Krievijas un Baltkrievijas sanatorijām “Maskavas nama” risinājums neder
Tā sauktais Maskavas nams Rīgā janvāra beigās ir pārgājis valsts īpašumā. Iepriekšējie saimnieki un īrnieki telpas ir pametuši. Tuvākajā laikā Ministru kabinetam būtu jāpieņem lēmums par īpašuma tālāko likteni. Citu sankcijām pakļauto Krievijas un Baltkrievijas īpašumu pārņemšana gan nav tik vienkārša, šovakar ziņo LTV raidījums “de facto”.
Kā raidījumam skaidroja Tieslietu ministrijā, “Maskavas nama” pārņemšana notika, lai tiktu pārtrauktas kultūras pasākumu un interešu izglītības aizsegā notiekošās nacionālo drošību apdraudošās aktivitātes.
Turpretim Krievijai un Baltkrievijai piederošajās sanatorijās “Jantarnij bereg” un “Belorusija” pašlaik nenorisinās nekāda saimnieciskā darbība un nav identificēta pretvalstisku pasākumu norise, atzīmē Tieslietu ministrijā un atgādina, ka, lai varētu pārņemt valsts īpašumā kādu objektu, nepieciešams stingrs tiesiskais pamatojums.
“Maskavas nams” Rīgā pašlaik ir tukšs un kluss. Pirms divām nedēļām stājās spēkā likums par ēkas pāriešanu valsts īpašumā. Pirms nedēļas ēka pārrakstīta Satiksmes ministrijai, kurai līdz šim piederēja zeme zem tās. Iepriekšējiem saimniekiem un īrniekiem tika dotas septiņas dienas, lai izvāktu mantas. Viss, kas ēkā palicis, tagad oficiāli ir bezsaimnieka manta un pieder valstij.
Jaunajam ēkas īpašniekam - Satiksmes ministrijai - tuvākajos mēnešos jāliek valdībai uz galda priekšlikumi, ko ar namu iesākt. “Patreizējā brīdī jau top informatīvais ziņojums iesniegšanai Ministru kabinetā. Ar vairākiem variantiem, ko varētu darīt ar šo ēku. Kāds būs lēmums, šobrīd nevaru komentēt, bet iespējas ir vai nu iznomāt vai pārdot,” saka ministrijas valsts sekretāra p.i. Ligita Austrupe.
Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (JV) uzskata, ka vienīgais ceļš tagad ir īpašumu pārdot un naudu atdot Ukrainai: “Likumprojekta mērķis nav gūt kaut kādu labumu Latvijas valstij vai pusei. Manā skatījumā, nekādas kultūras iestādes, nekādi muzeji, nekā tamlīdzīga. No šī ir jāiegūst Ukrainai. Mūsu ieguvums jau ir noticis – šeit vairs nedarbojas Krievijas propagandas perēklis.”
Satiksmes ministrijā atzīmē, ka lēmums par tā sauktā “Maskavas nama” tālāku izmantošanu būs jāpieņem Ministru kabinetam. Praktisko daļu paredzēts uzticēt Valsts nekustamajiem īpašumiem. Par to esot panākta neformāla vienošanās.
Jāsecina, ka ēkas uzturēšana nav lēts prieks - Satiksmes ministrija gada sākumā provizoriski rēķināja, ka nodokļu, apsaimniekošanas un komunālajiem rēķiniem vajadzēs ap pusmiljonu eiro gadā.
Pagaidām nav pat aptuvenas aplēses, par cik Maskavas namu varētu pārdot. Neredzot plānojumu, pāris “de facto” uzrunātie nekustamo īpašumu speciālisti negribēja skaitļus saukt. Bet viņi bija vienisprātis, ka pēc biroju telpām, īpaši ne pirmā svaiguma, pieprasījums pašlaik nav liels.
Naktī uz piektdienu noņēma uzraksta “Maskavas nams” burtus. Aizvadītajā vasarā jau vienreiz to izdarīja, bet pēc vadības nomaiņas ēkas apsaimniekošanas uzņēmumā burtus atlika atpakaļ. Tagad gan uzrakstam būtu jāpazūd uz visiem laikiem.