Arī pēc piecu gadu noilguma var neizdoties izvairīties no administratīvā soda
Kaut arī likums nosaka, ka piecus gadus kopš brīža, kad jums piemērots administratīvais sods un jūs to vēl neesat nomaksājis, iestājas noilgums, tas ne vienmēr nozīmē, ka pēc šīs piecgades jūs būsiet pilnībā atbrīvots no parāda. Lietvedība par soda izpildes termiņu ar tiesas lēmumu var būt apturēta un nu tā atjaunota, piemēram, ja jums bija pasludināta rīcībnespēja vai maksātnespēja. Tāpat neatkarīgi no soda nomaksas noilgums nav attiecināms uz tiesu izpildītāju darba samaksu, tāpat tas neattiecas arī uz pārkāpumiem, kas saistīti ar psihotropām vielām, alkoholu vai narkotikām.
“Man ir nenomaksāti vairāki administratīvie sodi (no zvērinātu tiesu izpildītāja (ZTI) gaidu šo sodu izdruku un sīkāku aprakstu), kuri tika piemēroti vairāk kā desmit gadus atpakaļ.
Mana darba alga sastāv no nostrādātajām darba stundām, vidēji mēnesī tie ir aptuveni 430 eiro. Iepriekšējā mēnesī, no mana darba devēja ZTI pieprasīja ieturēt 109 eiro, līdzīga situācija ir arī šajā mēnesī!
Vai manam parādam (pirms desmit gadiem piemērotajiem administratīvajiem sodiem) jau nav iestājies noilgums? Vai ZTI ir tiesīgi ieturēt parādu no manas algas, kura nesastāda valstī noteikto minimālo mēneša algu,” jautā žurnāla “Likuma un Taisnības” lasītājs Mārtiņš.
Atbild Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes sabiedrisko attiecību speciāliste Līna Lontone:
“Pirmkārt, jānorāda, ka lasītājs ir ļoti pareizi rīkojies, sazinoties ar savu tiesu izpildītāju. Pirmais solis uz situācijas saprašanu un risinājumu viennozīmīgi ir komunikācija konkrēti ar to tiesu izpildītāju, kura lietvedībā atrodas personas lieta. Komunikācijai ar tiesu izpildītāju var izvēlēties sev piemērotāko saziņas veidu – telefoniski, e-pastā, e-adresē vai pa pastu. Informāciju par tiesu izpildītājiem var atrast Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes mājaslapā www.lzti.lv.
Papildus jānorāda, ka arī pašai personai ļoti būtiski ir sekot līdzi savai korespondencei, tai skaitā, norādīt aktuālo deklarēto dzīvesvietas adresi vai reģistrēt e-adresi. Tādā veidā persona varēs būt droša, ka tiek saņemti visi adresētie sūtījumi un aktuālā informācija.
Izpildot nolēmumus administratīvo sodu piedziņas lietās, rīkojumus no darba samaksas veic 50 procentu apmērā, tas ir, saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta pirmās daļas 2. punktu, tiesu izpildītājs dod rīkojumu darba devējam veikt ieturējumus no darba samaksas 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Proti, administratīvo sodu piedziņas lietās, ja ieturējumu veic darba devējs, tad saglabājamais minimums uz šo brīdi ir nevis 500, bet gan 250 eiro. Tiesu izpildītājs dod rīkojumu ar konkrētu ieturējumu apmēru, proti, parāda summas apmērā, kā arī konkrētus nosacījumus, tas ir, saglabāt noteikto minimumu. Tiesu izpildītājs nedod rīkojumu ieturēt konkrētu summu, bet gan nosacījumus, pie kuriem un kādā apmērā darba devējam rīkojums ir jāpilda.
Noilgums administratīvo sodu piedziņas lietās iestājas, ja no tā nodošanas piespiedu izpildei pagājuši pieci gadi un tas nav izpildīts (Administratīvās atbildības likuma 258. panta pirmā daļa). Tātad noilgums daļā par soda izpildi iestājas piecu gadu laikā kopš tā nodošanas izpildei. Jānorāda, ka noilgums neiestājas daļā par sprieduma izpildes izdevumiem, kā arī tad, ja, piemēram, papildus naudas soda piedziņai, izpildei nodoti arī izdevumi (sods) par alkohola, narkotisko un psihotropo vielu konstatēšanu”.