Kā pierādīt paternitāti, ja tēvs miris?
"Kā lai pierādu bērna paternitāti un reģistrēju tēvu, ja vīrietis nomira, kad biju otrajā grūtniecības mēnesī?" Žurnālam "Likums un Taisnība" šādu jautājumu uzdeva lasītāja Santa.
Atbild Dace Ankipāne, Rīgas bāriņtiesas sabiedrisko attiecību speciāliste:
“Civillikuma 158. panta otrā daļa nosaka – ja persona, no kuras bērns cēlies, ir mirusi, bērna māte, aizbildnis vai bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas var prasīt tiesas ceļā konstatēt paternitātes faktu sevišķā tiesāšanās kārtībā.
Atbilstoši Civilprocesa likuma 288. panta otrās daļas 1. punktam tiesa konstatē juridisko faktu par fizisko personu radniecības attiecībām. Civillikuma 157. panta otrā daļa noteic, ka, izskatot prasību par paternitātes noteikšanu, tiesa ņem vērā jebkurus pierādījumus, ar kuriem iespējams pierādīt bērna izcelšanos no konkrētas personas vai izslēgt šādu faktu.
Bērna izcelšanos no tēva, kas ir laulībā vai bijis laulībā ar bērna māti, apstiprina ieraksts laulību reģistrā. Ja vecāki nebija laulībā un persona, no kuras bērns izcēlies, ir mirusi, paternitātes faktu var konstatēt tiesas ceļā sevišķā tiesāšanās kārtībā.
Lai ierakstītu bērna dzimšanas apliecībā kā tēvu personu, kura ir mirusi, tiesā ir jāsniedz prasības. Prasības pieteikumam jāpievieno pierādījumi, kas apliecina, ka mirusī persona ir bērna tēvs. Piemēram, nepieciešamības gadījumā var pieaicināt lieciniekus.”
Taivo Trams, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Administratīvās nodaļas vadošais eksperts, Likumam un Taisnībai piebilst, ka līdz šim Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas praksē šādu situāciju nav bijis.
Te jāuzsver, ka ekspertīze ar DNS metodi nav vienīgā, lai māte varētu pierādīt bērna bioloģisko izcelšanos. Tiesa var ņemt vērā, piemēram, to, ka vīrietis grūtniecības laikā ar praktiskām darbībām atzinis sevi par bērna tēvu – kopā ar topošo māmiņu apmeklētas medicīnas iestādes, iegādātas mantas gaidāmajam mazulim, kā arī vēstules, citu cilvēku liecības, fotogrāfijas un tamlīdzīgi.