Arnolda Burova 100 gadu jubilejas pasākumā rādīs viņa veidotās leļļu animācijas filmas
Burovs (1915-2006) dzimis Rīgā, Grīziņkalnā. Jaunībā viņš bija pazīstams skatlogu dekorators un muzikants džeza ansamblī.
Kultūra

Arnolda Burova 100 gadu jubilejas pasākumā rādīs viņa veidotās leļļu animācijas filmas

Jauns.lv

Sagaidot režisora, scenārista un mākslinieka Arnolda Burova simtgadi, šodien plkst.18 "Splendid Palace" rādīs viņa veidotās leļļu animācijas filmas, informēja Latvijas Kinematogrāfistu savienības pārstāve Marta Romanova.

Arnolda Burova 100 gadu jubilejas pasākumā rādīs v...

Pasākuma programmā paredzētas laikabiedru atmiņas un Arnolda Burova leļļu animācijas filmas: "Tīģeris Ņau-Ņau" (1967), "Pasaka par vērdiņu" (1969), "Vanadziņš" (1978), "Sapnis" (1983), "Bimini" (1981). Pasākumā demonstrēs arī Burova simtgadei veltīto bērnu veidoto leļļu filmu konkursa "Kikerigū" filmu izlasi. Kinoteātra foajē skatāma foto izstāde, veltīta mākslinieka dzīvei un darbam.

Burovs (1915-2006) dzimis Rīgā, Grīziņkalnā. Jaunībā viņš bija pazīstams skatlogu dekorators un muzikants džeza ansamblī. 1944.gadā viņš sāka butafora darbu Leļļu teātrī, drīz kļuva par scenogrāfu, teātra galveno mākslinieku. Studējot Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātes režijas nodaļā, jau 1950.gadā viņš veidoja izrādes Leļļu teātrī, bet 1951.-1954.gadā bijis teātra galvenais režisors.

Teātra fakultātes diplomdarbu 1953.gadā Burovs iestudēja Muzikālās komēdijas teātrī un uz pieciem gadiem kļuva par šī teātra režisoru. Vienlaikus viņš atsāka darbu Leļļu teātrī kā režisors un par saviem iestudējumiem saņēma arī starptautiskas balvas.

1963.gadā Burovu uzaicināja uz Rīgas kinostudiju sākt leļļu animācijas filmu veidošanu. Piecdesmit gadu vecumā viņš spēra radikālu soli, pieņemot izaicinājumu organizēt Latvijā pirmo leļļu filmu uzņemšanas grupu. Tas arī izdevās - 1966.gadā pirmizrādi piedzīvoja filma "Ki-ke-ri-gū!". Turpmākos 24 gadus Burovs veidoja filmas, kļūstot par Latvijas leļļu animācijas patriarhu un pamatlicēju. Šajā laikā uzņemtas 40 filmas, daudzas guvušas starptautisku atzinību.

Burovs saņēmis dažādus apbalvojumus - Nopelniem bagātā skatuves mākslinieka goda nosaukumu (1964), LPSR Valsts prēmiju (1987), LPSR Tautas skatuves mākslinieka goda nosaukumu (1988), Triju Zvaigžņu ordeni (1995). Savukārt 2000.gadā viņam piešķirta nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" balva par mūža ieguldījumu kinomākslā.

LETA/Foto no Studijas "Animācijas brigāde" arhīva