Rīdziniecei Irinai un viņas sunim Juglā uzbrukusi mežacūka
Kādai sievietei, kas svētdienas vakarā devusies pastaigā ar suni, Juglā, Brīvības gatvē 355/357, uzbrukusi mežacūka, vēsta portāls "delfi.lv".
Kā portālam pastāstīja suņa saimniece Irina, svētdienas vakarā viņa izvedusi pastaigāties savu haskija šķirnes suni. Meža dzīvnieku pagalmā bija pamanījuši jau citi mājas iemītnieki un centās to aizbaidīt ar pirotehniku.
"Cūka piegāja pie petardes mierīgi, paskatījās, kā tā uzsprāgst tai pie deguna, visu apošņāja un devās atpakaļ pie sivēniem," stāsta Irina. Viņa skaidro, ka, iespējams, mežacūku pirotehnika bija sadusmojusi, tāpēc, ieraugot sievieti ar suni, mežacūka metusies viņu virzienā.
Sieviete skaidro, ka meža dzīvnieks bijis tikai dažus metrus no viņas. Sievietei pazaudējot suņa pavadiņu, cūka uzbrukusi sunim un sākusi ar to cīnīties. "Es jau domāju, ka no suņa nekas nepaliks pāri, bet rezultātā stipri cietusi bija tikai ķepa. Pati es glābos, aizskrienot pie mašīnām," stāsta cietusī sieviete.
Pēc negadījuma sunim bijusi nepieciešama steidzama vetārsta palīdzība, un klīnikā esot teikts, ka nedēļas laikā šis jau esot trešais suns, kurš cietis no mežacūkas uzbrukuma. Viens mežacūkas uzbrukums esot fiksēts arī Ezermalas ielā.
"Delfi.lv" vēsta, ka Irina jau vērsusies ar iesniegumu Valsts policijā un Rīgas domē ar prasību steidzami risināt šo problēmu.
Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pārstāve Iveta Mazūre pastāstīja, ka departaments šādu vēstuli pagaidām nav saņēmis.
Komentējot notikušo, departamentā skaidro, ka Rīgu ieskauj meža platības, tādēļ meža dzīvnieku parādīšanās pilsētā nav nekas neparasts, jo meža dzīvnieki arvien vairāk pielāgojas urbanizētajai videi, kur tiem ir viegli pieejama barības bāze un patvērums, jo pilsētā medīt aizliegts ar likumu.
Komentējot konkrēto gadījumu, departamenta pārstāvji skaidro, ka svarīgi ņemt vērā sievietes stāstīto par to, ka mežacūka manīta kopā ar mazuļiem, iedzīvotāji dzīvnieku satracinājuši, izmantojot pirotehniku, kā arī to, ka suns bija izrāvies brīvsolī, kas nozīmējot, ka pats mājdzīvnieks varēja uzbrukt cūkai, un mežacūka to uztvērusi kā apdraudējumu, aizsargājot savus mazuļus.
Departamentā norāda, ka Medību likums nosaka aizliegumu medīt pilsētu teritorijā, taču iespējami izņēmumi, ja medījamie dzīvnieki nodara postījumus vai apdraud sabiedrības drošību pilsētās. Tādēļ Rīgas pašvaldībā izlemts veidot Medību koordinācijas komisiju, kurai ir tiesības lemt par medījamo sugu dzīvnieku atbaidīšanu vai dzīvnieku ķeršanu, pārvietošanu vai likvidēšanu.
Pašlaik notiek darbs pie Rīgas domes Medību koordinācijas komisijas izveides. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu par medījamo dzīvnieku nodarīto zaudējumu noteikšanu un medību koordinācijas komisijām 3.punktu komisijas sastāvā iekļauj pa vienam pārstāvim no attiecīgās pašvaldības, Valsts meža dienesta un Lauku atbalsta dienesta, kā arī pa vienam pilnvarotam pārstāvim no mednieku, lauksaimnieku un meža īpašnieku apvienības, kurā komisijas izveidošanas laikā ir vairāk nekā 200 biedru.
Mājokļu un vides departaments kā atbildīgā iestāde par komisijas izveidošanu ir izsūtījis uzaicinājumus gan valstiskām, gan nevalstiskām organizācijām ar lūgumu deleģēt pārstāvjus. Patlaban notiek komisijas sastāva precizēšana, skaidro departamentā. Jautājums par komisijas apstiprināšanu tiks virzīts izskatīšanai Rīgas domes sēdē.
Šā gada 16.aprīlī Rīgas domes Mājokļu un vides komitejā tika skatīts jautājums par mežacūku izplatības ierobežošanu Rīgas pilsētā un lemts par Medību koordinācijas komisijas izveidi.
LETA / Foto: Lita Krone/LETA