"Latvijas dzelzceļš": katrs ceturtais gājējs vai velosipēdists pārkāpj pārbrauktuvju šķērsošanas noteikumus
Starptautiskajā dzelzceļa drošas šķērsošanas dienā veiktais monitorings pie dzelzceļa pārbrauktuves Rīgā, Liepājas ielā apliecināja, ka katrs ceturtais gājējs vai velosipēdists pārkāpj noteikumus, šķērsojot dzelzceļa pārbrauktuvi.
Pasākuma laikā īpašs orķestris, atskaņojot bēru mūziku, vērsās pie visiem pārkāpējiem ar atgādinājumu, ka, šķērsojot dzelzceļu neatļautā vietā, viņi rada draudus savai dzīvībai. Neskatoties uz to, daudzi cilvēki neapdomīgi šķērsoja sliedes pat pēc kustību aizliedzošās barjeras nolaišanas.
Nolūkā samazināt negadījumu skaitu uz sliežu ceļiem un pievērst sabiedrības uzmanību drošības jautājumiem, Latvijas dzelzceļš no 1. līdz 14. jūnijam rīko sociālu kampaņu par drošu dzelzceļa šķērsošanu, kuras laikā norisinās dažādi izglītojoši un informatīvi pasākumi. Šogad kampaņas laiks Latvijā sakrita ar Starptautisko dzelzceļa drošas šķērsošanas dienu, ko visā pasaulē, kopumā vairāk kā 40 valstīs, atzīmēja 3.jūnijā.
Jaunās kampaņas mērķis ir vēlreiz atgādināt, ka dzelzceļu drīkst šķērsot tikai tam paredzētās vietās, izmantojot dzelzceļa pārbrauktuves, pārejas, tuneļus un tiltus vai gaisa pārvadus. Turklāt neatkarīgi no atļautās dzelzceļa šķērsošanas vietas, vienmēr jāpārliecinās, vai netuvojas vilciens un ceļš ir drošs.
LDz līdzšinējo mērķtiecīgo informatīvo un izglītojošo pasākumu rezultātā pēdējo 10 gadu laikā Latvijā uz dzelzceļa notikušo negadījumu statistikā vērojams samazinājums, tomēr ik gadu, neievērojot vai ignorējot drošības noteikumus, iet bojā vai tiek ievainoti vairāki desmiti cilvēku. 2014.gadā kopumā fiksēti 26 negadījumi, kuros gājuši bojā 20, bet cietuši 7 cilvēki. Salīdzinot ar 2013.gadu, pērn notika par 16% mazāk negadījumu, par 30% samazinājās cietušo skaits, turpretī palielinājās bojāgājušo skaits par 18%. Šogad (līdz 20.05.) uz dzelzceļa jau notikuši 11 negadījumi, kuros cietuši 2, bet bojā gājuši 9 cilvēki.
Vērtējot uz Latvijas dzelzceļiem notikušo negadījumu izraisošos faktorus, speciālisti atzīst, ka galvenais joprojām ir pašu cilvēku bezatbildīgā attieksme, neuzmanība un elementāra drošības noteikumu neievērošana.
Galvenie negadījumu iemesli ir dzelzceļa pārbrauktuves šķērsošana, kad tā ir slēgta, pārāk tuva atrašanās sliežu ceļiem vai to šķērsošana neatļautās vietās. Visbiežāk cilvēki pārkāpj drošības noteikumus un riskē ar savu dzīvību, minot steigu un pārliecību, ka nekas nenotiks, taču pēdējo gadu laikā palielinās tendence klausīties mūziku austiņās vai runāt pa telefonu, kas novērš cilvēka uzmanību un ir cēlonis daļai negadījumu uz dzelzceļa.
Eiropas Savienībā uz dzelzceļiem ik gadu notiek vairāk nekā 2000 negadījumu, kuros dzīvību zaudē aptuveni 1200 cilvēku un vēl tikpat daudz cilvēku gūst ievainojumus. Pēdējos gados letālu gadījumu skaits samazinās –saskaņā ar jaunākajiem apkopotajiem datiem, 2012.gadā dzīvību uz dzelzceļa zaudēja 1133 cilvēki pretstatā 1517 nāves gadījumiem 2007.gadā.
Regīna Zommere / Foto: Edijs Pālens/LETA