LU par teju 83 tūkstošiem monitorēs migrējošos putnus un sikspārņus
Noslēdzoties Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) rīkotājai sarunu procedūrai, Latvijas Universitāte (LU) par 82 791 eiro divu gadu garumā veiks migrējošo putnu un sikspārņu monitoringu Latvijas teritorijā, liecina DAP publiskotais konkursa rezultāts un savstarpējais līgums.
DAP konkursā saņēma tikai LU pieteikumu. Saskaņā ar līgumu, LU būs jāveic putnu un sikspārņu ķeršana un uzskaite, iegūto datu pirmapstrāde, to analīze un interpretēšana, kā arī ziņojumu izstrāde. Veidojot gala atskaiti par paveikto, tajā jābūt iekļautiem priekšnoteikumiem putnu un sikspārņu monitoringa metodikas uzlabojumiem.
DAP publiskotajā pamatojumā par sarunu procedūras izvēli minēts, ka, veicot tirgus izpēti, komisija secināja, ka LU Bioloģijas institūts un tam piederošā Ornitoloģijas laboratorijas Papes Ornitoloģiskajā stacijā ir spējīga sniegt DAP prasībām nepieciešamos monitoringa datus.
Migrējošo putnu un sikspārņu monitorings ir jāveic vietā, kur koncentrējas migrējošie dzīvnieki. "Papē atrodas tā saucamais "pudeles kakls", t.i. šaura zemes strēle starp Papes ezeru un Baltijas jūru, kas nosaka to, ka migrējošo dzīvnieku plūsma šeit ir koncentrēta, līdz ar to šī vieta ir piemērota pētījumu veikšana. Šeit ir izveidota pētījumu stacija, kur šādi pētījumi tiek veikti vairāk nekā 40 gadus. Šo monitoringu nevar veikt kādā citā vietā Latvijā - gan tāpēc, ka Pape ir ģeogrāfiski vispiemērotākā vieta, gan tāpēc, lai iegūtie dati būtu salīdzināmi pa gadiem," teikts DAP pamatojumā.
Tāpat LU Ornitoloģijas laboratorijai ir nepieciešamais aprīkojums monitoringa veikšanai - lielais putnu un sikspārņu murds, kas stacionāri atrodas Papē.