Latvijas cietumos pagarina Covid-19 epidemioloģiskos ierobežojumus līdz novembra beigām
foto: LETA
Tieslietu ministrijas Ieslodzījuma vietu pārvaldes Olaines cietums.
Politika

Latvijas cietumos pagarina Covid-19 epidemioloģiskos ierobežojumus līdz novembra beigām

Jauns.lv / LETA

Izvērtējot visus apstākļus un riskus, Ieslodzījuma vietu pārvaldē (IeVP) izdots rīkojums par ierobežojumu pagarināšanu līdz 30.novembrim, tikmēr Valmieras cietumā līdz 22.novembrim pagarina karantīnu, informēja IeVP pārstāve Ksenija Vītola.

Latvijas cietumos pagarina Covid-19 epidemioloģisk...

IeVP priekšnieka vietniece Tatjana Trocka uzsvēra, ka kopumā uz 9. novembri cietumos ir konstatēti vairāk nekā 100 inficēšanās gadījumi ar Covid-19 ieslodzīto vidū, aktīvie gadījumi šobrīd ir 79.

"Ņemot vērā esošo epidemioloģisko situāciju valstī, lai maksimāli ierobežotu infekcijas iekļūšanu un izplatību cietumos, kur tā var izplatīties daudz straujāk nekā sabiedrībā kopumā, kā arī neradītu papildslogu veselības aprūpes sistēmai, esam pieņēmuši stingrus ierobežojumus visās ieslodzījuma vietās," sacīja Trocka, uzsverot, ka viens no lielākajiem inficēšanās riskiem ieslodzītajiem ir trešo personu kustība ieslodzījuma vietā, tādēļ virkne ierobežojumu šobrīd attiecināti uz cietumu apmeklētājiem.

Līdz 30. novembrim visās ieslodzījuma vietās ir ierobežotas satikšanās, kā arī kolektīvie resocializācijas, izglītības, nodarbinātības un brīvā laika pavadīšanas pasākumi. Ir pārtraukta arī ieslodzīto laulību reģistrācija un Ģimenes dienu organizēšana.

Ieviestie ierobežojumi regulāri tiek vērtēti ņemot vērā Covid-19 izplatību ieslodzījuma vietās un sabiedrībā kopumā, kā arī vakcinācijas aptveri ieslodzīto vidū. Sakarā ar to, ka joprojām ir augsti saslimstības rādītāji ar Covid-19 un valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija, arī vispārējā epidemioloģiskā situācija nav droša un ieslodzījuma vietās tiek konstatēti jauni saslimšanas gadījumi, izvērtējot visus apstākļus un riskus, Ieslodzījuma vietu pārvaldē izdots rīkojums par ierobežojumu pagarināšanu līdz 30.novembrim.

Katrs jaunais ieslodzītais pēc nonākšanas cietumā, neatkarīgi no pašsajūtas vai simptomiem, uz 14 dienām tiek ievietots karantīnā, lai pārliecinātos, ka šis cilvēks nav inficējies ar Covid-19. Savukārt cietumu darbiniekiem ik rītu, ierodoties darbā, tiek mērīta ķermeņa temperatūra, un, ja tā ir paaugstināta, darbinieks tiek sūtīts pie sava ģimenes ārsta.

Ikvienā ieslodzījuma vietā tiek ievērotas arī elementāras higiēnas prasības attiecībā uz dezinfekciju, masku lietošanu un telpu vēdināšanu, cik to pieļauj esošā infrastruktūra, uzsvēra Trocka.

Visiem ieslodzītajiem tiek veikta rutīnas skrīninga testēšana vienu reizi nedēļā, konstatējot pozitīvos Covid-19 ieslodzītie tiek izolēti, tiek apzināts kontaktpersonu loks, novērojot to veselības stāvokli.

Uz ierobežojumu laiku ieslodzījuma vietās ir pārtraukta arī pienesumu pieņemšana.

Ieslodzīto personu vakcinācijas aptvere pieaug un uz 9.novembri tā ir sasniegusi 57%. Vakcīnu saņem tās ieslodzītās personas, kuras ir piekritušas vakcinācijai. Ieslodzīto vakcināciju veic ieslodzījuma vietu ārstniecības personāls.

Trocka uzsver, ka visās ieslodzījuma vietās atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra norādījumiem tiek veikta ieslodzīto rutīnas testēšana, kontaktpersonu apzināšana un stingru epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošana.

Ieslodzītie ar Covid-19 infekciju bez simptomiem vai vieglu slimības gaitu tiek izolēti ieslodzījuma vietās atsevišķās karantīnas zonās. Savukārt uz Olaines cietuma Latvijas Cietumu slimnīcas izveidoto Covid-19 nodaļu tiek pārvesti ieslodzītie Covid-19 smagas, vidēji smagas saslimšanas gadījumā un ieslodzītie ar hroniskām slimībām, kā arī Latvijas Cietumu slimnīcā neatkarīgi no slimības gaitas un hroniskām slimībām atrodas Olaines cietumā konstatēti Covid-19 pozitīvi ieslodzītie.

Inficēšanās gadījumi ar Covid-19 ieslodzīto vidū lielākoties tiek konstatēti rutīnas testēšanas ietvaros un 90% gadījumos saslimšana norit bez simptomiem un tikai trijās ieslodzītajiem tā noritēja vidēji smagi - ar plaušu bojājumiem, proti pneimoniju, bet uz šodienu tādu ieslodzīto nav.

Papildus Trocka norāda, ka ieslodzītie ne vienmēr piekrīt veikt testu.

Lai mazinātu slogu veselības aprūpes sistēmai jau gadu Olaines cietuma Latvijas cietumu slimnīcā ir izveidota atsevišķa nodaļa Covid-19 inficētajiem ieslodzītajiem, lai viņus norobežotu no pārējiem pacientiem un nodrošinātu kvalitatīvu ārstēšanu un mazinātu nepieciešamību ieslodzītos pārvietot uz ārstniecības iestādēm ārpus ieslodzījuma vietām. 2020.gada novembrī Covid-19 nodaļa uzsāka savu darbu un tika uzņemti pirmie pacienti. Kopš Covid-19 nodaļas atvēršanas tajā ir uzņemti ap 240 pacientiem. Šobrīd nodaļā ārstējās 29 pacienti, visi ar vieglu slimības gaitu. Nodaļā ir ierīkota arī divvietīga intensīvās terapijas palāta, kurā ir nodrošināta iespēja pieslēgt pacientus plaušu mākslīgās ventilācijas aparātam. Šāda iespēja samazina nepieciešamību konvojēt smagi slimos Covid-19 pacientus uz pilsētas slimnīcām.

Valsts vai pašvaldību iestāžu darbinieki, kuri pilda savas tiešās funkcijas ieslodzījuma vietās, šīs funkcijas veic, izmantojot īslaicīgās satikšanās telpas, kur ir sadalošais stikls. Savukārt cietumos, kuros izsludināta karantīna, sazināšanās ar advokātiem un juristiem notiek attālināti.

Ieslodzītajiem ir iespēja izmantot Latvijas Soda izpildes kodeksā katrai ieslodzīto kategorijai noteiktās saziņas iespējas - telefonzvanus, "Skype", vēstuļu saraksti, jo kā jau tika minēts iepriekš līdz 30.novembrim visās ieslodzījuma vietās ir pārtrauktas gan īslaicīgās, gan ilgstošas satikšanās.

Tāpat Ieslodzījuma vietās ir pārtraukta pieaugušo profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides un pieaugušo neformālās izglītības programmu apguve.

Vispārējās izglītības programmu apguve notiek saskaņā ar valstī noteikto regulējumu, bija pagarināts brīvlaiks, bet no 2021.gada 1.novembra līdz 2021.gada 15.novembrim vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības programmu īstenošana ieslodzītajiem, kas apgūst attiecīgo programmu 7.-12.klasē, tiek organizētā attālināti, Cēsu Audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem Cēsu otrajā vakara maiņu vidusskolā īstenoto izglītības programmu mācību procesa noris klātienē.

Trocka uzsvēra, ka iespējas strādāt ir ierobežotas tikai tajās ieslodzījuma vietās, kurās noteikta karantīna, bet ņemot vērā grozījumus Ministru kabineta 2021.gada 9.oktobra rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, par darba pienākumu veikšanu no 2021.gada 15.novembra, ja darbiniekam ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, prasību nepiemēro darbiniekiem, kuri uzsākuši vakcināciju līdz 2021.gada 15.novembrim un vakcinācijas sertifikātu iegūst ne vēlāk kā līdz 2021.gada 15.decembrim.

Līdz vakcinācijas sertifikāta iegūšanai, darbinieks var turpināt pildīt savus darba pienākumus klātienē, uzrādot testēšanas sertifikātu.