Sabiedrība

Profesors Mārcis Auziņš par valsts iepirkumiem: "Pārbirokratizēts līdz bezjēdzībai"

Jauns.lv

Strādājot akadēmiskajā vidē un veicot dažādus pētniecības projektus, kuros nepārtraukti bijis nepieciešams iepirkt dažādas lietas, profesors Mārcis Auziņš nonācis pie secinājuma, ka mūsu valsts iepirkumu sistēma ir pārbirokratizēta līdz bezjēdzībai. Un to viņš saka ar pilnu atbildības sajūtu, jo zinātniekam bijusi iespēja salīdzināt.

Profesors Mārcis Auziņš par valsts iepirkumiem: "P...

Lai arī valsts iepirkumi padarīti par garu un birokrātisku procedūru, tādejādi cerot izvairīties no korupcijas un padarīt tos maksimāli godīgus, nereti dzirdam par tiesas prāvām, kuros tiek apstrīdēts uzvarētājs, tāpat netrūkst skaļu gadījumu, kad valsts pasūtījumu ieguvējs rada jautājumus sabiedrībai par tā atbilstību. Jauns.lv viedokļu līderim – fizikas profesoram, bijušajam Latvijas Universitātes rektoram Mārcim Auziņam jautāja, vai un kā iespējams valsts iepirkumus padarīt caurspīdīgus.

foto: Ekrānuzņēmums
Auziņš teic, ka, rīkojot valsts iepirkumus, jau sākotnēji būtu par godīgiem jāuzskata tie, kas tajos piedalās, neliekot dažādus birokrātiskos un administratīvos šķēršļus.
Auziņš teic, ka, rīkojot valsts iepirkumus, jau sākotnēji būtu par godīgiem jāuzskata tie, kas tajos piedalās, neliekot dažādus birokrātiskos un administratīvos šķēršļus.

“Mēs, veidojot iepirkumus, uzskatām, ka katrs, kas kaut ko gribēs nopirkt, visdrīzāk būs negodīgs, gribēs kaut ko iegūt sev personīgi. Nesaku, ka tā nekad nenotiek, bet ideāli un naivi gribu apgalvot, ka cilvēki, kas šādos iepirkumus piedalās ir godīgi cilvēki, kuri savu uzdevumu grib veikt pēc labākās sirdsapziņas,” saka profesors.

Tāpēc viņš teic, ka, rīkojot valsts iepirkumus, jau sākotnēji būtu par godīgiem jāuzskata tie, kas tajos piedalās, neliekot dažādus birokrātiskos un administratīvos šķēršļus. Protams, procedūra ir svarīga un bez tās nevar iztikt, bet dominējošam pār procedūru primāri ir jābūt rezultātam. “Un tajā brīdī, domāju, visu darīsim labāk un efektīvāk. Un, protams, paralēli jābūt iespējām monitorēt valsts iepirkumu procesus, tos kontrolēt. Un ja atklājas kas negodīgs, tad, lai vainīgais saņem pēc pilnas programmas, kā saka – lai par maz neliekas,” saka Mārcis Auziņš.

Kā Pēteris Šmidre, Jurģis Liepnieks un Mārcis Auziņš vērtē situāciju ar valsts iepirkumiem un ar tiem saistītajiem skandāliem, vērojiet Jauns.lv video.