstrādi pārtraukt.

2021.gadā „Jūrmalas kapi” sniedza prognozes, ka apbedījumus jaunās kapa vietās var nodrošināt tikai līdz 2025. gada maijam, tādēļ, lai pašvaldība varētu nodrošināt Pašvaldību likumā noteiktās funkcijas – gādāt par kapsētu izveidošanu un uzturēšanu izpildi –, tika uzsākta jaunas kapsētas teritorijas izvērtēšana. 

Pašvaldība tad arī uzsāka zemes vienības „Priedaines kapi” detalizētu izvērtēšanu, kura bija paredzēta kapu teritorijai jau iepriekšējos teritorijas plānošanas dokumentos (1995. gadā), ņemot vērā to, ka:
 
* detālplānojuma izstrāde Krastciemā, Slokā (Meža kapsētas paplašināšana), kas bija tobrīd bija racionāla izvēle kapsētas vietas ierīkošanai, jo varētu daļēji izmantot jau esošo Meža kapsētas infrastruktūru, tika pārtraukta; 

* Meža kapsētas paplašināšana patlaban nav iespējama augsto gruntsūdeņu līmeņa dēļ, savukārt aizsargjoslu teritorijas daļā pie Jūrkalnes ielas nav iespējams samazināt, jo, lai gan apkaimē ir pieejama centralizētā ūdensapgāde, atsevišķas mājsaimniecības izmanto lokālos ūdensapgādes risinājumus; 

* iespējas kapu ierīkošanai ir ierobežotas, pamatojoties uz to, ka Jūrmalas pilsētā kopumā ir augsts gruntsūdeņu līmenis.

Krematorijas tomēr nebūs

foto: Jūrmalas dome
Jūrmalas pašvaldība iecerējusi ainaviskā priežu silā Priedainē, Bražciemā, ierīkot jauno pilsētas kapsētu.
Jūrmalas pašvaldība iecerējusi ainaviskā priežu silā Priedainē, Bražciemā, ierīkot jauno pilsētas kapsētu.

Pašlaik ir veikts ģeoloģiski - hidroloģisko apstākļu Bražciemā izvērtējums, kura rezultātā 
tika secināts, ka teritorija Priedainē ir piemērota kapsētas izveidošanai, līdz ar to tika virzīta detālplānojuma izstrāde, skaidro Elita Cepurīte. Līdz ar to pērnā gada 28.septembrī tika pieņemts Jūrmalas domes lēmums “Par detālplānojuma izstrādes uzsākšanu zemes vienībai “Priedaines kapi””.

Uzsākot zemes vienības izvērtēšanu, ņemts vērā arī tas, ka zemes vienības teritoriju no autoceļa un apbūves teritorijām nošķir mežs, piemēram, līdz Priedaines apdzīvotajai teritorijai attālums ir aptuveni 400 metri, to nošķir arī dzelzceļš, savukārt tuvākās dzīvojamās mājas Babītes ielā no zemes vienības nošķir aptuveni 150 metru plata meža josla.

Zemes vienības kopējā platība ir 14,0854 hektāri, kapsēta tiek plānota daļā teritorijas, kur tiktu izstrādātas detalizētas zonas apbedījumiem, kapsētai nepieciešamo būvju un labiekārtojuma izvietošanai. Krematorijas izvietošana šajā teritorijā nav paredzēta.

Detālplānojuma izstrādei ir izvirzītas papildu prasības, kas saistītas ar plānojamās teritorijas specifiku:

* veikt bioloģiskās daudzveidības izpēti, apbedījumu un apbūves zonas plānot, ievērojot tās rezultātus;
 
* lai saglabātu Jūrmalas kā pilsētas mežā ainavas raksturu, izstrādāt nosacījumus zemesgabalā esošo ainaviski vērtīgo koku aizsardzībai;
 
* izstrādāt nosacījumus un plānu teritorijas labiekārtojumam un apstādījumiem. 

Detālplānojuma izstrādē tiks izvērtēti dabas aizsardzības un vizuālās ietekmes aspekti.

„Iedzīvotāji ir informēti”

foto: Gordon Shoosmith / Alamy/ Vida Press
Neviens dzīvais negrib dzīvot līdzās kapsētai.
Neviens dzīvais negrib dzīvot līdzās kapsētai.

Iedzīvotāji, kuri sniedza iebildumus, ir informēti par to, ka iebildumi pret detālplānojuma izstrādi tiks izvērtēti turpmākajā detālplānojuma izstrādes procesā un iesniedzējiem tiks sniegta atbilde par izvērtējuma rezultātiem. Pašvaldībā ir izveidota darba grupa kapu teritoriju paplašināšanas izvērtēšanai Jūrmalas pilsētā, kurā tiks izskatīti saņemtie iebildumi un tiks sagatavoti priekšlikumi par tālāko rīcību izskatīšanai Jūrmalas domē.

Gadījumā, ja detālplānojuma izstrāde tiek turpināta, tad dome nodos detālplānojuma projektu publiskajai apspriešanai un institūciju atzinumu saņemšanai, nosakot publiskās apspriešanas termiņu ne īsāku par trijām un ne garāku par sešām nedēļām. Pēc tam dome lems lokālplānojuma tālāko virzību. 

Informācija par detālplānojuma turpmāko izstrādes procesu būs pieejama valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā www.geolatvija.lv, pašvaldības interneta vietnē www.jurmala.lv un vietējā laikrakstā.

Tēmas