Kāpēc balti galdauti? Skaidrojam, kā radies un ko nozīmē Latvijas neatkarības atjaunošanas simbols
foto: Kultūras ministrijas arhīvs
Šādi Balto galdautu svētkus, jeb 4. maiju svin Kuivižos.
Sabiedrība

Kāpēc balti galdauti? Skaidrojam, kā radies un ko nozīmē Latvijas neatkarības atjaunošanas simbols

Jauns.lv

Jau kādu laiku Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienu publiskajā telpā dēvē par Baltā galdauta svētkiem un, spriežot pēc sociālo tīklu satura par šo datumu, lielai daļai sabiedrības tas neiet pie sirds. Kā un kādēļ šādi nodēvēta salīdzinoši mierīgā un diplomātiskā uzvara pār okupējošo varu, skaidrojām pie Kultūras ministrijas.

Kāpēc balti galdauti? Skaidrojam, kā radies un ko ...

1990.gadā Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Šis dokuments nozīmēja, ka pēc gadu desmitiem, kas aizvadīti Padomju Savienības sastāvā, Latvija atkal kļuvusi par brīvu un neatkarīgu valsti, spēkā no jauna stājoties 1920.gada dokumentam – Latvijas Republikas Satversmei.

Kādēļ baltie galdauti?

Vairāk par to, kā radies ar 4.maiju sasaistīts Baltā galdauta simbols, Jauns.lv stāsta Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Pastare: “Baltā galdauta svētku mērķis ir iedvesmot cilvēkus svinēt 4.maiju. Tas nav pašmērķis, bet drīzāk instruments, kas iedibina tradīciju svinēt Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienu kā apzinātus svētkus.”

Biroja pārstāve skaidro, ka šai idejai par pamatu bija dramatiskā situācija – Latvijas Neatkarības atjaunošanas gadadienu cilvēki un kopienas nesvinēja, 2015. gadā vien 2% iedzīvotāju 4 maiju ierindoja starp nozīmīgākajiem valsts svētkiem, šī valsts svētku diena biežāk tika izmantota pavasara dārza darbu veikšanai, mazāk svinot šos kā valsts svētkus.

“Balti klāts galds šajā gadījumā ir kā pašapziņas un lepnuma simbols, vienojošais elements, kas aicina cilvēkus – ģimenes, draugus, kaimiņus, arī diasporas latviešus citās mītnes zemēs sanākt kopā. Rīkojot svētkus, vienmēr mudinām kopīgām sarunām, daloties atmiņās un priekšstatos par 1990.gada 4.maiju, par iegūtās brīvības nozīmi,” piebilda Pastare.

Latviešu simbolu izmanto dažādi

Jau pirmajā gadā aicinājums svinēt 4.maiju pie balta galdauta iemantoja plašu atsaucību un mudināja neatkarības atjaunošanas gadadienu svinēt jau daudz plašāk un personīgāk.

Simtgades birojs ir padalījies ar spilgtākajiem sociālajos tīklos atrodamajiem piemēriem baltās krāsas un tieši baltā galdauta kā simbola izmantošanu 4.maija notikuma svinēšanai.

foto: Ekrānuzņēmums
foto: Ekrānuzņēmums
foto: Ekrānuzņēmums
foto: Ekrānuzņēmums

Šādi Baltā galdauta svētkus svin Mārupes bērnudārzā "Mazulītis Rū".

foto: Kultūras ministrijas arhīvs

"Baltā galdauta svētki atgādinās to, ka Latvijas Republikas neatkarības atjaunošana bija rezultāts konkrētu cilvēku neatlaidīgai rīcībai, drosmei un uzdrīkstēšanās. Kopīgi klājām galdu, gatavojam cienastu, ko likt uz svētku galda. Caur rotaļām, skaitāmpantiem, dziesmām kopā darbojāmies, vēlot mūsu Latvijai ilgu mūžu!" zem bildes raksta bērnudārza vadība.

Ne visi ir sajūsmā par šādu simboliku

Jāpiebilst gan, ka ne katrs ir gatavs pieņemt baltu galdautu kā simbolu 4.maija notikumam. Sociālajos tīklos novērojams, ka lielai daļai ļaužu šāds nesens simbols šķiet nepiemērots un lieks.