Vai "kovidpases" datus var nozagt, un kas ar tiem notiek?
foto: Evija Trifanova/LETA
Visiem, kuri tagad no ārzemēm ierodas Latvijā, elektroniski jāaizpilda apliecinājums, ka viņi ievēros pašizolāciju un nepretosies epidemioloģiskās drošības pasākumiem.
Sabiedrība

Vai "kovidpases" datus var nozagt, un kas ar tiem notiek?

Elmārs Barkāns

Kas Jauns Avīze

Epidemioloģiskās drošības dēļ tagad gan Latvijas valstspiederīgajiem, gan ārzemniekiem, iebraucot no ārvalstīm, elektroniski jāaizpilda veidlapa vietnē "covidpass.lv", apliecinot gatavību ievērot karantīnu.

Vai "kovidpases" datus var nozagt, un kas ar tiem ...

Izmantojot anketas datus, nepieciešamības gadījumā policija var kontrolēt, kā iebraucēji ievēro karantīnu, bet mediķi uzraudzīt viņu veselību. Anketas iespējams aizpildīt no jebkuras viedierīces, un tas jāizdara ne agrāk kā 48 stundas pirms Latvijas robežas šķērsošanas.

Ārzemnieku dēļ vienkāršāka reģistrācija

Kāds lasītājs uztraucas: "Anketu vietnē "covidpass.lv" var aizpildīt, tajā neidentificējoties ne ar internetbankas datiem, ne elektronisko parakstu. Vai tas nozīmē, ka šie dati pēcāk kaut kur noklīst un pie tiem var piekļūt nepiederošas personas? Kur šie dati paliek un cik ilgi uzglabājas?"

Izrādās, šāda autorizācijas sistēma "covidpass.lv" nav iespējama, jo anketas aizpilda ne tikai Latvijas iedzīvotāji, bet arī ārzemnieki, un dažādās valstīs ir dažādi personu interneta autentifikācijas rīki, ko nevar apvienot vienā tikai vienas valsts izstrādātā sistēmā.

Tomēr pamata uztraukumam nav, Jauns.lv skaidro Jānis Dreimanis, Iekšlietu ministrijas Informācijas centra vecākais sistēmanalītiķis.

""Covidpass.lv" pārzinis ir Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs, un visa iesniegtā informācija tiek uzglabāta ministrijas datu centrā. Sistēmai pirms tās palaišanas ir veikti drošības testi," teic Dreimanis.

Pieeja noteiktiem dienestiem

Iesniegtās ziņas ir pieejamas vienīgi personām, kuras norādītas Ministru kabineta 2020. gada noteikumos Nr. 360 Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai. Proti, pie šiem datiem var piekļūt tikai Valsts un pašvaldību policija, robežsardze, Veselības inspekcija un Slimību profilakses un kontroles centrs.

Datus no iesniegtajiem apliecinājumiem automātiski dzēš pēc 30 dienām, saglabājot vispārēju informāciju (bez personu datiem) statistikas vajadzībām, kuru plānots arī publicēt Latvijas atvērto datu portālā.

Pašizolācijā gandrīz 17 000 iebraucēju

Policijas kontrolē oktobra beigās atradās teju 17 000 personu, kurām, atgriežoties no valstīm ar augstu Covid-19 saslimstību, obligāti jāievēro pašizolācija.

Tikai nedēļā no 19. līdz 25. oktobrim par epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu sākts 51 administratīvā pārkāpuma process, no kuriem 20 – par pašizolācijas neievērošanu. Sešpadsmit procesi sākti par anketas neaizpildīšanu sistēmā covidpass.lv.

Policija izvēles kārtībā var apturēt transportlīdzekli, lai pārliecinātos, vai tajā nav kāda persona, kam jāaizpilda šī anketa un jāievēro pašizolācija.

Pašizolācija noteikta arī vairākiem Iekšlietu ministrijas darbiniekiem, jo viņi bijuši kontaktpersona saslimušajiem Valsts policijā, kur inficēšanās ar Covid-19 konstatēta vairāk nekā 30 darbiniekiem.