VARAM un VVD spriedīs par risinājumu šķidrā amonjaka uzglabāšanai Ventspilī
foto: LETA
Krievijas diktatora Vladimira Putina sāktā kara dēļ Krievijai noteikto sankciju iespaidā Ventspilī esošo ap 40 000 tonnu bīstamās vielas - šķidrā amonjaka - uzglabāšana ir apdraudēta.
Sabiedrība

VARAM un VVD spriedīs par risinājumu šķidrā amonjaka uzglabāšanai Ventspilī

Jauns.lv / LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) un Valsts vides dienestam (VVD) šodien darba grupā plānots spriest par risinājumu šķidrā amonjaka uzglabāšanai Ventspilī, žurnālistus informēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

VARAM un VVD spriedīs par risinājumu šķidrā amonja...

Jau ziņots, ka Krievijas diktatora Vladimira Putina sāktā kara dēļ Krievijai noteikto sankciju iespaidā Ventspilī esošo ap 40 000 tonnu bīstamās vielas - šķidrā amonjaka - uzglabāšana ir apdraudēta.

Kariņš norādīja, ka pirmdien atbildīgā sankciju padome izveidoja attiecīgo darba grupu. Svarīgi atrast risinājumu, lai rūpētos par vides drošību arī situācijā, kad runa ir par sankcijām pakļauta uzņēmuma atbildību, atzīmēja valdības vadītājs.

"Attīstībai/Par!" (AP), kuras pārvaldībā ir VARAM, Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes skaidroja - ja par uzglabāšanu atbildīgais uzņēmums, piemēram, pēc elektrības atslēgšanas vairs nevarēs nodrošināt amonjaka uzglabāšanu, tad par to atbildību uzņemsies VVD.

Attiecīgās būves ekspluatāciju uzrauga VVD un saskaņā ar likuma regulējumu šī iestāde arī pārņems amonjaka uzglabāšanas funkcijas, savukārt pēc tam uzņēmumam piestādīs rēķinu par attiecīgajiem izdevumiem.

Jau vēstīts, ka VVD pārstāve Aija Jalinska informēja, ka Rūpniecisko avāriju riska izvērtējuma komisija nolēmusi, ka ierobežoto finanšu dēļ SIA "Ventamonjaks" Ventspils ostas termināļa teritorija būs jāatbrīvo no sašķidrinātā amonjaka.

Esošo sašķidrinātā amonjaka daudzumu ir iespējams no termināļa izvest aptuveni nedēļas laikā, uzkraujot divus tankkuģus.

VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga par komisijas atzinumu ir informējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas amatpersonas, kā arī Finanšu un kapitāla tirgus komisiju. VVD sniedza viedokli, ka, lai novērstu ķīmisko vielu noplūdes draudus, SIA "Ventamonjaks" būtu jāatļauj tādu maksājumu veikšana, kas paredzēta samaksai par neatliekamiem pasākumiem sašķidrinātā amonjaka drošai uzglabāšanai, kā arī jārisina jautājums par iespēju atbrīvot Ventspils ostas termināļus no bīstamās kravas.

Kā ziņots, Krievijai noteikto sankciju dēļ uzņēmums SIA "Ventamonjaks", kura rezervuāros atrodas 40 000 tonnu bīstamas vielas - šķidrā amonjaka, nevar norēķināties ar uzņēmumu SIA "VK Terminal Services", kas sniedz "Ventamonjakam" dažādus pakalpojumus, tostarp nodrošina amonjaka uzglabāšanu, iepriekš sacīja Ventspils domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij").

"VK Terminal Services" līdz 22.aprīlim beigšoties finanses un nebūs iespējams norēķināties par elektroenerģiju un propāna gāzi.

Vītoliņš skaidroja, ka, ja "VK Terminal Services" paliek bez propāna gāzes un tiek atslēgts no elektrības, nav iespējams nodrošināt drošu amonjaka glabāšanu. Propāna gāzi, kas nepieciešama, lai nenodzistu lāpa un situācija būtu droša, esot iespējams saņemt tikai pēc 100% priekšapmaksas.