VIDEO: ar apšaubāmiem lifta izbūves darbiem demolē valsts kultūras pieminekli, apdraudot iedzīvotāju drošību
Rīgas vēsturiskā centra namā, Alberta ielā 9, kas ir 119 gadus vecs, valsts nozīmes kultūras piemineklis, norisinās lifta šahtas būvniecība, novērojuši nama iedzīvotāji. Iedzīvotājiem ir aizdomas, ka konkrētā būvatļauja ir iegūta apšaubāmā veidā bez nepieciešamajām pilnvarām no sākotnējā projekta pasūtītāja Dzīks “Alberta 9” puses.
Iedzīvotāji uzskata, ka viens no 17 dzīvokļu īpašniekiem, iespējams, maldinājis Rīgas pilsētas būvvaldi un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju (VKPAI).
Dzīks “Alberta 9” valde ar oficiālu iesniegumu ir vērsusies Kultūras ministrijā, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē (NKMP) un Rīgas pilsētas būvvaldē, aicinot iestādes nekavējoties pārtraukt dzīvojamā ēkā notiekošos būvdarbus.
Apšaubāmie būvdarbi ir sākti privātā pagrabā, un to ietekmē pašlaik plaisas ir novērojamas vairākos nama dzīvokļos.
“VKPAI jau 2014. gadā ir rekomendējusi lifta izbūvi neveikt kāpņu telpā, bet gan projektēt liftu pagalma fasādes pusē. Projekts, ko šobrīd mēģina īstenot viens no 17 dzīvokļu īpašniekiem, ir novecojis un nedrošs, turklāt šo iemeslu dēļ projekta pasūtītājs – Dzīks “Alberta 9” – no tā ir oficiāli atteicies, pieņemot attiecīgu lēmumu. Tomēr valstī izsludināto ārkārtas situāciju apzināti izmantojis konkrētais nama iedzīvotājs, radot pirmos bojājumus ēkas kāpņu telpā, kamēr būvvalde bija rakstiski atteikusies ārkārtas stāvokļa laikā sūtīt uz objektu būvinspektoru.” skaidro Dzīks “Alberta 9” valde.
Valde uzsver, ka līdz ar šahtas izbūvi tiktu uzlauztas orģinālās grīdas flīzes un sazāģētas autentiskās metālkaluma kāpņu margas. “Tagad ar 1901. gadā celto ēku, kas pārdzīvojusi divus pasaules karus un padomju okupācijas laiku, notiek neticamais. Jo ilgāk atbildīgās iestādes lems, vai anulēt būvatļauju, jo neatgriezeniskāk ēka tiks sabojāta,” norāda Dzīks “Alberta 9” valde.
Jāuzsver, ka celtnieki strādā bez cimdiem, maskām un bez jebkādiem brīdinošiem vai informatīviem paziņojumiem. Alberta ielas 9 mājas iedzīvotāji akcentē, ka esošajā situācijā jūtas apdraudēti, īpaši tagad, kad joprojām ir augsta koronavīrusa izplatība.
“Mēs saprotam, ka pandēmijas laikā savu drošību un veselību varam aizsargāt tikai paši saviem spēkiem, tāpēc patlaban ir pieņemts lēmums noteikt aizliegumus remonta un būvniecības darbiem namā. Ļoti paļaujamies arī uz tūlītēju atbildīgo iestāžu rīcību – būvdarbu apturēšanu un būvatļaujas atcelšanu,” uzsver Dzīks “Alberta 9” valde. Dzīks “Alberta 9” valde atbalsta alternatīvu, mūsdienīgu lifta projektu pagalma fasādes pusē – tādu, kas neapdraud arhitektūras pieminekli un mājas, kā arī tās iemītnieku drošību.
Rīgā, Alberta ielā 9, esošo namu ir projektējis arhitekts Konstantīns Pēkšēns, bet kāpņu telpas interjeru veidojis Eižens Laube – Latvijas ievērojamākais 20.gs. pirmās puses arhitekts, kura darbi ir iekļauti Latvijas kultūras kanonā un reprezentē Rīgas jūgendstilu starptautiski. Konkrētais iekštelpu interjers tiek uzskatīts par vienu no mākslinieciski vērtīgākajiem kāpņu telpas interjeriem Rīgā. “Perforēta metāla kastes – lifta šahtas izbūve šādā kāpņu telpā – ir nepieņemama. Tā neatgriezeniski un neglābjami izpostīs šo arhitektūras pērli, kas ir visas Latvijas tautas kultūras mantojums,” pauž Dzīks “Alberta 9” valde.