Krievijas rašistu kara noziegumu pierādījumi – Ukrainā, Hostomeļas lidostā nokritušo šāviņu atliekas nu glabāsies arī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.

Krievijas uz Ukrainu raidīto šāviņu atliekas Nacionālajā vēstures muzejā

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis 30. augustā Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam nodeva simbolisku un emocionālu laikmeta liecību – Ukrainas ...

Sabiedrība

Krievijas kara noziegumu Ukrainā liecības nonāk Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. FOTO. VIDEO

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam nodota skarba liecība par karu Ukrainā: Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis 30. augustā Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam nodeva simbolisku un emocionālu laikmeta liecību – Ukrainas premjera Denisa Šmihaļa dāvātu kasti ar šāviņu atliekām. Tās atrastas Hostomeļas lidostā netālu no Kijivas pēc Krievijas armijas uzbrukuma.

Krievijas kara noziegumu Ukrainā liecības nonāk La...

Pēc neveiksmīga Krievijas armijas mēģinājuma lidostu pilnībā iznīcināt jau pirmajā kara dienā, 2022. gada 24. februārī, atkārtotā uzbrukumā 27. februārī Hostomeļā tika iznīcināts viens no ukraiņu lepnumiem – pasaulē lielākā kravas lidmašīna Antonov AN-225 “Mriya”. Šis dāvinājums Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Brīvības bulvārī 32, Rīgā) būs apskatāms līdz septembra beigām un vēlāk tas pastāvīgi glabāsies muzeja krājumā. 

foto: Jānis Puķītis/LNVM
Krievijas rašistu kara noziegumu pierādījumi – Ukrainā, Hostomeļas lidostā nokritušo šāviņu atliekas nu glabāsies arī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.
Krievijas rašistu kara noziegumu pierādījumi – Ukrainā, Hostomeļas lidostā nokritušo šāviņu atliekas nu glabāsies arī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.

Ukrainas premjera dāvana Valdim Dombrovskim tika pasniegta abu amatpersonu kārtējās darba tikšanās laikā 21. aprīlī ASV, kur Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, saņēma gan ukraiņu politiķu pateicību par sniegto atbalstu, gan aicinājumu vēl aktīvāk un drosmīgāk palīdzēt Ukrainas armijai, iedzīvotājiem un bēgļiem, Jauns.lv informēja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Izglītības un komunikācijas departamenta vadītāja Astrīda Burbicka.
 
Krievijas noziedzīgais karš Ukrainā ir radījis reālus apdraudējumus Eiropas un rietumu pasaules drošības arhitektūrai, tāpēc palīdzības sniegšana Ukrainai ir izšķiroši svarīga. Atbalsts Ukrainai jau kopš kara sākuma ir pārsniedzis nacionālās un reģionālās robežas, mainījis kā Latvijas, tā Eiropas Savienības dienaskārtību un prioritātes. Tādējādi dāvanai ir plašāks politiskais un vēsturiskais konteksts – tā liecina ne tikai par postošo uzbrukumu Kijivas piepilsētām Krievijas iebrukuma pirmajās dienās, bet simbolizē Latvijas un pārējo Eiropas Savienības valstu solidaritāti ar Ukrainu.

Ukrainas kara liecību nodošana Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam muzejam:

Ukrainas premjerministrs norādīja, ka augstajam Eiropas Savienības pārstāvim “šis priekšmets tika nodots kā atgādinājums, kā liecinājums par noziegumiem pret Ukrainas tautu. Ir ļoti svarīgi, lai ikviena pasaules nācija redz šos pierādījumus un zina, ka Krievija ir teroristiska valsts. Šīs raķešu un šāviņu paliekas nāk no Krievijas Federācijas spēku apšaudēm, kas kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma 24. februārī ir tikušas vērstas pret mierīgiem ciemiem un pilsētām.

Šīs atlūzas tika atrastas Hostomeļas lidostas rajonā Kijivas reģionā, līdzās uzbrukumos iznīcinātajai pasaulē lielākajai lidmašīnai Antonov An-225 “Mriya”. Hostomeļu Ukrainas bruņotie spēki atbrīvoja 2022. gada aprīļa sākumā. Mēneša laikā, kamēr tur notika kaujas un šī vieta atradās Krievijas okupācijā, tika nogalināts liels skaits civiliedzīvotāju un sapostītas vairāk nekā 4000 civilās un publiskās ēkas.”

Hostomeļa pēc “krievu pasaules” uzbrukuma:

Papildināt savu krājumu ar liecībām, kas raksturo kara ietekmi uz Latvijas sabiedrību, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs uzsāka jau drīz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Bet kopš 2022. gada jūnija Latvijā dzīvojošie Ukrainas bēgļi un Latvijas iedzīvotāji, kas palīdz ukraiņiem, savas pieredzes stāstus aicināti uzticēt muzejam, aizpildot anketu muzeja interneta platformā “Gadsimta stāsti”.

Odesas apgabala Serhijivkā okupantu raķete trāpa dzīvojamai mājai un nogalina vismaz 19 cilvēkus. Ukraina, 2022. gada 1. jūlijs

Sirdi plosoši kadri: okupanti bombardē ļaužu pilnu tirdzniecības centru Ukrainas pilsētā Kremenčukā

Izpostītās Ukrainas pilsētas un tās iedzīvotāji