"Mēs tagad jūtamies drošībā, bet ļoti pārdzīvojam par savējiem," māmiņas no Kijevas radušas patvērumu Daugavpilī
foto: Mirrorpix / Vida Press
Ukraiņu sieviete ar bērnu no Ļvovas ieradusies Polijā.
Sabiedrība

"Mēs tagad jūtamies drošībā, bet ļoti pārdzīvojam par savējiem," māmiņas no Kijevas radušas patvērumu Daugavpilī

Jauns.lv

Prieks, ka bērni ir drošībā un naktīs varēs gulēt, nemostoties no ložu trokšņa, taču sāp sirds par Ukrainā palikušajiem tuviniekiem un dzimteni, kura tiek pārvērsta drupās. Tā LTV raidījumam "Panorāma" stāsta māmiņas no Kijevas, kuras, bēgot no kara briesmām, pagaidu mājvietu radušas Daugavpilī.

"Mēs tagad jūtamies drošībā, bet ļoti pārdzīvojam ...

Dažas ģimenes pavadījušas ceļā četras dienas, dažām izdevies ātrāk nokļūt no Kijevas, caur Ļvovu līdz Polijas robežai. Pēc tam  vēl daudzas stundas līdz Daugavpilij. Neviens nesūdzas par ceļa grūtībām, pēc formalitāšu nokārtošanas un testēšanās tagad 56 Ukrainas mammu un viņu bērnu, pārsvarā mazo hokejistu mājas būs Daugavpils dienesta viesnīca. 

"Kad bijām Kijevas stacijā, atskanēja sprādziens. Baidījos, ka sāksies panika un cilvēku pūlis var saspiest. Es viena ar somām un diviem maziem bērniem. Taču visi cilvēki saglabāja mieru un palīdzēja viens otram. Kad agrāk uz ielas redzēju cilvēkus ar automātiem, man bija ļoti bail. Tagad ir otrādāk, jūtos droši un zinu, ka viņi mani aizsargās," stāstīja ukrainiete Jūlija.

Ukraiņu bēgles Olena un Nastja Reminskas pie robežas atvadās no savas mātes Svetlanas. Meitas plāno doties uz Turciju, kur Olenai ir darbs, savukārt māte paliks mājās, Žitomirā, jo viņas vecāki nevēlas pamest Ukrainu.

Kara sāpes un izmisums: cilvēki Ukrainā spiesti pamest mājas un savus mīļos

"Man [Kijevā] palika vīrs un vecāki. Sarakstos ar vīru katru dienu, viņš par mums pārdzīvo, nezina arī, vai drīkst mums pārsūtīt kādas fotogrāfijas, kā viņiem tur iet. Protams, būtu gribējusi, ka bērniem nav jādzird sprādzienu trokšņi, redzot braucam tankus.

Lai neietekmētu bērnus, centos neraudāt. Timuram būs 10, Varjai 7 gadi. Līdz pēdējam neticēju, ka šī ir patiesība," atzina Jūlija.

Ukrainiete Natālija atzina, ka ceļš no Ukrainas līdz Latvijai bijis grūts, sākot ar iekļūšanu vilciena.

"Braucām ar Ļvovas vilcienu, kad iesēdāmies, skanēja šāvieni. Tas bija ļoti šausmīgi, bērni raudāja. Vārdiem nepateiksi, tas ir jāierauga.. Nē, nevajag to ieraudzīt! Tās ir šausmas. Šausmas ir kaut ko tādu izdarīt ar valsti... Liels paldies Polijas, Latvijas robežsargiem. Mūs sagaidīja, iedeva ēst. (..) Es nevaru. Tās ir šausmas. Gribējām par ēdienu samaksāt, mums teica, ka nevajag. Paldies, ka jūs mūs uzņemat. Man tur palika visi radinieki. Vīrs ir tur, viņš ir pakļauts iesaukumam, tagad apsargā ciematu, kur mēs dzīvojām," teica Natālija.

"Mēs tagad jūtamies drošībā, bet ļoti pārdzīvojam par savējiem. Labi, ka ir televizors, skatīsimies ziņas."

Pārpildīti metro un sastrēgumi uz šosejām - kara pirmajā dienā ukraiņi bailēs pamet Kijivu

Vladimirs Putins ceturtdien negaidīti teica runu Krievijas telekanālā "Rossija-24", paziņojot, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicinot Ukrainas ...

Daugavpils apņēmusies izmitināt līdz 200 Ukrainas bēgļu, un vēl tiek apzinātas piemērotas telpas. Jau atbraukušajiem trīs reizes dienā tiks nodrošināta ēdināšana un bērniem iespēja izglītoties.

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa") atzina, ka daudzi ir izteikuši vēlmi apmeklēt kursus, lai varētu sazināties latviski un arī strādāt.