Karstuma viļņi, plūdi un viesuļvētras. Bet kādus laikapstākļus gaidīt ziemā?
Klimata krīze ir radījusi ne tikai nāvējošus karstuma viļņus un postošas viesuļvētras, bet arī, iespējams, ekstrēmākus ziemai raksturīgos laikapstākļus.
Trešdien publicētais pētījums žurnālā “Science” meklē saikni starp bargiem ziemas laikapstākļiem, kā, piemēram, sniegputeņi un netipiski liels aukstums, un aizvien straujāk kūstošo ledāju Arktikā.
Klimata pārmaiņas jau sen tiek saistītas ar tādām ekstrēmām dabas parādībām kā viesuļvētras, plūdi, zemestrīces un karstuma viļņi, un šogad tās netipiski lielos apjomos tika novērotas visās pasaules malās.
Tūristi bauda un priecājas, bet vietējie šausmās noskatās uz karstuma iznīcību Sicīlijā
Itālijas Sicīlijas salā, iespējams, reģistrēta visu laiku karstākā temperatūra Eiropā - termometra stabiņš pakāpies līdz 48,8 grādu pēc Celsija atzīmei, ...
Kā ledāju kušana ietekmē temperatūras pazemināšanos ziemeļu puslodē?
Pētījuma autori apgalvo, ka pasaules temperatūras paaugstināšanās palielina vēju daudzumu virs Ziemeļpola, kas, savukārt, paplašina polāro virpuļviesuli. Rezultātā šis virpulis kļūst pārāk liels, lai koncentrētos tikai un vienīgi virs Arktikas, tādēļ tas izstiepjas līdz pat ASV, Āzijai un citām Ziemeļu puslodes tālākajām daļām.
Pētījums uzsākts pēc šogad novērotā spēcīgā februāra sniegputeņa Teksasā. Vairāki desmiti cilvēku gāja bojā, un vairāk nekā 4 miljonos māju un uzņēmumu pazuda elektrība.
Sniega vētra plosās ASV austrumu piekrastē
Lai gan daudzi, tostarp arī ASV Baltais nams notikušajā vainoja klimata pārmaiņas, pētījuma līdzautors Jūda Koens uzskata, ka, viņaprāt, šis ir vienīgais pētījums, kas patiesībā pierāda saistību starp aukstuma vilni un pārmaiņām Arktikā, attēlojot fizikālo mehānismu, kas ietekmē šīs pārmaiņas – izstiepto polāro viesuli.
“Kad polārais virpuļviesulis ir apaļš un neliels, tā ir pazīme, ka viss aukstais gaiss koncentrējas virs Arktikas,” portālam "The Guardian" sacīja Koens. “Taču, kad tas izstiepjas, daļa no tā nonāk Āzijā un Ziemeļamerikā. Šis ir pamatojums Teksasas aukstuma vilnim,” viņš turpināja.
Atēnas ietinas sniega segā
Ko tas nozīmē Eiropai?
Šī polārā virpuļa nestabilitāte ziemu padarīs vēsāku arī šeit. Valstīs kā Norvēģija, Somija un Islande ziemas kļūs vēl aukstākas kā iepriekš, taču siltākās zemēs kā Itālija, Spānija un Grieķija tiks novēroti reģioniem netipiski nokrišņi, piemēram, sniegs un salnas.
Eiropas ziemas klimatu nosaka zema atmosfēras spiediena abgabals Atlantijas okeāna ziemeļu daļā - Islandes minimums.
Baltijas jūra 2021. gada ziemā: vižņi, kupenas un ledus "skulptūras"
Jūra pie Ragaciema 2021. gada februārī.
Ja Islandes minimuma vēja straumes ir spēcīgas un plūst no rietumiem uz austrumiem, tās no Atlantijas okeāna atnes vieglu, vējainu un lietainu laiku, atturot Arktikas aukstuma atplūšanu.
Taču, ja tās ir vājas, nevienmērīgas un viļņainas, vājinās arī polārais virpuļviesulis, rezultātā atnesot aukstu un bargu laiku.
Šogad ziema varētu sākties jau ar novembri, jo gada pēdējos divos mēnešos tiek prognozēta Islandes minimuma vēja straumju nevienmērība.
Tāpat virs Skandināvijas ir novērota meteoroloģiska anomālija, kas jau sākot ar decembri paredz līdzīgu laikapstākļu plūsmu, kā šī gada pavasarī.
Ziemas prieki uz krāšņā Baikāla ezera
Katra ziema uz gleznainā Baikāla ir īpaša. Ne vien tāpēc, ka tas ir pasaulē senākais un dziļākais ezers, bet arī ...