Kultūras akadēmijas profesore Gunta Bāliņa radījusi Latvijas baleta un dejas enciklopēdiju
Baleta pedagoģe, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Gunta Bāliņa radījusi Latvijas baleta un dejas enciklopēdiju, kurā apkopota informācija par latviešu baletdejotājiem un izrāžu iestudējumiem, kā arī dažādu dejas žanru horeogrāfiem un viņu profesionālajām gaitām, informēja autores pārstāve Lauma Mellēna-Bartkeviča.
Enciklopēdijā apkopota informācija par baletdejotājiem - premjeriem, solistiem un kordebaleta māksliniekiem, kā arī horeogrāfiem, pedagogiem, komponistiem, scenogrāfiem, kostīmu māksliniekiem, koncertmeistariem un diriģentiem un viņu devumu dejas attīstībā Latvijā.
Pēc Mellēnas-Bartkevičas paustā, pirmoreiz apkopots arī profesionālās laikmetīgās dejas, skatuviskās tautas dejas un citu pazīstamāko dejas žanru horeogrāfu, pedagogu, dejotāju, dejas vēsturnieku, kritiķu, fotogrāfu u.c. ieguldījums Latvijas dejas mākslā.
Tāpat enciklopēdijā iekļauta informācija par vieshoreogrāfiem un Latvijas māksliniekiem, kas strādā ārzemēs un saglabā saikni ar Latvijas profesionālās dejas vidi.
Katra mākslinieka šķirklī aprakstīti dzīves un darba gadi teātrī, dejas kompānijā vai tautas deju ansamblī, vai arī atspoguļo individuālās karjeras attīstību, lomu, uzvedumu un dejas projektu, izrāžu un performanču klāstu, veidojot pārskatu par paveikto dejas nozarē, ieskaitot galvenos sasniegumus un piešķirtos apbalvojumus.
Izdevums papildināts ar pilnīgu sarakstu hronoloģiskā secībā par visiem Rīgā un Liepājā tapušajiem baleta iestudējumiem, Latvijas Nacionālās operas un baleta, Liepājas baleta, Rīgas Operetes baleta, deju ansambļu "Daile" un "Sakta" vēstures pārskatu, informāciju par Latvijā notiekošajiem baleta un laikmetīgās dejas festivāliem un konkursiem, nozarē piešķirtajiem apbalvojumiem un profesionālo dejas izglītību.
Enciklopēdijā iekļautas arī Latvijas Nacionālās operas baletskolas (1932-1948) un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas (1948-2017) un Rīgas Horeogrāfijas skolas absolventu koncertu programmas.
Izdevuma tapšanā izmantoti Latvijas Valsts arhīva, LNOB arhīva, Nacionālās Mākslu vidusskolas, Rīgas Horeogrāfijas skolas arhīva, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Misiņa bibliotēkas un privāto arhīvu materiāli, kā arī latviešu diasporas periodika.
Enciklopēdijas atvēršanas svētki notiks 23.janvārī plkst.12 Eduarda Smiļģa teātra muzejā.