Putnu fotogrāfs izjauc nelikumīgas medības
foto: Ainars Mankus
Ainars Mankus stāsta, ka mednieku pamanījis Vītiņu pļavās Liepājas ezera krastā, kur nedrīkst medīt.
Novadu ziņas

Putnu fotogrāfs izjauc nelikumīgas medības

Dace Ezera

Kas Jauns Avīze

Saldeniekam, aizrautīgajam putnu un tauriņu fotogrāfam Ainaram Mankum brīvdienās gadījies nelāgs pārsteigums, fotografējot Vītiņu pļavās dabas liegumā Liepājas ezers. Kamēr Mankus centās putnus tvert fotoobjektīvā, citi tos vilināja ar mānekli – lai nošautu.

Putnu fotogrāfs izjauc nelikumīgas medības...

“Bridu pār pļavu uz ezera krastu, kad izdzirdēju zoss balsi, kaut arī putnu nemanīju. Balss nāca no krastā augošā pudura. Iedomājos, ka atkal kāds aizšauts putns, un gāju apskatīt. Par lielu pārsteigumu, tur sēdēja mednieks. Līdz šim viņi bija ievērojuši nosacījumu, ka ezerā drīkst šaut, bet uz sauszemes nedrīkst, un parasti slēpņi atradās netālu no krasta, niedrājā,” Mankus pieredzētajā dalās "Facebook".

Mednieki atkāpjas

Viņš aizrādījis, ka mednieks atrodas dabas lieguma teritorijā. Pēc neilgas asu vārdu pārmaiņas kungs sācis vākt savas mantiņas un, slēpdams seju, lai nevar nofotografēt, devies uz laivu, kas bija atstāta ezerā.

“Aizbridis līdz laivai, viņš sāka runāt pa telefonu, un es tikai pēc tam pamanīju, ka zosis ezera malā īstenībā ir mānekļi, kurus tagad jau steigšus, aizsedzis seju, vāc nost otrs mednieks,” vēsta Mankus, kurš sazvanījis Dabas aizsardzības pārvaldi. Tur atbildēja – pārbaudīsim.

Pārbaudāms gan nekas vairs nebija, vīri bija prom, šaušanas fakts nebija fiksēts, varbūt pat nekas nebija nomedīts. “Izkāpjot no auto, gan dzirdēju šāvienus, bet nevaru apgalvot, ka šāva tieši šie mednieki,” atzīst dabas fotogrāfs.

"Kas Jauns Avīzei" Mankus teic: “Vītiņu pļavās situācija ir diezgan interesanta, jo aizsargājamā teritorija ir tieši pļavas. Doma ir tāda – medīt drīkst, atrodoties ezerā, bet ne pļavās. Parasti mednieki uzbūvē savus slēpņus niedrājā, 10–20 metrus no ezera krasta. Šajā gadījumā cilvēks bija iznācis jau ārā krūmu pudurī, pļavās, apmēram 20 metru no krasta līnijas. Gāju klāt un aizrādīju, un mednieki žigli pazuda.”

Mērķis nobildēt visus Latvijas putnus

Ainaram ir arī mednieka foto ar visu seju. Viņš nepublicēšot šīs bildes, jo nevēlas tiesu darbus, tomēr, ja lūgs Dabas aizsardzības pārvalde, tai nodos.

Mankus putnus fotografē jau desmit gadus: “Mans mērķis ir nobildēt visas Latvijas putnu sugas. Vairāk nekā divsimt esmu safotografējis, bet Latvijā ir vairāk nekā 350 sugu, no kurām daudzas reti parādās pie mums. Skaitu tikai tad, ja bilde ir kvalitatīva – lai nebūtu kauns skatīties.” Vītiņu pļavas ir viena no putnu vietām, kur pāris reizes gadā vērts iebraukt.

Četri inspektori uz visu Kurzemi

Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas darbinieki ir sazinājušies ar Manku, lūdzot precizēt datus. Tiklīdz visa iespējamā informācija būs saņemta, to izvērtēs, lai lemtu, vai iespējams ierosināt administratīvā pārkāpuma lietvedību.

Liepājas ezerā kā dabas liegumā ir aizliegts ūdensputnu medībās lietot šāviņus, kas satur svinu. Medīt, izmantojot mānekļus, nav aizliegts, ir noteikts vispārējs medību aizliegums dabas lieguma regulējamā režīma zonā.

foto: Ainars Mankus
Guvumā zosis – medīt, izmantojot balss mānekļus, nav aizliegts.
Guvumā zosis – medīt, izmantojot balss mānekļus, nav aizliegts.

Sākotnēji šī teritorija veidota kā ornitoloģiskais liegums, ezerā ligzdo vairāk nekā 100 putnu sugu, konstatētas arī apmēram 40 retas un aizsargājamas augu sugas.

Medību noteikumu pārkāpumi ir Valsts meža dienesta kompetencē, var ziņot arī Valsts policijai. Dabas aizsardzības pārvaldei visā Kurzemē uz 170 000 hektāru lielu platību ir tikai četri valsts vides inspektori.

“Esam pateicīgi katram aktīvistam vai dabas draugam, kas ziņo par novērojumiem, kā arī tieši traucē potenciālos pārkāpējus,” piebilst pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Eksperta komentārs

Mārtiņš Līdums,
Meža pētīšanas stacijas direktors:

“Man šķiet, ka šis dabas mīļotājs un fotogrāfs, kurš uzskrējis virsū medniekiem, dara pareizi, jo nedomā noķengāt visu līdz zemei, bet mēģina noskaidrot, kas tur bijis. Vispārīgais komentārs par zosu medībām – parasti medī uz ūdens, bet šoreiz viņi ir izvietojušies pļavā.

Jāatzīmē, ka ūdensputnus uz ūdens nemaz nedrīkst šaut tīri no drošības viedokļa, izņemot ievainotu putnu piešaušanu ar vislielākajiem drošības pasākumiem. Medības pļavā vai šaujot virs ūdens lidojošu zosi nav kvalificējams kā pārkāpums.
Jautājums, protams, ir – vai šajā dabas liegumā vispār ir atļautas ūdensputnu medības? Noteikumi dažādos liegumos ir dažādi. Visizplatītākais ir aizliegums lietot svinu saturošu munīciju. Putni ar svinu var saindēties, jo apēd to kā akmentiņus, lai kuņģī saberztu barību.

foto: Ainars Mankus
Šis putniņš ir garastīte. Ainars Mankus putnus fotografē jau desmit gadus.
Šis putniņš ir garastīte. Ainars Mankus putnus fotografē jau desmit gadus.

Ir arī dažas dienas, kad ir aizliegts medīt – tas ir tipiski dabas liegumiem. Sliktā ziņa pašiem medniekiem – nav vienotas datu bāzes, kur apskatīt, kādi medību aizliegumi kurā dabas liegumā ir. Ir karte, kur ir liegumu robežas, bet jāiet iekšā, lai saprastu, kādi noteikumi tur valda. Māņu zosis medībās ir normāla prakse, tās drīkst izmantot. Nedrīkst izmantot elektroniski ierakstītas putnu balsis.

Ziemeļeiropā zosu populācijas pārsvarā ir augošas, dažas jo īpaši. Zosis arī nodara milzīgus postījumus zemniekiem, tomēr pavasarī putnu medības ar direktīvu Latvijā un visā Eiropas Savienībā ir aizliegtas, kas kopumā ir pareizi. Rudenī ir vienīgā iespēja zosu populāciju kaut kā mēģināt regulēt, un viens no instrumentiem ir medības.”