Sociālā darba speciālisti atzīmē profesionālos svētkus
Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.
Runā Rīga

Sociālā darba speciālisti atzīmē profesionālos svētkus

Jauns.lv

Otrdien, 17. martā, tiek atzīmēta Vispasaules sociālā darba diena. Sveicot svētkos Rīgas sociālās sistēmas darbiniekus, Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte uzsvēra: “Sociālais darbs nav paveicams bez sirds siltuma un cilvēkmīlestības. Ir vieglāk, ja nākas satikt priecīgus un bezrūpīgus ļaudis, taču šīs jomas specifika ir palīdzēt tiem, kuri dažādu iemeslu dēļ ir neziņas, izmisuma, neapmierinātības, dzīves apnikuma mākti. Viņiem vajag īpaši daudz labestības, pareizo vārdu, pacietības. Paldies ikvienam, kas veic šo kalpošanas darbu! “

Sociālā darba speciālisti atzīmē profesionālos svē...

Rīgas sociālā sistēma sāka veidoties 1992. gadā, kad LR Augstākā Padome 14. aprīlī pieņēma lēmumu “Par neatliekamiem uzdevumiem iedzīvotāju sociālajā aizsardzībā”, uzdodot pašvaldībām izveidot pašvaldību sociālās palīdzības dienestus. Tajā laikā Rīgā bija sešas Tautas deputātu padomes un Rīgas valde, kuras attiecīgi veidoja septiņas savstarpēji nesaistītas sociālās palīdzības sistēmas. Katras priekšpilsētas/rajona Tautas deputātu padome bija izveidojusi Sociālās palīdzības dienestu ar savu kārtību un uzdevumiem, bet Rīgas valdes sociālās apkalpošanas centrs pārraudzīja pansionātus un organizēja aprūpi mājās. Sākotnēji Sociālo palīdzības dienestu inspektori dalīja Rīgas trūcīgajiem iedzīvotājiem humāno palīdzību, tai skaitā Eiropas Kopienas humāno palīdzību, tobrīd nevienam sociālajā sistēmā nodarbinātajam nebija priekšstata par sociālo darbu kā profesiju un tā mērķiem. Rīgas dome 1994. gada decembrī pieņēma lēmumu “Par vienotu Rīgas sociālās palīdzības sistēmu”, saskaņā ar to tika izveidots Rīgas Sociālās palīdzības koordinācijas centrs, kura galvenie uzdevumi veidot un pārraudzīt visu Rīgas sociālās palīdzības sistēmu, 1995. gadā tika izveidoti Sociālās palīdzības dienesti.

Reorganizējot Rīgas Sociālās palīdzības koordinācijas centru, 1999. gadā tika izveidots Rīgas domes Labklājības departaments ar divām pārvaldēm: Sociālās palīdzības pārvaldi un Veselības aprūpes pārvaldi. Tika uzlabota iedzīvotāju informētība par sociālo palīdzību Rīgā un iespējām to saņemt, tika izdoti bukleti un nodrošināta bezmaksas informatīvā tālruņa 8005055 darbība. 2003. gadā Labklājības departaments sāka ieviest Rīgas sociālajā sistēmā vienotu Sociālās palīdzības administrēšanas sistēmu – SOPA, Rīgas Sociālās palīdzības dienesti tika pārdēvēti par Sociālajiem dienestiem. Sociālais darbs kļuva par sociālo pakalpojumu līdzās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem, nošķirot to no sociālās jeb materiālās palīdzības.

Turpmākās Rīgas sociālās sistēmas attīstības prioritātes bija sociālā darba attīstība, sociālās palīdzības  un sociālo pakalpojumu klāsta paplašināšana. 23 gadu laikā panāktas ļoti lielas pārmaiņas Rīgas sociālajā sistēmā, pārejot no katrā Rīgas priekšpilsētā atšķirīgas sociālās palīdzības sistēmas uz vienotu sociālā dienesta modeli, kurā ikviens Rīgas iedzīvotājs var saņemt sociālā darba speciālista konsultācijas un informāciju, nepieciešamības gadījumā – arī sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību. Rīgas pašvaldības sociālā sistēma ir pieejama un noderīga ikvienam iedzīvotājam neatkarīgi no ienākumiem un sniedz atbalstu, saskaroties ar krīzes situācijām dzīvē. Galvaspilsētā piedāvātais sociālo pakalpojumu klāsts ir daudzveidīgs un diferencēts atbilstoši konkrēto mērķgrupu vajadzībām: bērniem, pieaugušajiem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bezpajumtniekiem, senioriem, bez darba palikušajiem un citiem. Sociālo pakalpojumu sniegšanā aktīvi piedalās sociālie partneri – nevalstiskās organizācijas, tādējādi nodrošinot, lai sociālo palīdzību saņemtu ikviens rīdzinieks, kam tas ir nepieciešams. Sociālā darba speciālisti pastāvīgi pilnveido savas zināšanas, gan mācoties augstskolās, gan mūžizglītības kursos, gan apmeklējot kvalifikācijas paaugstināšanas kursus. Labklājības departamentā un sešās pakļautības iestādēs strādā aptuveni 1100 cilvēki, no tiem 411 ir sociālā darba speciālisti, vislielāko sociālo atbalstu rīdziniekiem sniedz 348 Rīgas Sociālā dienesta sociālā darba speciālisti.

Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību

Karlīna Timofejeva/Foto: Edijs Pālens/LETA