Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī–muzejā 20. martā plkst. 17.00 tematisks pasākums “Porcelāna paviljons”
foto: Publicitātes foto
Runā Rīga

Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā 20. martā plkst. 17.00 tematisks pasākums “Porcelāna paviljons”

Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību

Saistībā ar izstādi “Seno japāņu gravīru ceļš” Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī–muzejā, Rīgā, Lāčplēša ielā 48-14, šī gada 20. martā plkst. 17.00 notiks tematisks pasākums “Porcelāna paviljons”, kuru ievadīs mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas priekšlasījums “Ķīniešu un japāņu mākslas darbi privātkolekcijās Krievijā 20. gadsimta sākumā”. Pasākuma turpinājumā - ķīniešu dzejas lasījumi vairākās valodās, portālu Jauns.lv informēja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienībā.

Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī–muzejā 20. ma...

19. - 20. gs. mijā visā Eiropā, tajā skaitā arī Krievijā, bija vērojama pastiprināta interese par Austrumiem un kultūrām ārpus Eiropas. Apzinoties pasaules kultūru vienotību, citā konceptuālā līmenī notika ne tikai dažādu tautu un vēsturisko periodu mantojuma apguve, bet arī garīgu kontaktu, ierosmju un jaunu izteiksmes formu meklējumi mākslas tālākai attīstībai. Par to liecina arī  mākslinieku aizraušanās ar eksotiskiem priekšmetiem un Austrumu dzeju, savu mākslas kolekciju veidošana. Pasākumā “Porcelāna paviljons” Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā būs iespēja uzzināt par orientālās mākslas popularitātes līkločiem 20. gadsimta sākumposmā, kā arī  pa krievu futūrista Dāvida Burļuka un latviešu mākslinieku Franciska Varslavāna un Jāņa Plases kultūras sakariem Tālajos Austrumos pirms simts gadiem.

Iepriekš jau ziņots, ka latviešu mākslinieks Jānis Plase 1920. gadā no Vladivostokas atveda austrumu mākslinieku gravīru kolekciju, kuru bija ieguvis no krievu futūrisma ciltstēva Dāvida Burļuka.

1929. gadā 14 šīs kolekcijas darbus Jānis Plase uzdāvināja savam draugam - dzejniekam Aleksandram Čakam. Spilgtākos darbus – Kabuki teātra aktieru portretus – dzejnieks ierāmēja un tie bija izvietoti viņa viesistabā.

Tematiskā izstāde no muzeja krājuma piedāvā iespēju apskatīt Aleksandram Čakam piederējušos darbus, kā arī iepazīties ar vienu no krievu futūrisma spilgtākajām zvaigznēm - Dāvidu Burļuku un japāņu mākslinieku Tojoharu Kunitčiku. Savukārt, pasākums “Porcelāna paviljons” 20.martā bagātinās ikviena interesenta priekšstatu par Austrumu kultūru nozīmi 20. gadsimta mākslas un dzejas attīstībā.

foto: Publicitātes foto