Mākslinieka Jāņa Ziņģīša neiespējamais reālisms galerijā "Jēkabs"
Vecrīgas mākslas galerijā „Jēkabs” (Jēkaba ielā 26/28) līdz nākamā gada 18. janvārim aplūkojama Jāņa Ziņģīša (1973) gleznu izstāde "Neiespējamais reālims", kurā eksponētas viņa pēdējā gada laikā tapušas gleznas. Izstādes ietvaros mākslinieks Jānis Ziņģītis meklē atbildi uz jautājumu – kā gleznā mēģināt attēlot īstenību, kas ir nepārtrauktā kustībā un attīstībā?
Sarunā ar savu kolēģi Kasparu Zariņu, Jānis Ziņģītis reiz atbildējis, kas viņš īsti ir: “Kas tu, Ziņģīt, esi – fotoreālists? Nē, es esmu vienkārši reālists!”
Jānis Ziņģītis ir viens no nedaudziem latviešu mūsdienu māksliniekiem, kurš ir uzticīgs reālisma žanram un izkopis to līdz pilnībai. Viņa darbos realitāte atklājas ne tik daudz fotogrāfiskā vides atainojumā, kā meistarīgā sajūtu tvērumā. Šķiet, lūkojoties viņa ziemas gleznojumos mēs dzirdam kā gurkst sniegs un varam ieelpot spirgto ziemas gaisu. Varam pieskarties vasaras vakara miglas vāliem pļavā un izgaršot sāļo jūras gaisu.
“Tas nav iespējams. Bet var mēģināt. Par to ir šī izstāde,” saka pats mākslinieks. Glezniecība kā medijs jau izsenis ir spēlējusi paslēpes ar reālismu, te tam pietuvojoties neticami tuvu, te atkal atvirzoties tālāk. Līdz ar fotogrāfijas parādīšanos glezniecības un reālisma attiecības ir kļuvušas vēl sarežģītākas. Tomēr jautājums, kā notvert netveramo ar otas un krāsas palīdzību, joprojām ir aktuāls.
Gleznotājs un pedagogs Jānis Ziņģītis ir apguvis glezniecību Latvijas Mākslas akadēmijā un papildinājis zināšanas Dienvidmenas universitātē Portlandē (ASV). No 2006. līdz 2016. gadam viņš bijis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas direktors un kopš 2016. gada ir Nacionālās Mākslu vidusskolas direktors.