„Zem mana loga naktī dala heroīnu!” - Grīziņkalna iedzīvotāja Baiba
„Brīžos, kad sāk likties, ka dzīvojam salīdzinoši drošā un mierīgā pilsētā, notiek kaut kas, kas šo naivo pārliecību pilnībā iznīcina,” par nesen piedzīvoto stāsta Grīziņkalna iedzīvotāja Baiba (vārds mainīts, 32). Viņa atklāj, ka naktī viņu uzmodinājis bariņš narkomānu, kuri skaļās balsīs zem viņas loga strīdējušies par negodīgi sadalīto heroīnu.
„Tas bija mūsu heroīns!”
Baiba dzīvo kādā no Zvaigžņu ielas dzīvokļu mājām. Sieviete pauž neizpratni – cik droši un brīvi ir ļauts sajusties Rīgas padibenēm, lai tik atklāti un bez piesardzības klaigātu par smagajām narkotikām: „Vai jūs varat iedomāties, cik skaļi ir jāapspriež heroīns, lai pamodinātu ceturtajā stāvā, aiz aizvērtiem logiem guļošu cilvēku? Ja nemaldos, bija nedaudz pāri pusnaktij, kad mani uzmodināja skaļi sievietes kliedzieni. No balss varēja noprast, ka viņa ir manāmi iereibusi un strīdas ar kādu vīrieti. Man sākumā likās, ka nesaskaņas risina mani kaimiņi, taču atverot logu sapratu, ka kliedz lejā, pie mājas durvīm.” Baiba apgalvo, ka jau grasījusies aizvērt logu, kad krievu valodā izdzirdējusi – „Tu iešāvi manu un viņa daļu! Es tev teicu, sadalām pa „atzīmītēm”, bet tu esi četras paņēmusi! Tas bija mūsu heroīns!”
Pārņem riebums
Baiba atklāj, ka sākumā bijusi pārsteigta: „Vai tad tā arī notiek? Viņi tiešām savu „guvumu” vai „rezerves” savā bariņā tā arī sauc – par heroīnu?” Strīds pie tam turpināts ar jaunu sparu, kad vīrietis, cik Baiba nopratusi, uzbrucis sievietei un sācis agresīvi brēkt, lai viņa atbild par to, ko izdarījusi: „Dēļ biezajām koku lapām neredzēju, kas tur lejā notiek, taču izklausījās, ka viņš viņai nāk virsū un sagrābj viņu. Klātienē bija arī trešais vīrietis, kurš tikmēr fonā kaut ko klusi murmināja. Sieviete, kuru, spriežot pēc ķīviņa, sauc Gaļina, tad metās skriet un kliedza, lai kāds atdod viņai somiņu.” Baiba skaidro, ka tālāk notikumu gaitai nav sekojusi, jo viņai reizē nācis miegs un uzmeties patiess riebums: „Pēc vakardienas naktī dzirdētā man, godīgi sakot, negribas vairs pieskarties pat mājas durvju rokturim... Nevaru teikt, ka bieži šajā rajonā redzu pašvaldības policijas patruļas – iespējams, par to derētu aizdomāties?”
Grīziņkalns pārkāpumu ziņā neizceļas
Rīgas pašvaldības policijas (RPP) sabiedrisko attiecību speciāliste Inese Krieviņa apgalvo, ka Grīziņkalna teritorija ir iekļauta pašvaldības policijas auto patruļas apsekošanas maršrutā, gan dienas, gan nakts laikā. Grīziņkalna parka teritoriju, turklāt, apseko arī kājnieku patruļas un parka teritorijā, vasarā, pasākumu norises laikā tas notiekot pastiprināti. „Grīziņkalns pārkāpumu daudzuma ziņā ne ar ko īpaši neizceļas citu pilsētas mikrorajonu vidū. Katram pilsētas rajonam ir sava notikumu un no tiem izrietoša policijas darba specifika,” skaidro Krieviņa.
Iedzīvotāji aicināti sadarboties
RPP aicina iedzīvotājus aktīvi sadarboties ar policiju un ziņot par novērotām aizdomīgām personām, kā arī par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem un par miera traucējumiem: „Iedzīvotāju sniegtā informācija, izsaukumi, zvanot uz policijas kopējo tālruni 110, iesniegumi un arī ar mobilās aplikācijas starpniecību policijā saņemtā informācija tiek ņemta vērā un, izvērtējot to, tiek organizēts policijas darbs.”
RPP pārstāve skaidro, ka uz steidzamiem izsaukumiem policija izbrauc nekavējoties, turklāt, ja tiek ziņots par regulāriem pārkāpumiem konkrētā adresē, šī vieta tiek iekļauta pastiprinātā apsekošanā.
Pirmā pusgada statistika ir drūmāka kā pērn
Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vecākais speciālists Toms Sadovskis ziņo, ka 2015. gada 6 mēnešos par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu realizācijas nolūkā un neatļautu realizēšanu tika uzsākti 365 kriminālprocesi, kā arī 12 kriminālprocesi par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu nelielā apmērā realizācijas nolūkā vai narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu realizēšanu nelielā apmērā. Salīdzinoši ar 2014. gadu šādu noziegumu skaits konkrētajā laika posmā ir manāmi pieaudzis. Pērn šajos pašos mēnešos par šādiem pārkāpumiem tika uzsākti 284 kriminālprocesi.