Krievijas iebrukums Ukrainā globālā mērogā negatīvi skars pārtikas apgādi
Krievijas iebrukums Ukrainā atstās negatīvas sekas pārtikas apgādē globālā mērogā, pauž Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda (AP), norādot, ka abas karā iesaistītās valstis ir nozīmīgi lauksaimniecības tirgus dalībnieki.
Kā informēja Saeimas Preses dienestā, komisijas sēdē deputāti apstiprināja nacionālo pozīciju Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomei par iespējamiem risinājumiem situācijas stabilizēšanai lauksaimniecības un pārtikas sektorā saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā.
"Ukraina ir ceturtā lielākā graudaugu eksportētājvalsts pasaulē un līdz šim lielā mērā ir barojusi Eiropu. Mums jāieņem stingrāka pozīcija, atbalstot Ukrainu ne tikai vārdos, bet arī darbos," pēc sēdes sacīja Tērauda.
"Ģeopolitiskās situācijas dēļ būtiski ir ietekmētas piegādes ķēdes un transportēšana, par izaicinājumu kļūst energoresursi, minerālmēlojuma līdzekļi un augošās pārtikas cenas," tā komisijas priekšsēdētāja norādīja uz riska faktoriem, kas ietekmēs lauksaimniecības un pārtikas sektoru.
Parlamentārieši aicināja stiprināt lauksaimniecības nozares noturību un uzsvēra, ka Eiropas Komisijai ir jāļauj apstrādāt papuves zemju platības, lai izmantotu visu pieejamo lauksaimniecības zemju potenciālu, informēja Saeimā.
Deputāti sprieda, ka ES jāveido efektīva risku pārvaldības stratēģija, lai mazinātu potenciālo pārtikas trūkumu pasaulē un jāparedz nekavējoša palīdzība Ukrainas lauksaimniecības sektoram.