Vidi degradējošo būvju komisija apsekos vairākus Vecrīgas nekustamos īpašumus
Piektdien, 15.maijā, plkst.10.00 notiks Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisijas sēde, kuras laikā klātienē tiks apsekoti astoņi Vecrīgas nekustamie īpašumi. Komisija kopā ar ēku īpašniekiem vai atbildīgajiem pārstāvjiem lemts par to sakārtošanas iespējām, klasifikāciju vai paaugstināto nekustamā īpašuma nodokli.
Kā pirmo apsekos Vecrīgas nekustamo īpašumu Torņa ielā 1. Būve ir iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis (nosaukums: „Arsenāls”, aizsardzības Nr. 6602). Ēkā šobrīd ir izvietota Latvijas Nacionālais Mākslas muzeja izstāžu zāle „Arsenāls”.
Arī ēka Pils laukumā 2 ir iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis (nosaukums: „Licejs”, aizsardzības Nr. 6593). Ēkas fasādes apmetums un krāsojums šobrīd ir saplaisājis un vietām atdalījies no sienām, atsedzot ēkas mūri.
Sanāksmes laikā apsekos nekustamos īpašumus Arsenāla ielā 5 un 7. Klimatisko laika apstākļu iespaidā un fiziskās iedarbības rezultātā ēkai Arsenāla 5 ir bojātas fasādes un to pamati. Bet ēkai Arsenāla 7 dzegas līmenī, gan pamatu līmenī sienās redzamas plaisas, kas citstarp liecina par būves pamatu nevienmērīgu sēšanos.
Nekustamajā īpašumā Anglikāņu ielā 5 apsekos trīs ēkas. Sertificēta būvinženiera apsekošanas atzinumā ir secināts, ka ēku vidējais nolietojums ir 55%, kas it tuvs nolietojumam 61% , kad ēku var atzīt par avārijas stāvoklī esošu.
Tāpat izvērtēs nekustamā īpašuma Miesnieku ielā 6 ēku, kas ir iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis (nosaukums: „Dzīvojamo ēku un noliktavu komplekss ar bīskapa pils paliekām”, aizsardzības Nr. 6557). Ēkas fasāde jau vairākus gadus ir avārijas stāvoklī – garenplaisas, pamatu atsegums līdz ķieģeļu mūrim, mitruma iedarbība no pagraba.
Arī ēka Jaunielā 26 ir iekļauta komisija darba kārtībā. Neskatoties uz to, ka tā ir daļēji pārklāta ar dekoratīvo sietu, tās arhitektoniskie elementi vietām ir saplaisājuši, jumta pārklājumā redzami caurumi un logu ailes nav pilnībā noslēgtas. Ēkas fasādi veidojošais apmetums drūp, kas apdraud garāmgājēju drošību.
Sanāksmi noslēgs pie ēkas Kungu ielā 33. Neskatoties uz to, ka 2014.gada 25.novembrī Rīgas dome pieņēma lēmumu Nr.1916 „Par nekustamā īpašuma Kungu ielā 33, Rīgā (kadastra Nr.01000030049), piespiedu sakārtošanu”, kurā īpašniekam tika uzdots nekavējoties, bet ne vēlāk kā četru mēnešu laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas, izstrādāt būvju konservācijas un konstrukciju nostiprināšanas darbu veikšanas nepieciešamo dokumentāciju, saskaņojot to ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un Rīgas pilsētas būvvaldi. Līdz pat šim brīdim nepieciešamā dokumentācija darbu veikšanai nav saskaņota un darbi nav uzsākti.
Aicinām sanāksmē piedalīties mediju pārstāvjus! Lūdzam apstiprināt savu dalību sanāksmē pat tālruni 26555927, vai rakstot baiba.gailite@riga.lv.
Regīna Zommere / Foto: maps.google.com, publicitātes foto