Kariņam nekavējoties jāpublisko rīcības plāns "lokdauna" gadījumā vai jāatkāpjas, norāda ZZS
Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) nekavējoties publiski jāskaidro detalizētu valdības rīcības plāns pilnīga "lokdauna" gadījumā vai jāatkāpjas, par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) nostāju informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa.
Publiski izskanot informācijai par iespējamiem stingrākiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības mazināšanai un pieļaujot sabiedriskās dzīves un saimnieciskās darbības noslēgšanu jeb "lokdaunu", ZZS pieprasa Kariņam publiski sniegt detalizētu valdības rīcības plānu, kā šādā gadījumā tiks organizēta dažādu nozaru funkcionēšana, kā iedzīvotāji varēs saņemt nepieciešamos pakalpojumus un kā valdība kompensēs ierobežojumu rezultātā uzņēmējiem radītos zaudējumus.
"Savukārt, ja šādai situācijai nav savlaicīgi izstrādāts plāns, tad premjeram jāizvērtē sava atbildība šo divu gadu garumā un jāatkāpjas," teikts paziņojumā.
"Mēs rūpīgi ieklausāmies mediķu un citu ekspertu viedokļos un piekrītam, ka šobrīd epidemioloģiskā situācija prasa tūlītēju un izlēmīgu valdības rīcību. Diemžēl līdz šim valdības īstenotie pasākumi vīrusa izplatības mazināšanai bijuši haotiski un novēloti, kas mūs novedis neapskaužamā situācijā," uzsver ZZS līdzpriekšsēdētājs Edgars Tavars.
Viņš akcentē, ka, ieviešot "lokdaunu", valdībai jau sen bija jābūt skaidram, izsvērtam ieviešanas plānam vairākās nozarēs, efektīvam un precīzam ierobežojumu noteikšanas pamatojumam, kā arī skaidram izmaksu aprēķinam un atbilstoši rezervētam finansējumam. "Tikai tad, ja ir precīzs plāns un pieejami resursi tā realizācijai, tad ir cerība, ka šie ierobežojumi varētu strādāt. Ne mazāk svarīgi ir laikus darīt zināmus skaidrus un saprotamus kritērijus, kuriem iestājoties, "lokdauns" un ārkārtas stāvoklis valstī beigsies," uzsver ZZS līdzpriekšsēdētājs.
ZZS vēlas premjera skaidrojumu arī par iespējamu rīcības plānu izglītības jomā: kā tiks organizēts vispārizglītojošo, profesionālās un augstākās izglītības iestāžu darbs pilnīga "lokdauna" gadījumā, tajā skaitā, vai skolas ir gatavas izglītības procesu nodrošināt attālināti, vai tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks rudenī un attiecīgi samazināts brīvlaika garums vasarā.
Tāpat svarīgs ir rīcības plāns sabiedriskās drošības un kārtības nodrošināšanai, ja tiktu ieviesta komandantstunda, kā ir pieļāvis veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), norāda partiju apvienībā. ZZS vēlas noskaidrot, vai Valsts policija un pašvaldību policijas ir gatavas uzraudzīt stingrākus ierobežojumus un kā to paredzēts darīt: vai ar sodiem, kā iepriekš pērn ziemā, vai citām metodēm.
"Ļoti aktuāls jautājums ir par veselības aprūpes nozares darbību. Valdībai ir bijis pietiekami ilgs laiks, lai mērķtiecīgi un pārdomāti ieguldītu līdzekļus slimnīcu kapacitātes palielināšanā un to darbības pielāgošanai Covid-19 pacientu pieauguma gadījumā. Tomēr tagad, kā konstatē ZZS, ieklausoties mediķu izteikumos, Latvija atkal ir attapusies nopietnā krīzē," pausts partiju apvienības paziņojumā.
ZZS aicina premjeru sniegt informāciju, kā tiks nodrošināta gan Covid-19 pacientu atbilstošu ārstēšana un aprūpe, gan citu medicīnas pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem akūtas nepieciešamības gadījumos.
"Arī uzņēmēji ir pelnījuši skaidrību par to, kā organizēt savu darbību: tirdzniecības un pakalpojumu sniedzējiem nepieciešama skaidra valdības vadītāja atbilde, kā tie varēs turpināt strādāt. Iedzīvotājiem arī "lokdauna" gadījumā ir jābūt iespējai iegādāties ne tikai pirmās nepieciešamības preces, bet arī siltas drēbes, tuvojoties ziemai, saimniecības preces un saņemt nepieciešamos sadzīves pakalpojumus," uzskata ZZS.
Partija apvienība no valdības vadītāja sagaida arī informāciju, vai budžetā ir rezervēti līdzekļi šim mērķim un arī dīkstāves pabalstu izmaksai strādājošajiem.
"Šobrīd iedzīvotāji un uzņēmēji ar bažām raugās valdības virzienā un sagaida skaidras atbildes uz daudziem jautājumiem. Valdībai, pēc premjera teiktā, bijis tik daudz naudas, kā nekad, tomēr tas novedis nevis pie izlēmīgas un mērķtiecīgas rīcības, bet nepieredzēta haosa. Valdības vadītājam ir jāuzņemas atbildība par līdzšinējiem lēmumiem un jāatzīst sava sakāve krīzes situācijas priekšā, jāuzņemas politiska atbildība, atkāpjoties no amata," uzsver ZZS līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze.
Kā ziņots, turpinot pieaugt saslimstībai un slimnīcu pārslodzei, Krīzes vadības padome šodien spriež par jaunu, stingrāku ierobežojumu noteikšanas rosināšanu.