"Iedevu paēst maizīti, pienu, pēc tam piezvanīju robežsargam" - pierobežas iedzīvotāji stāsta, kā sadzīvo ar klīstošajiem bēgļiem
foto: LETA
Latvijas-Baltkrievijas robežpunkts Silenē.
Sabiedrība

"Iedevu paēst maizīti, pienu, pēc tam piezvanīju robežsargam" - pierobežas iedzīvotāji stāsta, kā sadzīvo ar klīstošajiem bēgļiem

LTV Panorāma

Indras pagasta Karklinovas ciema iedzīvotāju Kiras un Raimonda māja atrodas vien aptuveni divu kilometru attālumā no Latvijas-Baltkrievijas robežas. Pēdējā laika notikumus un nelegālo imigrantu krīzi viņi izjūt jo īpaši - pie mājām biežāk manāmi ne tikai robežsargi, bet arī policisti, vēstī Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".

"Iedevu paēst maizīti, pienu, pēc tam piezvanīju r...

Pastiprināta uzmanība pievērsta šeit braucošajiem automašīnu vadītājiem un to pasažieriem.

"Ja te kāds ir no svešajiem, uzreiz skatāmies," raidījumam "Panorāma" stāsta Kira. "Kādreiz mums viss bija vaļā, bet tagad jau māju taisām ciet. Mūs robežsardze pabrīdināja, ka tie migranti var būt izsalkuši, nav skaidrs, kas viņiem var būt prātā. Ar robežsardzi kontakts ir ciešs, jo citādi nekā. Citādāk dzīvot šeit nevaram."

Nelegālie robežšķērsotāji šeit manīti arī iepriekšējos gados, taču vietējie iedzīvotāji neatminas, vai to skaits būtu bijis tik liels. Līdz ar to šobrīd satraukums audzis, un ikviens izprot sadarbības ar Valsts robežsardzi nozīmīgumu.

Kira stāsta, ka reiz trīs "tumsnējus, ne slāvu izcelsmes" cilvēkus pamanījusi, kad braukusi ar kvadriciklu. Sieviete paātrinājusi gaitu un, atbraukusi mājās, nekavējoties zvanījusi robežsargiem.

Arī kaimiņos dzīvojošais Mihails atzīst, ka pastiprināta Valsts policijas un robežsardzes patrulēšana sniedz papildu drošības sajūtu. Pagājušajā nedēļā trīs nelegālos imigrantus viņš sastapis pie savas fermas, kur tos ieslēdzis līdz robežsargu atbraukšanai.

"Es viņiem iedevu paēst maizīti, pienu," LTV stāsta Mihails. "Pēc tam piezvanīju robežsargam, viņi paņēma viņus."

Par situāciju uz Baltkrievijas robežas dzirdējuši visi LTV uzrunātie Indras pagasta iedzīvotāji, piebilstot, ka tā šobrīd esot apspriestākā tēma vietējo iedzīvotāju vidū.

"Pat veikalā bija saruna, ka imigranti šeit staigā," "Panorāmai" atklāj Kelovas ciema iedzīvotājs Jevgeņijs. "Protams, ka staigā. Robežsargi bija atbraukuši, iedeva numuru, kur zvanīt un ziņot. Protams, tagad dzīvot ir bailīgi, kad kāds staigā. Baltkrievijā jau nerāda, kā viņi izturas pret imigrantiem, bet rāda, kā latvieši un lietuvieši izturas."

Jevgeņijs atklāj, ka viņam, tāpat kā daudziem citiem pierobežas iedzīvotājiem, Baltkrievijā ir radi, un visvairāk skumdina, ka esošā situācija ir būtiski ierobežojusi savstarpējo kontaktu. "Polockā nomira tante. Tikai piezvanījām radiem. Protams, tas ir slikti. Agrāk kaut kā viss bija vienkāršāk," norāda vīrietis.

Kopš 10.augusta kopumā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturētas 475 personas.

Kā ziņots, valdība, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un tā straujo pieaugumu, nolēma izsludināt ārkārtējā situāciju no 11.augusta līdz 10.novembrim Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpils pilsētā.

Valdības lēmums arī paredz Nacionāliem bruņotiem spēkiem un policijai sniegt palīdzību Valsts robežsardzei Latvijas-Baltkrievijas robežas robežuzraudzības nodrošināšanā, lai nepieļautu robežas nelikumīgu šķērsošanu.

Savukārt Iekšlietu ministrijas (IeM) mērķis ir šomēnes nonākt līdz līguma noslēgšanai par faktisko darbu sākšanu Latvijas - Baltkrievijas robežas stiprināšanai, informēja IeM.

Centrs Daugavpilī, kur tiek izmitināti aizturētie robežpārkāpēji

Situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, kuru nelegāli mēģina šķērsot migranti, tiek kontrolēta, šodien žurnālistiem teica iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP).

IeM kopā ar Valsts robežsardzi un Aizsardzības ministriju definē pagaidu dzeloņstiepļu žoga tehniskās prasības un izstrādā uzbūves risinājumus.

Iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) žurnālistiem pieļāva, ka pagaidu žogs problemātiskajās zonās varētu tikt uzstādīts rudenī.