Pretkorupcijas ziņojumā Latvijai ieteikts publiskot visu Ministru kabineta sēžu dalībnieku vārdus
Latvijai būtu tiešsaistē jānodrošina publiski pieejami visu Ministru kabineta, tā komiteju sēžu un valsts sekretāru sanāksmju dalībnieku vārdi, ieteikts Eiropas Padomes Pretkorupcijas starpvalstu grupas (GRECO) ziņojumā par korupcijas novēršanas un integritātes veicināšanu centrālajās valdībās (augstākās izpildvaras funkcijās) un tiesībaizsardzības iestādēs.
Ministru kabinetā un centrālajā valdībā kopumā tiesību aktu izstrādes procesa caurskatāmību nosaka virkne normatīvo aktu. Tiesību aktu projektus vispirms izskata un vienbalsīgi apstiprina valsts sekretāru sanāksmē. Pēc tam tos izskata un Ministru kabineta komiteja, bet pēc tam tiesību aktu projekti tiek iesniegti izskatīšanai Ministru kabinetā un Ministru kabinets tos apspriež atklātā vai slēgtā sēdē atkarībā no tiesību akta statusa. Tiesību aktu saskaņošanas procesā ir jānodrošina sabiedrības līdzdalība, ļaujot iesniegt komentārus.
Uz Ministru kabineta un valsts sekretāru sanāksmēm var tikt uzaicinātas trešās personas padomdevēja statusā. Tomēr Ministru kabineta noteikumi paredz, ka sēdes protokoli atspoguļo tikai lēmumus un balsošanas rezultātus, kā arī to personu vārdus, kas piedalījās un uzstājās par konkrētu jautājumu. Tāpat attiecībā uz Ministru kabineta komitejas sēdēm protokolā ir norādīti tikai lēmumi un dalībnieki, kuri ziņoja par konkrētu jautājumu. Tādi paši noteikumi attiecas arī uz valsts sekretāru sanāksmēm.
Ziņojumā secināts, ka to personu vārdi, kuras apmeklē dažādas sēdes, bet neuzstājas, neparādās, tāpēc Ministru kabineta un valsts sekretāru sanāksmju iekšējo lēmumu pieņemšanas procesu nevar raksturot kā pilnībā caurskatāmu un sabiedrības uzraudzībai pieejamu. Tādēļ GRECO iesaka pārskatīt attiecīgos noteikumus, lai nodrošinātu, ka tiešsaistē publiski ir pieejami visu Ministru kabineta, tā komiteju sēžu un valsts sekretāru sanāksmju dalībnieku vārdi.
Tāpat ziņojumā paustas bažas, ka sabiedrības līdzdalības procedūru rezultāti bieži vien tiek tikai īsi raksturoti regulējošās ietekmes ziņojumos, bet piezīmes, kurās apkopoti iebildumi pret tiesību aktu projektiem un politikas plānošanas dokumentiem, nav publiski pieejamas. Nav iespējams gūt pilnīgu priekšstatu par komentāriem un bažām, kas izteiktas par konkrētiem publiskai apspriedei nodotiem jautājumiem," piebilsts ziņojumā.
GRECO iesaka praksē nodrošināt normatīvajos aktos noteikto prasību par sabiedrības līdzdalības rezultātu publiskošanu ievērošanu, tostarp publicēt dalībnieku sarakstus un izteiktos priekšlikumus vai iebildumus, kā arī attiecīgās iestādes pamatojumu par to ņemšanu vai neņemšanu vērā, un šādu informāciju sistemātiski, savlaicīgi un ērti pieejamā veidā publicēt tiešsaistē.