Vai Latvijā novērsts nopietns terorakts? Rihards, kuru šogad tiesās, iedvesmu smēlās no Krievijas neonacistiem
foto: Vida Press
Saskaņā ar prokuratūru Latvijā šī ir pirmā krimināllieta, kas par šādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu nodota tiesai.
Sabiedrība

Vai Latvijā novērsts nopietns terorakts? Rihards, kuru šogad tiesās, iedvesmu smēlās no Krievijas neonacistiem

Jauns.lv

Decembra beigās, salīdzinoši nepamanīta, medijiem cauri izskrēja ziņa par kādu latviešu vīrieti, kuru paredzēts tiesāt par apmācīšanos terorismam un uz terorismu aicinoša satura materiālu izplatīšanu. Publiski izskanējis, ka apsūdzētais ir iedvesmojies no kādas neonacistu organizācijas Krievijā, kur tās realizētie uzbrukumi patiesi šokē.

Vai Latvijā novērsts nopietns terorakts? Rihards, ...

Aizvadītā gada beigās mediji ziņoja, ka 9. decembrī Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore tiesai nosūtījusi krimināllietu, kurā viena persona apsūdzēta par to, ka ieguva zināšanas nolūkā īstenot un sekmēt terorismu (apmācīšanās terorismam) un veica terorismu slavinošu un uz terorismu aicinoša satura materiālu izplatīšanu.

Jauns.lv noskaidroja, ka šo kriminālprocesu izmeklēja Valsts drošības dienests (VDD).

“Varam apstiprināt, ka minēto kriminālprocesu izmeklēja VDD. Vienlaikus, tā kā kriminālprocess vairs neatrodas VDD lietvedībā, dienests atturas sniegt komentārus saistībā ar to.  Papildus informējam, ka viens no svarīgākajiem VDD darbības virzieniem pretterorisma jomā ir informācijas iegūšana par personām ar radikalizācijas pazīmēm un šo personu radīto draudu novērtēšana. Identificējot iespējamu apdraudējumu valsts vai sabiedrības drošībai, VDD veic atbilstošus pasākumus, tajā skaitā kriminālprocesuālas darbības, lai savlaicīgi novērstu šādu personu iesaistīšanos vardarbīgās aktivitātēs. Varam norādīt, ka radikāli un ekstrēmistiski noskaņotas personas pastāvīgi atrodas VDD redzeslokā,” e-pastā norādīja dienests.

Mediji saistībā ar šo lietu ir nosaukuši arī vārdu un uzvārdu, taču, pieņemot, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr vaina netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā, pagaidām dēvēsim apsūdzēto vien par Rihardu.

Prokuratūra, neminot apsūdzētās personas vārdu, pauda, ka apsūdzētais, nolūkā īstenot un sekmēt terorismu, izmantojot interneta resursus, meklēja informāciju par teroristiskos uzbrukumos pielietojamiem rīkiem un metodēm.

Atrastos materiālus, kuros tiek slavinātas teroristiskas darbības, aicinājumi tādas veikt, kā arī sniegtas detalizētas pamācības teroristisku aktu veikšanai un līdzekļu sagatavošanai, persona lejupielādēja un glabāja datu nesējā USB.

Videoierakstā apgalvo, ka apšaudīs Sinagogu

Šo materiālu nosaukumi aptuveni ieskicē Riharda intereses: “Tiešā darbība: uguns pielaišana naktī”, “Dievu tiesa, Krievija paliks krieviska no jauna, kad līs nekrievu asinis” un tamlīdzīgi.

“Tādējādi apsūdzētais ieguva zināšanas par sprāgstvielu, šaujamieroču, kaitīgu un bīstamu vielu, kā arī citu bīstamu priekšmetu un līdzekļu izgatavošanu un praktisku izmantošanu nolūkā izdarīt ar terorismu saistītus noziegumus,” teikts prokuratūras paziņojumā.

Vīrietis esot arī izveidojis videoierakstu, kurā paudis aicinājumu uz terorismu, norādot, ka pats grasās veikt teroraktu – masveida apšaudi Sinagogā –, un aicināja citus cilvēkus rīkoties līdzīgi.

Video nosūtīts arī citiem, izmantojot saziņas aplikāciju “Telegram”.

Apsūdzētais saukts pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 79.4 panta pirmās daļas un 79.6 panta pirmās daļas.

Par instrukciju, zināšanu vai praktisko iemaņu iegūšanu vai saņemšanu nolūkā īstenot vai sekmēt terorismu (apmācīšanās terorismam) – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Par terorisma publisku slavināšanu vai attaisnošanu vai par publisku aicinājumu uz terorismu, vai par terorismu slavinoša, attaisnojoša vai uz terorismu aicinoša satura materiāla izplatīšanu – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

Tiesā Jauns.lv informēja, ka, sagatavojot lietu iztiesāšanai, saskaņā ar Kriminālprocesa likumu tiesnesis ir nosūtījis aizstāvībai paziņojumu par tiesībām iesniegt tiesai personu sarakstu, kuras būtu izsaucamas uz tiesas sēdi.

Pēc paziņojuma saņemšanas no aizstāvības tiesnesis pieņems lēmumu par krimināllietas iztiesāšanas laiku un vietu, tostarp, vai tiesas sēde būs atklāta, vai slēgta. Jautājums tiks izlemts līdz 2022. gada 14. janvārim.

Kas ir teroristiskā organizācija “NS WP”?

Runājot par neonacistu kustību kopumā, jāpiebilst, ka skaitliski atsevišķas šāda veida kopienas nemēdz būt pārāk lielas un mūslaikos lielākoties eksistē pagrīdē.

Tas tā ir, pateicoties likumiem, kas vairumā rietumvalstu stingri ierobežo šāda rakstura aktivitātes, kā arī naida runu.

Rezultātā personas ar šādiem uzskatiem komunicē un biedrojas privātās salīdzinoši grūti identificējamās sociālo tīklu saziņas grupās, kuras garantē pietiekamu privātumu un anonimitāti –, piemēram, jau minētais “Telegram”.

Vēl 2019. gadā mediji ziņoja par starptautisku neonacistu interneta forumu “Iron march”, kura lietotāju datubāze tolaik tika nopludināta, atklājot, ka forumā reģistrējušies ap 1000 lietotāji, tostarp arī trīs no Latvijas. Arī šī informācija savulaik nonāca VDD redzeslokā.

Publiski izskanējis, ka nupat tiesai nodotajā krimināllietā apsūdzētais Rihards cieši interesējies un mēģinājis sevi saistīt ar Krievijā bāzēto pagrīdes neonacisma ideju piekritēju organizāciju “NS WP”.

Kopš 2021. gada maija Krievijā ar Augstākās tiesas lēmumu “NS WP” pasludināta par teroristisku organizāciju un jebkādas tās aktivitātes nekavējoties aizliegtas.

Šīs organizācijas struktūra ir ne līdz galam izprasta, taču no publiski pieejamās un kaimiņvalsts likumu sargājošo iestāžu publicētās informācijas izriet, ka “NS WP” (no angļu: “National Socialism/White Power”) Krievijā sadalās vairākās apakšgrupās pa reģioniem.

Krievu presē līdz šim visplašāk izskanējis starptautiskajai kustībai “NS WP” pieskaitāmais Sanktpēterburgas grupējums ar nosaukumu “Nevograd” (tā neonacisti dēvējuši Sanktpēterburgu).

Grupējums salīdzinoši īsā darbības laikā – no 2009. gada aprīļa līdz 2010. gada janvārim – pastrādāja virkni smagu noziegumu, tostarp slepkavību.

“Nevograd” kontā ir septiņas slepkavības, spridzināšanas organizēšana, laupīšanas un pareizticīgā dievnama dedzināšana.

Neonacistu upuri – ārzemnieki, citas etniskās piederības, jeb “ne-slāvu izskata” cilvēki un bezpajumtnieki.

Nodur un dedzina “nekrievus”

Lielāko daļu savu brutālo noziegumu neonacisti filmējuši un pēc tam izlikuši asiņainos sižetus internetā, 2014. gadā ziņoja “Novaja Gazeta”.

Krievijas medijs informēja, ka grupas galvenie organizatori un līderi bija Sanktpēterburgas students Georgijs Timofejevs un Tjumeņas apgabala iedzīvotājs, bezdarbnieks Valentīns Mumžijevs. Grupā bijuši vēl deviņi cilvēki vecumā no 17 līdz 24 gadiem.

Pirmais uzbrukums notika 2009. gada aprīlī, kad grupējuma biedri noslepkavoja Uzbekistānas valstspiederīgo, nofilmējot to un ievietojot šos materiālus internetā, kur slepkavība pasniegta kā demonstratīva akcija.

Kādu laiku tīmeklī klejoja arī neiedomājami asiņains videoieraksts, kurā redzams grupējuma uzbrukums kādam Ganas valstspiederīgajam – 25 gadus vecajam Gvažo Avengi. Viņš tika noslepkavots 2009. gada decembrī, neonacistiem sadurot viņu vairāk nekā 30 reizes.

Ar īpašu vardarbību grupējums izcēlās arī 2009. gada vasarā, kad tā biedri sadedzināja divas sievietes-bezpajumtnieces. Agri no rīta divi grupējuma biedri – Valentīns Mumžijevs un Germans Vengervelds piegāja pie automašīnas ar benzīna pudeli, izlēja degvielu auto salonā, kurā atradās sievietes un aizdedzināja to.

Tā paša gada augustā grupējums ar tā dēvēto Molotova kokteili aizdedzināja pareizticīgo dievnamu. Bandīti, kā paši apgalvo, šādi vēlējušies “attīrīt sabiedrību no nevajadzīgiem elementiem”.

Stājoties tiesas priekšā, prokuratūra lūdza Germanam Vengerveldam mūža ieslodzījumu, bet tiesnesis viņam piesprieda 24 gadus stingrā režīma kolonijā.
Vladimirs Mumžijevs tika notiesāts uz 16 gadiem cietumā, bet Valentīns Mumžijevs – uz 14 gadiem cietumā. Kopā tika notiesāti deviņi “Novograd” grupējuma biedri.

Kur vērsties, ja ir aizdomas par personas radikalizāciju?

Tikmēr Latvijā aizturētā Riharda lieta izskatīšanai nodota Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai.

Saskaņā ar prokuratūru Latvijā šī ir pirmā krimināllieta, kas par šādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu nodota tiesai.

VDD aicina iedzīvotājus aizdomu gadījumā par kādas personas radikalizāciju informēt dienestu, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz info@vdd.gov.lv.

Dienests skaidro, ka par radikalizāciju var liecināt, piemēram, pastiprināta interese vai centieni iegūt zināšanas par terorismu, sprāgstvielu vai ieroču izgatavošanu.