Lietuva plāno ļaut uz mūžu ieslodzītajiem pēc 25 gadiem lūgt soda pārskatīšanu
foto: AFP
112

Lietuva plāno ļaut uz mūžu ieslodzītajiem pēc 25 gadiem lūgt soda pārskatīšanu

Kasjauns.lv

Lietuva plāno dot zināmu cerību cilvēkiem, kam piespriests mūža ieslodzījums, paredzot iespēju, ka pēc 25 cietumā pavadītiem gadiem viņi varēs lūgt soda pārskatīšanu.

Lietuva plāno ļaut uz mūžu ieslodzītajiem pēc 25 g...

Tieslietu ministrijā tuvojas nobeigumam attiecīgu likuma grozījumu izstrādāšana, ziņu aģentūrai BNS pastāstījis ministrijas pārstāvis Audris Kutrevičs.

Pēc viņa teiktā, tiesa drīkstēs noteikt šiem notiesātajiem terminētu sodu, bet tas nebūs jādara obligāti.

"Tiesa katru gadījumu vērtēs pēc stingriem un skaidri noteiktiem kritērijiem, kas palīdzēs noteikt, vai notiesātais vairs nerada apdraudējumu sabiedrības drošībai. Tiesas sēdēs varēs piedalīties arī personas, kas atzītas par cietušajiem. Tās arī drīkstēs pārsūdzēt pieņemto lēmumu augstākas instances tiesai," teikts ministrijas izplatītajā paziņojumā presei.

Šo jautājumu Lietuvas tieslietu ministre Milda Vaiņute pārrunājusi ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) tiesnešiem, kas bija ieradušies Lietuvā.

ECT maijā paziņoja, ka Lietuva pārkāpj uz mūžu ieslodzīto personu tiesības, nedodot viņiem nekādu reālu cerību iznākt brīvībā. Tiesa norādīja, ka personas, kas apdraud sabiedrību, drīkst turēt pastāvīgā apcietinājumā, taču pat smagākajiem noziedzniekiem pastāv iespējas mainīties.

"Lai cik gari un pelnīti būtu viņiem piespriestie cietumsodi, viņiem tomēr ir tiesības cerēt uz iespēju kaut kad izpirkt vainu par saviem noziegumiem. Tādu cerību viņiem nedrīkstētu pilnībā liegt," bija norādīts ECT atzinumā. "Laupīt viņiem šo cerības sajūtu nozīmētu atņemt viņu fundamentālo cilvēciskuma aspektu, un tāda rīcība būtu pazemojoša."

Tiesa konstatēja, ka Lietuvā pastāvošā prezidenta apžēlošanas sistēma faktiski nedod uz mūžu notiesātajām personām iespēju zināt, kas un ar kādiem noteikumiem tām būtu jādara, lai panāktu atbrīvošanu.

Lietuvā šobrīd mūža ieslodzījumu izcieš aptuveni 120 cilvēki. Lielākā daļa no viņiem atrodas Viļņas Luķišķu cietumā.

Tēmas