"1200 pacientu jau ir ceļā uz slimnīcu" - Perevoščikovs ieskicē nepielūdzamo scenāriju, prognozējot vairākus tūkstošus inficēto ik dienu
foto: LETA
Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs
Sabiedrība

"1200 pacientu jau ir ceļā uz slimnīcu" - Perevoščikovs ieskicē nepielūdzamo scenāriju, prognozējot vairākus tūkstošus inficēto ik dienu

Jauns.lv

"1000, 1200 cilvēki šobrīd jau faktiski ir ceļā uz slimnīcu," komentējot valstī novēroto Covid-19 saslimstības pieaugumu, šodien preses konferencē sacīja epidemiologs Jurijs Perevoščikovs. "Pat ja mēs šodien apturēsim kādas darbības, samazināsim cilvēku kontaktus, šie cilvēki jau ir inficēti un glābt slimnīcas nekas vairs nevar."

"1200 pacientu jau ir ceļā uz slimnīcu" - Perevošč...

Perevoščikovs norādīja, ka pēdējo dienu laikā novērojamais inficēšanās gadījumu pieaugums vairs nav saistīts ar veikto testu skaita pieaugumu, jo testu skaits pēdējo septiņu dienu laikā ir pat samazinājies par 25%. Tomēr reģistrēto infekcijas gadījumu skaits septiņās dienās pieaudzis par 48%.

Ja ilgu laiku Latvijā pozitīvo testu īpatsvars turējās zem 1%, tad pagājušās nedēļas beigās tas sasniedz 4,8%, bet šodien pieauga jau līdz 7%.

Kā skaidroja Perevoščikovs, tas nozīmē, ka no 100 pārbaudītajiem cilvēkiem 7 gadījumos tests ir pozitīvs. Speciālists skaidroja, ka gadījumā, ja parādās kādi saslimšanas simptomi, tostarp iesnas vai klepus, 10% gadījumu apstiprinās saslimšana ar Covid-19.

Citur Eiropā saslimstība samazinās, bet Baltijas valstīs - pieaug

Perevoščikovs preses konferencē norādīja uz satraucošu tendenci. Ja citās Eiropas valstīs šobrīd saslimstība ar Covid-19 samazinās, tad Latvijā, pārējās Baltijas valstīs un, piemēram, Rumānijā tā pieaug.

"Tas sakrīt ar nepietiekamo vakcinācijas aptveres rādītāju," norādīja epidemiologs.

Prognozējot, ko varētu sagaidīt tuvākajā nākotnē, Perevoščikovs iezīmēja skaudru ainu - mēneša beigās Latvijā varētu reģistrēt pat 3 400 Covid-19 gadījumu dienā. "Pēc 12 dienām, uz 19. oktobri, varam sagaidīt, ka gadījumu skaits būs 2 reizes lielāks," sacīja eksperts.

100 cilvēki pašreiz inficē 120 cilvēkus

Perevoščikovs pastāstīja, ka novērojumi liecina, ka 100 saslimušie inficē 120 citus cilvēkus. Ja nedēļas laikā ir reģistrēti kopumā 7719 Covid-19 gadījumu, šie cilvēki inficē vēl 9 800 cilvēkus, no kuriem 12% jeb vairāk nekā 1080 vēl pēc nedēļas nonāk slimnīcā.

Covid-19 pacientu nodaļa Stradiņa slimnīcā

"No šiem jau inficētajiem gadījumiem 1000, 1200 cilvēku jau faktiski ir ceļā uz slimnīcu. Pat ja mēs šodien apturēsim kādas darbības, samazināsim cilvēku kontaktus, šie cilvēki jau ir inficēti un glābt slimnīcas nekas vairs nevar," norādīja epidemiologs.

Pēdējā laikā speciālisti vērš uzmanību arī uz ļoti nopietnu rādītāju slimnīcās - nedēļas laikā par 25% ir pieaudzis Covid-19 pacientu nāves gadījumu skaits. 

Viņš norādīja, ka samazināt vīrusa izplatību var vienīgi ar sociālo kontaktu mazināšanu, kas būtu jāsamazina par 40%, turklāt tik un tā efekts nebūtu novērojams uzreiz.

Vēl dažas nedēļas turpinātos saslimstības pieaugums, jo tie cilvēki, kas inficējušies tagad, pēc kāda laika nonāks slimnīcā un turpinās pasliktināt situāciju veselības aprūpes nozarē. 

"Jārēķinās ar vēl divām, trim nedēļām, lai būtu redzams efekts," viņš sacīja.

Līdz oktobra beigām Perevoščikovs prognozē, ka slimnīcās ar Covid-19 pacientiem būs aizņemtas 1900 gultu, katru dienu stacionējot 130 līdz 230 pacientu.

Vīruss kļuvis divas reizes lipīgāks

Perevoščikovs atgādina, ka šobrīd plosās vīrusa delta variants, kas ir lipīgāks par sākotnējo variantu, tāpēc vīrusa apkarošanas plāns, kas tika pielietots pagājušā gada beigās, vairs nav tik efektīvs.

Epidemiologs norādīja, ka situācija varētu uzlaboties, ja vakcinēto īpatsvars būtu lielāks, īpaši riska grupās:

"Vakcinācijas aptvere ir zema, tāpēc vīruss vairāk izplatās. Šīs lietas ir skaidri un gaiši zināmas. Ja ierobežojošie pasākumi būtu agrāk uzsākti, protams, būtu labāk."

Kā vienu no iemesliem infekcijas izplatības pieaugumam Perevoščikovs minēja arī mediķu un speciālistu ieteikto rekomendāciju neievērošanu. 

Perevoščikovs arī atgādināja, ka jau iepriekš minējis, ka "mums ir dots universāls rīks, ar ko apkarot epidēmiju – vakcīna", un valstīm, kurās vakcinācijas aptvere ir zema, jādomā par citiem pasākumiem, lai glābtu veselības aprūpes sistēmu un cilvēku dzīvības. "Diemžēl Latvijā mēs saskaramies ar šo problēmu," viņš norādīja.

Kur dzīvība karājas mata galā. Reanimācijas nodaļa Stradiņa slimnīcā

Ārkārtas situācija medicīnā

Jauns.lv jau ziņoja, ka Valsts operatīvā medicīniskā komisija ceturtdien nolēmusi Latvijas medicīnas nozarē izsludināt ārkārtas situāciju.

Tas nozīmē, ka ārstniecības iestādes būs pilnvarotas brīvāk rīkoties ar saviem resursiem, lai sniegtu palīdzību gan Covid-19, gan neatliekamajiem pacientiem ar citām saslimšanām.

Veselības ministrijā iepriekš skaidroja, ka ārkārtas situācija medicīnā uztverama kā pēdējais signāls sabiedrībai, ka situācija ārstniecības iestādēs ir ļoti sarežģīta, un ir nepieciešams ikviena atbalsts cīņā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu.

Ārkārtējo situāciju medicīnā izsludina gadījumos, ja tūlītēji pieejamo medicīnisko resursu apjoms neatbilst esošajam vai prognozējamam cietušo vai saslimušo skaitam.

Covid-19 izplatība sasniegusi visu laiku augstāko līmeni

Jauns.lv jau ziņoja, ka pēdējo 24 stundu laikā veikti 19 929 Covid-19 izmeklējumi, reģistrēti 1752 jauni inficēšanās gadījumi, no kuriem 1406 cilvēki bijuši nevakcinēti vai vakcinācijas kursu nepabeiguši, bet 346 vakcinēti.

Tas ir otrs lielākais diennakts laikā reģistrētais jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits. Līdz šim vairāk saslimušo Latvijā tika konstatēts tikai pērn 31.decembrī, kad Covid-19 atklāja 1861 iedzīvotājam. 

Saņemti ziņojumi par 10 mirušajiem - viens cilvēks bijis 50-59 gadu vecumā, divi 60-69 gadu vecumā, četri 70-79 gadu vecumā, bet trīs 80-89 gadu vecumā.

Pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem vakar bija 8,8%.

Savukārt 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā šobrīd ir 732,1, kas ir visu laiku visaugstākais līmenis. Līdz šim augstākais kumulatīvais rādītājs Latvijā bija fiksēts iepriekšējās ziemas Covid-19 viļņa "pīķa laikā" janvāra vidū, kad 10.janvārī tas sasniedza 693,9.