"Bail, bet visi iet." Iedzīvotāji Ķīpsalā diendienā apdraud savu dzīvību
Pirms diviem gadiem par bīstamu atzītais un slēgtais gājēju tilts pāri Zunda kanālam, kas savieno Ķīpsalu ar Dzirciemu, joprojām tiek aktīvi izmantots. Kā noskaidrojis TV3 raidījums "900 sekundes", iedzīvotāji norāda, ka citi maršruti ir vismaz divas reizes garāki, savukārt Rīgas domes Satiksmes departamentā (RDSD) skaidro, ka bīstamais tilts joprojām nav nodots pilsētas īpašumā.
Apdrupušais, caurumiem bagātais dzelzsbetona tilts pirmajā mirklī var šķist visu aizmirsts. Ceļš uz tiltu ir norobežots ar pamatīgu žogu, taču cilvēki jau vairākas reizes ir atraduši risinājumu, izlaužot vienu no režģiem, lai varētu tikt uz tilta.
"Bail, bet visi iet, un es arī eju," raidījumam "900 sekundes" stāsta kāda no satiktajām tilta šķērsotājām. "Man no mājas līdz lielveikalam "Olimpia" ir trīs kilometri un tikpat kanāla otrā pusē. Šādi es tieku "pa taisno"."
Ķīpsalā atrodas Rīgas Tehniskās universitātes fakultātes. Daudzie studenti arī šķērso kanālu, izmantojot slēgto tiltu, tāpēc tas īpaši populārs kļūst mācību gada laikā.
"Pēc paskata varbūt, ka ir tāds nedaudz bīstams, bet, ja aizver acis un ātri skrien pāri, tad viss kārtībā," smejoties saka studente Annija. "Es eju no "kojām" uz darbu, sanāk ļoti ērti. Apmēram divas reizes īsāks ceļš nekā ejot pāri tiltam, tāpēc es eju pa šejieni, jo sanāk daudz ātrāk."
2019. gadā, pievēršot tilta stāvoklim uzmanību, noskaidrojās, ka tas nevienam nepieder - ne universitātei, ne arī pašvaldībai. Pēc tilta apsekošanas nolemts to slēgt, līdz tiks atrasts saimnieks, kas varēs tiltu savest kārtībā.
"Šis tilts nav nodots pašvaldībai, līdz ar to pašvaldība īsti nevar viņu ekspluatēt un veikt kaut kādus kapitāla ieguldījumus atjaunošanai," norāda RDSD pārstāvis Jānis Vaivods. Pašvaldība esot gatava pārņemt tiltu savā saimniecībā. Lai tas notiktu, tiesai tilts ir jāatzīst par bezsaimnieka mantu, un tad tas nonāks valsts īpašumā. Savukārt valsts tiltu varētu nodot Rīgai. Tomēr divu gadu laikā šis process nav pavirzījies.
Kamēr tilts nav savests kārtībā, ikviens to šķērso pretlikumīgi un uz savu atbildību, norāda Vaivods.
"Faktiski pārkāpjot satiksmes noteikumus, jo pirms tiltiņa ir izvietotas atbilstošas ceļazīmes, kas aizliedz turpmāku ekspluatāciju. Kā jau es norādīju, lai vispār uz tā nokļūtu, ir jāpārrāpjas pāri žogam, kas, manuprāt, jau nozīmē, ka tas nav paredzēts, lai pārvietotos," skaidro RD pārstāvis.
Slēgto tiltu turpina izmantot Ķīpsalas iedzīvotāji, kuriem tas ir ceļš uz darbu, veikalu un mājām. Slēgtais un bīstamais gājēju tilts arī "Rīgas gaismas" skatījumā ir pietiekami svarīgs, lai to apgaismotu diennakts tumšajā laikā, novērojis TV3 raidījums "900 sekundes".