"Jaunie ļoti bieži salūst" - "ogļraču darbu" Covid-19 intensīvās terapijas nodaļā iztur tikai stiprākie
foto: Valsts kanceleja.
Sabiedrība

"Jaunie ļoti bieži salūst" - "ogļraču darbu" Covid-19 intensīvās terapijas nodaļā iztur tikai stiprākie

Jauns.lv

Liela problēma Covid-19 pacientu pieplūduma laikā Latvijas slimnīcās ir medicīnas personāla deficiīts, konkrēti – intensīvās terapijas medmāsas. Valstī tādas ir 536. Pašas medmāsas savu slodzi salīdzina ar ogļraču darbu – fiziski un emocionāli grūtu, sevišķi pilnā aizsargtērpā, pastāvīgi ar respiratoru, vēsta Latvijas Televīzija.

"Jaunie ļoti bieži salūst" - "ogļraču darbu" Covid...

Seja uz īpaša paliktņa. No 16 līdz 18 stundām guļot uz vēdara. Tā par savu dzīvību cīnās Covid-19 pacienti. Rūpes par viņiem cauru diennakti nodrošina intensīvās terapijas medmāsas.

Koledžā var iegūt tikai teorētiskās zināšanas. Nodaļā viņas turpina mācīties, apgūst praktiskās iemaņas. Katrai medmāsai dežūras laikā jārūpējas par diviem pacientiem. Ideāli būtu viens. Taču tas šobrīd nav iespējams, jo trūkst resursu, saka Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas intensīvās terapijas speciālists Ģirts Freijs.

Šādu darbu spēj veikt tikai entuziasti: "Vecā gvarde vēl turas. Jaunie ļoti bieži salūzt. Nespēj izturēt šo slodzi." Intensīvās terapijas nodaļas vidējais medmāsu vecums ir 46 līdz 48 gadi.

Tieši nemitīgās spriedzes dēļ, kas saistīts ar lielo nāves gadījumu skaitu no Covid-19, jaunās medmāsas aizbēg pēc pirmajām dežūrām.

Darbs ir ļoti smags. Ja medmāsu skaits ir tāds, kāds tas ir, sākas izdegšana un saasinās hroniskās saslimšanas, norāda Freijs. Kolēģi atklāti saka: viņi nevēlas vēl vienu tādu ziemu, kāda bija iepriekšējā.

"Viņi ir tik izdeguši, ka vienkārši nevēlas atgriezties tādā situācijā. Ogļraču darbs... Tas ir grūti, emocionāli grūti. Tu esi zem zemes, gaisa šeit nav, jānēsā respirators," norāda Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas intensīvās terapijas nodaļas vecākā māsa Inguna Leite.