Ārkārtīgi strauja saslimšana - ļoti īss laiks lēmumu pieņemšanai. Veselības ministrija prezentē omikrona scenāriju
Veselības ministrija (VM) ceturtdien valdības sēdē prezentēja sagatavoto scenāriju un priekšlikumus, kā rīkoties, valstī pieaugot saslimstībai ar Covid-19 vīrusa omikrona variantu.
Veselības ministra padomnieks rīcībpolitikas jautājumos Kaspars Bērziņš sacīja, ka mūs gaida "ļoti, ļoti strauja saslimšana, līdz ar to jābūt gataviem lēmumiem". Bērziņš norādīja, ka šobrīd lēmumi būtu jāpieņem pāris nedēļu vai pat dienu laikā.
VM pārstāvis sacīja, ka gadījumā, ja pastāv slimnīcu pārslodzes riski, būtiski riski draud arī uzņēmumiem un institūcijām.
"Vienkārši sakot - trīs, četrās nedēļās saslimst tikpat daudz cilvēku, cik astoņos, desmit gados ar gripu kopā," sacīja Bērziņš.
Arī gadījumā, ja piepildīsies prognozes par omikrona varianta "maigo dabu", vienlaicīgi inficēto iedzīvotāju skaits varētu būt tik milzīgs, ka tas būs drauds gan uzņēmumiem, gan slimnīcām. Iestāžu darbiniekiem inficēšanās gadījumā var nākties doties karantīnā.
Bērziņš norādīja, ka drošības pasākumi, kas specifiski pielāgoti omikrona varianta savaldīšanai, pirmkārt, attiektos arī uz vakcinētiem cilvēkiem.
Otrkārt, VM īpaši vērsusi uzmanību uz aerosolu infekcijas risku mazināšanu, bet treškārt koncentrējas uz superizplatīšanās gadījumu novēršanu.
Omikrona scenārijs
Veselības ministrija, kā jau iepriekš ziņots, piedāvā pagarināt valstī esošo ārkārtējo situāciju līdz šī gada 28. februārim, norādot, ka pašreizējās prognozes liecina, ka februāra beigās saslimstības rādītāji varētu kristies un būtu apsverami kādi ierobežojumu atvieglojumi.
"Citas valstis šobrīd ievieš ierobežojumus, bet mēs ne, jo mums jau kopš oktobra ir palikuši ierobežojošie pasākumi ,ko citas valstis ievieš tagad," skaidroja Bērziņš, papildinot, ka valdībā jau kopš 15. novembra ik nedēļu tiek pārskatīti esošie ierobežojumi.
Rosina ieviest divus plašākus riska mazināšanas pasākumus
VM piedāvā ieviest divus pasākumus riska mazināšanai, izvairoties no pakalpojumu aizvēršanas.
Viens no tiem būtu plašāka medicīnisko masku un FFP2 respiratoru lietošana.
Medicīniskās maskas (vai FFP2 respiratori) būtu obligāti lietojamas visur iekštelpās, kur pašlaik tiek lietotas sejas maskas.
"Sadarbības sanāksmē bija vienošanās, ka medicīniskās maskas ieviesīs tad, kad tās būs pieejamas mazaizsargātajiem. Šis ir diezgan ātri ieviešams solis," sacīja Bērziņš.
Savukārt FFP2 respiratori būtu ieviešami augstāka riska situācijās iekštelpās - pasākumos ar lielāku cilvēku skaitu, sabiedriskajā transportā (izņemot skolēnus), pieaugušo izglītībā, pakalpojumos ar ilgstošu un tuvu kontaktu.
Otrs pasākums būtu plašāka paštestu lietošana gan individuāli, gan kolektīvos, piemēram, darbā.
Bērziņš norādīja, ka regulārs skrīnings jau ieviests daudzās nozarēs, tostarp izglītībā, policijā un ieslodzījuma vietās. VM mudina regulāru skrīningu ieviest arī privātajā sektorā, kur pastāv lielāks risks inficēties ar Covid-19.
VM aicina regulāru skrīningu ieviest darbiniekiem riska profesijās - mazumtirdzniecībā, ēdināšanā, skaistumkopšanā, sportā, sabiedriskajā transportā un citās riska nozarēs.
Savukārt apmeklētājiem skrīningu aicina ieviest pirms pasākumiem iekštelpās, kur nelieto maskas - amatieru mākslas kolektīvos, televīzijā, sporta nodarbībās un skaistumkopšanā.
Kā neatņemamu omikrona varianta apkarošanas pasākumu VM minēja arī vakcinācijas un balstvakcinācijas veicināšanu.
Nozarēm jābūt gatavām
Bērziņš atzīmēja, ka nozarēm ir jāgatavo darbības nepārtrauktības plāni. Jebkurai nozarei ir jābūt gatavai, ka pēkšņi var inficēties pat 40% darbinieku, bet diennakts laikā Latvijā varētu atklāt pat ap 3000 Covid-19 gadījumu.
Tāpat šobrīd ir novērojama augoša hospitalizācijas tendence.
Inficēto skaits var paralizēt kritiskās nozares, norāda VM.
Stingrāku pasākumu pamatā VM piedāvā saglabāt pagājušā gada oktobra/novembra scenāriju, pēc iespējas izvairoties no attālinātās izglītības, pakalpojumu pilnīgas pārtraukšanas un komandantstundu ieviešanas.
Bērziņš gan neizslēdza, ka augstas infekcijas izplatības gadījumā nav izslēgti arī daudz stingrāki drošības pasākumi.