Rēvalds par onkoloģijas zālēm: "Mums ir jāmācās iepirkumus veikt godprātīgi"
“Ārstu bažas ir balstītas mūsu realitātēs. Stradiņu slimnīcā joprojām sēž bez iekārtām – korpuss ir, bet iekārtu nav. Kāpēc? Tāpēc, ka visi iepirkumi ir apstrīdēti, visi ir sastrīdējušies, sakāvušies un būs jauni iepirkumi. Mums ir jāmācās šādas procedūras izpildīt godprātīgi, veiksmīgi, gudri un uz rezultātu vērsti,” “Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds skaidroja RīgaTV 24 raidījumā "Preses klubs", komentējot riskus, kas saistīti ar jauno kārtību onkoloģisko zāļu iegādē.
Rēvalds raidījumā norādīja, ka centralizētā iepirkuma izdevīgums ir saprotams, tomēr ārstu bažas ir pamatotas, jo Latvijā centralizēto iepirkumu sistēma bieži vien izrādījusies neveiksmīga. “Paskatieties uz iepirkumiem gandrīz jebkurā sfērā - vai tas ir būvniecības, automobiļu vai medicīnas iekārtu iepirkums. Stradiņu slimnīcā joprojām sēž bez iekārtām – korpuss ir, bet iekārtu nav. Kāpēc? Tāpēc, ka visi iepirkumi ir apstrīdēti, visi ir sastrīdējušies, sakāvušies un būs jauni iepirkumi,” sašutumu pauda Rēvalds.
Rēvalds uzskata, ka Latvijā jāmācās šādas procedūras izpildīt godprātīgi: “Mums ir jāmācās dažādas procedūras izpildīt godprātīgi, veiksmīgi, gudri un uz rezultātu vērsti, nevis savtīgu interešu saveidošanai vai kalpošanai kaut kam.”
Viņš norādīja, ka centralizēto iepirkumu sistēma var novest pie zāļu nepieejamības, ja iepirkumi netiks izpildīti laicīgi un godprātīgi. Rēvalds apgalvoja, ka precedenti, kad pacientiem nepietiek zāles, jau ir pieredzēti un jaunajā sistēmā tos nevajadzētu atkārtot. “Viss jādara laicīgi, lai pacienti, nedod Dievs, nepaliktu bez zālēm, jo tādi precedenti arī pie esošās sistēmas jau ir bijuši. Uz gadu ir paredzēts zināms medikamentu daudzums, un tiem, kuriem ir nelaimējies saslimt gada beigās, saka, ka ir jāpagaida. Tā gaidīšana var beigties letāli vienam otram,” raidījumā brīdināja “Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs.
Jau ziņots, ka Veselības ministrija ar nākamo gadu paredzējusi jaunu kārtību onkoloģisko zāļu iegādē. Zāles iegādāsies centralizētajā valsts iepirkumā, un medikamentu pieejamība būs cieši saistīta ar to cenu. Pacientiem nāksies saskarties ar trīs iespējamiem scenārijiem. Pirmais – zāles iekļautas valsts apmaksāto zāļu sarakstā, un pacientam vien jāpiemaksā simbolisks līdzmaksājums – 71 eirocents par recepti. Otrs – ja zāles iekļautas valsts kompensējamo medikamentu sarakstā, bet nav lētākais analogs, pacientam jāpiemaksā starpība. Trešais – ja zāles nav iekļautas valsts kompensējamo medikamentu sarakstā, bet ārstu konsilijs lēmis, ka pacientam tās nepieciešamas, pacients var vērsties Nacionālajā veselības dienestā ar lūgumu zāles kompensēt individuāli.