Sabiedrība

Saules ultravioletais starojums - vidēji augsts

Jauns.lv

Saules staru krišanas leņķis patlaban ir tikpat liels kā augusta sākumā, bet nenosauļota āda ir jutīgāka pret ultravioleto starojumu, tādēļ pavasarī, atrodoties saulē, jāievēro lielāka piesardzība, atgādina ārsti.

Saules ultravioletais starojums - vidēji augsts...

Saules ultravioletās radiācijas indekss Rucavā šonedēļ sasniedzis 5,4, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mērījumi. Tas ir vidēji augsts rādītājs un nav lielāks kā citus gadus. Tuvākajās dienās nav gaidāmas būtiskas izmaiņas ultravioletās radiācijas intensitātē. Ozona daudzums stratosfērā virs Latvijas caurmērā ir 370-400 Dobsona vienību.

Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir lielākais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, uzsākot sauļošanās sezonu, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt, liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā publicētā informācija.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

Bērniem līdz trim gadu vecumam saulē vēlams atrasties minimāli. Daudz sauļoties nevajadzētu arī pusaudžiem vecumā no 10 līdz 15 gadiem, jo šajos gados organismā ir intensīvas hormonālās svārstības un ķermenis ir ļoti jutīgs pret sauli.

Vienlaikus jāatceras, ka saules starojums mērenās devās cilvēka organismam ir vajadzīgs. Tas aktivizē vielmaiņas procesus un stimulē imūno sistēmu. Ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas cilvēkam nepieciešamais D vitamīns, kas uzlabo kaulu struktūru.

Pirms sauļošanās sezonas uzsākšanas vēlams konsultēties ar ārstu - dermatologu, onkologu vai ģimenes ārstu. Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā vai dienvidu zemēs, kur ultravioletais starojums ir daudz spēcīgāks nekā Latvijā.

Par sauļošanās riskiem Eiromelanomas dienā atgādināja arī Veselības ministrs Guntis Belēvičs. "Mums kā ziemeļu tautai, kam saulaino dienu skaits ir nepietiekams, saules ietekmi gribas izbaudīt pēc iespējas vairāk. Tas var radīt negatīvas sekas gaidītā prieka vietā," viņš sacīja.

"Ultravioletā starojuma ietekmē āda ātrāk noveco, tā zaudē elastību un ievērojami palielinās risks saslimt ar ādas vēzi. Šīs izmaiņas notiek ļoti lēni, un riskus jauni cilvēki nenovērtē pienācīgi, bet, kad izmaiņas liek par sevi manīt, ir jau par vēlu. Tādēļ Veselības ministrija iesaka mērenību arī saules baudīšanā. Īpaši no tās pārmērīgas ietekmes jāpasargā bērni, kuru āda vēl nav nobriedusi," uzsvēra ministrs.

BNS