Atklāts, kādu preču viltojumi visbiežāk tiek sūtīti pa pastu
foto: LETA
Zīmolu preču viltojumi.
Sabiedrība

Atklāts, kādu preču viltojumi visbiežāk tiek sūtīti pa pastu

Jauns.lv / LETA

Vairāk nekā 63% no konfiscētajiem viltojumiem ir atklāti mazajos sūtījumos - izmantojot pasta vai kurjerpasta pakalpojumus, liecina Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) jaunākā pētījuma dati.

Atklāts, kādu preču viltojumi visbiežāk tiek sūtīt...

Kā informēja Intelektuālā īpašuma informācijas centrā, EUIPO un OECD pētījumā tiek analizēta mazo pasta sūtījumu ļaunprātīga izmantošana viltotu un pirātisku preču tirdzniecībā, aplūkojot kurjerpasta un pasta pakalpojumu darbības tiesiskos un ekonomiskos aspektus.

Aizturētajos pasta sūtījumos tiek atklātas tādas preču kategorijas kā, piemēram, apavi - 84%, optiskie līdzekļi - 77%, informācijas un sakaru tehnoloģiju (IKT) ierīces - 66% un aksesuāri - 63%, tajā skaitā viltoti rokaspulksteņi un juvelierizstrādājumi, ādas izstrādājumi un rokassomas.

Viltotu preču sūtījumi galvenokārt tiek sūtīti no Ķīnas (Honkongas), Indijas, Singapūras, Taizemes un Turcijas. Ķīna, Indija un Taizeme ir atzītas par potenciālām viltotu un pirātisku preču ražotājvalstīm, savukārt Honkonga un Singapūra ir galvenie tranzīta punktiem, skaidroja Intelektuālā īpašuma informācijas centrā.

"Pētījuma rezultāti apstiprina arvien pieaugošu tendenci viltotu preču izplatīšanā - izmantojot pasta vai kurjerpasta pakalpojumus, kas ievērojami apgrūtina viltotu preču plūsmas izsekošanu muitas amatpersonām. Mēs ceram, ka šī pētījuma dati būs noderīgi politikas veidotājiem un ļaus izstrādāt labākas metodes cīņai pret intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem. Iepriekš veiktie EUIPO un OECD pētījumi parādīja, ka viltotu un pirātisku preču tirdzniecība veidoja līdz 2,5% no pasaules tirdzniecības (jeb 338 miljardus eiro ieņēmumu pasaulē), kā arī 5% no Eiropas Savienības (ES) importa - ir viltotie ražojumi," uzsvēra EUIPO izpilddirektors Kristiāns Aršambo.

Pētījumā tiek izmantoti Pasaules Muitas organizācijas, Eiropas Komisijas Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāta, kā arī ASV Muitas un robežsardzes aģentūras (CBP) dati par viltotu preču konfiskāciju. Iegūtos datus papildina statistikas dati no Pasaules Pasta savienības un no Eurostat Comext datubāzēm, kas ilustrē starptautisko tirdzniecību, ko realizē ar mazo paku sūtījumiem.

Pētījumi veikti ar mērķi informēt sabiedrību, industriju, politikas veidotājus un īstenotājus par aktuālo situāciju attiecībā uz viltotu preču ražošanu un izplatīšanu ES valstu teritorijās.